پخش برنامه‌های شبکه خبری العرب پس از کمتر از ۲۴ ساعت متوقف شد

حق نشر عکس AP
Image caption جمال خاشقجی، مدیر العرب (راست) گفته بود که العرب سویه سیاسی خاصی نخواهد داشت

العرب، شبکه خبری تلویزیونی عرب زبان که کمتر از ۲۴ ساعت پیش آغاز به کار کرده بود، پخش برنامه‌های خود را به دلیل 'فنی و اداری' متوقف کرد.

این شبکه تازه تاسیس که مقرش در منامه، پایتخت بحرین است پخش خود را از اول فوریه آغاز کرد.

العرب در حساب توییتر خود نوشته است: "برنامه های العرب به دلیل فنی و اداری متوقف شده است و ان‌شاالله به‌زودی از سر گرفته می‌شود."

روزنامه اخبار الخلیج، چاپ بحرین مدعی شده که دلیل توقف برنامه‌های العرب این بوده که این شبکه خبری "عرف‌های جاری در کشورهای خلیج (فارس) را رعایت نکرده است."

به نوشته این روزنامه "خثنی بودن رسانه‌ای و نپرداختن به موضوعاتی که تاثیر منفی بر اتحاد کشورهای خلیج (فارس) می‌گذارد" از جلمه این عرف‌ها بوده است.

العرب در نخستین روز فعالیت خود میزبان خلیل مزروق، معاون دبیر کل حزب الوفاق، از گروه‌های شیعه مخالف حکومت بحرین بوده است.

این شبکه تلویزیونی ۲۴ ساعته با حمایت مالی ولید بن طلال، از اعضای خاندان سلطنتی سعودی راه اندازی شد.

به گفته جمال خاشقجی، مدیر العرب، این شبکه حدود ۲۸۰ روزنامه‌نگار استخدام کرده و در ۳۰ کشور خبرنگار دارد.

دفتر ریاض با ۲۰ خبرنگار بزرگترین واحد العرب در خارج از بحرین است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای خاشقجی گفته است که دولت عربستان اجازه فعالیت شبکه‌های "مستقل" را نمی‌دهد و به همین دلیل شبکه العرب در عربستان مستقر نشده است.

تعداد شبکه‌های خبری به زبان عربی در سال‌های اخیر به خصوص پس از ۱۱ سپتامبر و سپس جنبش‌های موسوم به بهار عرب افزایش چشمگیری داشته‌ است.

الجزیره (که حدود ۱۹ سال پیش راه‌اندازی شد) و العربیه از پربیننده‌ترین شبکه‌های عرب زبان هستند.

سازمان صدا و سیمای ایران هم چند سال پیش با راه‌اندازی شبکه العالم وارد این عرصه شد.

_____________________________________________________________________________________

ولید بن طلال کیست؟

Image caption ولید بن طلال مخالفان زیادی در خاندان سعودی دارد

ولید بن طلال بن عبدالعزیز، نوه عبدالعزیز آل سعود، بنیانگذار عربستان سعودی و برادرزاده پادشاهان بعدی این کشور، از ثروتمندترین مردان جهان و بنا بر گزارش‌ها، ثروتمندترین مرد عربستان است.

ثروت او بر اساس گزارش‌های مختلف از جمله فوربز و بلومبرگ بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار برآورد می شود.

پدربزرگ مادری او ریاض الصلح، نخستین نخست وزیر لبنان پس از استقلال بود و به همین دلیل ولید دارای تابعیت دوگانه سعودی- لبنانی است.

پدر او طلال که به شاهزاده سرخ مشهور بود، از مخالفان حکومت و سیاست‌های پادشاهان پس از ملک عبدالعزیز بوده است و سال‌ها در تبعید خود خواسته به سر می برد.

ولید بن طلال که به عنوان بانفوذترین مرد عرب در جهان شهرت دارد، برخلاف بسیاری از پسران و نوادگان عبدالعزیز، وارد مشاغل حکومتی نشد و ثروت خود را از راه تجارت اندوخت.

او علاوه بر تجارت و ساختمان سازی، در هتلداری، توریسم و رسانه سرمایه‌گذاری کلان کرده است. او از جمله از سهامداران توییتر، نیوز کورپوریشن و هتل‌های فورسیزنز است.

شرکت هولدینگ کینگدام، متعلق به او پیش‌تر در کمپانی‌های شناخته شده‌ای مانند مک دونالدز، کوکاکولا، پپسی، ای‌بی، کامپک، اپل و آمازون سرمایه‌گذاری کرده بود.

ولید بن طلال به دلیل مواضع لیبرال خود مخالفان زیاد در بین چهره‌های محافظه‌کار و مذهبی خاندان سعودی دارد.

از جمله چندی پیش خالد بن طلال، برادر تنی‌اش، او را به "ترویج دروغ و نقض قوانین شریعت" متهم کرد و خواهان مصادره اموال او شد.

با این حال گفته می‌شود که این شاهزاده ۶۲ ساله محبویبت فراوانی در میان طبقه‌های غیر مذهبی در عربستان دارد.

ولید بن طلال که به موضع گیری ضد جمهوری اسلامی هم مشهور است بارها خواهان شدت برخورد مجامع بین المللی با ایران و افزایش تحریم‌های جهانی علیه این کشور شده است.

او چندی پیش گفت که اگر اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند، رهبران عرب به طور علنی آن را محکوم می‌کنند ولی در خفا بابت آن خوشحال می‌شوند.

مطالب مرتبط