رونمایی از کتاب' ۱۰۰ پرتره از جهان پهلوان تختی'

مراسم رونمایی از کتاب' ۱۰۰ پرتره از جهان پهلوان تختی' اثر بهزاد شیشه‌گران طراح، گرافیست و نقاش سرشناس امروز، ۱۰ بهمن، همزمان با نمایش تعدادی از این آثار و با حضور تعداد زیادی از هنرمندان در تهران برگزار شد.

کتاب صد پرتره از جهان پهلوان تختی پس از شانزده سال و با افزودن پنجاه اثر جدید از سوی انتشارات ایده تجدید چاپ و منتشر شده است.

بهزاد شیشه‌گران اولین بار در سال ۶۸ در ادامه فعالیت های قبلی اش تحت عنوان طراحی پوسترهای سیاسی بدون سفارش، نمایشگاهی از چهره غلامرضا تختی برگزار کرد.

آقای شیشه‌گران در مقدمه این کتاب نوشته است:"در کارهایم سعی داشتم نه فقط به عنوان ثبت چهره از تختی، بلکه به مثابه ابزاری برای بررسی و تجزیه و تحلیل زوایای درون و بیرون یک انسان کار کنم. انسان دوستی، جوانمردی و محبوبیت را در سیمای این جهان پهلوان یافتم و بر آن شدم از شخصیتی که تا به حال در هنر نقاشی به آن پرداخته نشده بود، دستمایه ای بسازم برای بیان دیدگاه هنریم نسبت به طراحی چهره. پرتره موضوعی است که حداقل در ایران آنچنان که باید به آن پرداخته نشده است."

مجموعه پرتره های تختی تا کنون به ۱۵۰ اثر رسیده است.

آقای شیشه‌گران برای خلق هر اثر از مجموعه پرتره های غلامرضا تختی از تکنیک‌های مختلف چون کلاژ، ترکیب مواد، انگشت دست و حتی کامپیوتر و همین طور مواد متفاوت چون پاستل، زغال، گواش، آکرلیک، آب مرکب و ... استفاده کرده است.

بهزاد شیشه‌گران در بخشی دیگری از یادداشتش بر این کتاب نوشته است:«همیشه دوست داشتم ببینم یک چهره را چقدر می‏شود طراحی کرد، اینکه به یک پرتره صدبار و از صد زاویه مختلف نگاه شود برای من بسیار جذاب بوده و هست. گمان می‌کنم چنین کاری در دنیا نیز سابقه نداشته باشد. البته نگاه گون به گون (واریاسیون) به یک موضوع از دهه ۵۰ دوره هنرجویی ام تا امروز با من است، بارها روی یک موضوع کار می‌کردم و فکر نمی‌کردم وقتی یک مضمون را طراحی کردم کارم با آن تمام شده است، بلکه آن را آغازی دوباره می‌دیدم، چه برای کشف خودم، چه برای کشف موضوع مورد نظرم و یا حتی تعدادی از این پرتره ها در سال ۶۸ با ایده مجسمه شدن طراحی شده اند.»

در این کتاب علاوه بر ۱۰۰ اثر هنری با موضوع تختی، یادداشت‌هایی از جواد مجابی، عطا بهمنش، علی‌اصغر قره‌باغی، بابک تختی و آرش سلطانچی منتشر شده است.

نمایشگاه این مجموعه آثار تا ۲۲ بهمن ماه در گالری ایده برپا خواهد بود.