مجسمه‌های برنزی 'شاید ساخت میکل آنژ باشند'

حق نشر عکس PA

بر اساس گفته گروهی از پژوهشگران بین المللی دو مجسمه برنزی که هویت سازنده آن‌ها مشخص نبوده است، احتمالا ساخت میکل آنژ، هنرمند ایتالیایی بوده است.

اگر این انتساب واقعیت داشته باشد، این دو مجسمه تنها آثار برنز بجا مانده از میکل آنژ در جهان محسوب می شوند.

مجسمه‌های مردانی که سوار بر پلنگ هستند از قرن نوزدهم میلادی به میکل آنژ منسوب می‌شدند، اما این نظریه ده‍‎ها سال بود که دیگر جدی گرفته نمی‌شد.

دانشگاه کمبریج سرپرستی این گروه پژوهشی را برعهده داشته است و قرار است این مجسمه‌ها در موزه فیتز ویلیام در این شهر به نمایش گذاشته شوند.

پیشتر این دو مجسمه به ویلم دنیلز فان تروده، مجسمه‌ساز هلندی نسبت داده می‌شد و برای حدود یک قرن نظریه انتساب آنها به میکل‌ آنژ از سوی پژوهشگران رد می‌شد.

چند ماه پیش پل جووانیدز، استاد تاریخ هنر در دانشگاه کمبریج رابطه‌ای بین جزئیات یک طراحی متعلق به قرن ۱۶ که در موزه فابر در مون‌پلیه نگهداری می‌ شود و این مجسمه‌ها پیدا کرد.

یکی از شاگردان میکل آنژ از تعدادی از طراحی‌های استاد خود نسخه‌برداری کرده بود و در گوشه یکی از نسخه‌ها طراحی کوچکی از مردی که سوار بر پلنگ است دیده می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پژوهشگران می‌گویند شباهت‌های زیادی بین مجسمه‌های برنز و آثار دیگر میکل آنژ از جمله داود او پیدا شده است

آن طراحی شباهت زیادی با یکی از مجسمه‌ها دارد و از همان روشی استفاده شده که میکل آنژ در طراحی‌های دیگرش استفاده می‌کرد.

این مجسمه‌های برنزی با آثار دیگر میکل آنژ مقایسه شد و شباهت‌های زیادی با شیوه طراحی و آناتومی آثار او در بین سال‌های ۱۵۰۰ تا ۱۵۱۰ پیدا شد.

با استفاده از اشعه ایکس پژوهشگران دریافتند که قالبی که برای مجسمه‌های استفاده شده سنگین بوده و دیواره ضخیمی داشته که نشان از آن دارد که متعلق به اواخر قرن ۱۵ و اوایل قرن ۱۶ میلادی است.

این تحقیق همچنان ادامه دارد و قرار است نتیجه نهایی آن در ماه ژوئیه منتشر شود.

این دو مجسمه که از سوی مجموعه‌داری خصوصی به موزه فیتز ویلیام قرض داده شده تا ۹ اوت در معرض نمایش عمومی گذاشته می‌شود.

مطالب مرتبط