تحقیقات تازه برای یافتن علت مرگ نرودا

حق نشر عکس AP

دولت شیلی اعلام کرده است که تحقیقات تازه‌ای درباره علت مرگ پابلو نرودا، شاعر بزرگ شیلیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات انجام خواهد گرفت.

فرانسیسکو اوگاس، سخنگوی دولت شیلی گفت نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند ثابت کند پابلو نرودا مسموم شده است.

در آزمایش‌های انجام گرفته در سال ۲۰۱۳ و پس از نبش قبر پابلو نرودا، ردی از سم در جنازه او پیدا نشد، اما اکنون قرار است آزمایش‌های بیشتری انجام گیرد.

در گواهی رسمی مرگ او در سال ۱۹۷۳، سرطان پروستات علت مرگ ذکر شده است.

پابلو نرودا، ۱۲ روز پس از کودتایی نظامی درگذشت که موجب روی کار آمدن ژنرال آگوستو پینوشه شد.

نرودا اگرچه بیشتر به خاطر شعرهایش شناخته می‌شود، اما در عین حال، حامی سرسخت سالوادور آلنده، رییس جمهوری چپگرای وقت، عضو مادام العمر حزب کمونیست شیلی، قانونگذار و در دوره‌ای نیز سفیر شیلی در فرانسه بود.

در سال ۱۹۷۱ جایزه نوبل ادبیات به او تعلق گرفت.

مقامات می‌گویند آزمایش‌های جدید بر باقی مانده پیکر نرودا در پی یافتن عناصر و مواد سنگین یا غیر ارگانیکی است که ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باعث مرگ او شده باشد.

تحقیقات همچنین بر کشف موادی شیمیایی متمرکز خواهد بود که باعث هر نوع آسیب به سلول‌ها و یا پروتئین‌ها می‌شوند. آزمایش‌های قبلی به طور مشخص در پی یافتن رد و باقی مانده‌ای از سم بود.

آقای اوگاس، سخنگوی دولت شیلی که در عین حال رییس واحد حقوق بشر دولت نیز هست، می‌گوید: "شواهدی مقدماتی دال بر مسموم شدن نرودا وجود دارد به این معنی که شواهد از مداخله عواملی مشخص خبر می‌دهند."

در آوریل سال ۲۰۱۳، نرودا نبش قبر شد تا روشن شود که آیا آن طور که مانوئل آرایا راننده وی و برخی دیگر احتمال می‌دهند مسموم شده است یا خیر.

آقای آرایا می گوید پابلو نرودا که در آن زمان ۶۹ ساله بود، از بیمارستانی در سانتیاگو به او تلفن کرد و گفت که پس از تزریقی به معده‌اش، حالت تهوع دارد.

عده‌ای معتقدند که پابلو نرودا مسموم شده و به قتل رسیده، زیرا او حامی سرسخت رئیس جمهوری سرنگون شده سالوادور آلنده بود و می‌توانست به رهبر مخالفان دیکتاتوری پینوشه بدل شود.

مطالب مرتبط