راز میکل آنژ؛ تلاش برای یافتن سازنده مجسمه‌های خبرساز

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این دو مجسمه از سال ۱۹۵۷ در دست یک مجموعه‌دار خصوصی ناشناس بوده‌اند

مجسمه‌های برنز دو مرد برهنه سوار بر پلنگ و انتساب آنها به میکل آنژ در روزهای اخیر خبرساز بوده است. در صورتی که این نظریه ثابت شود٬ فصل مهمی در تاریخ هنر جهان رقم می‌خورد؛ تنها مجسمه‌های بجا مانده از یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ.

چندین دهه است که کسی با قطعیت نمی‌تواند بگوید که خالق این مجسمه‌ها کیست. ساخت آنها به چندین هنرمند دیگر از جمله ویلم دانیلز فان تتروده هنرمند هلندی قرن شانزدهم نسبت داده شده است.

اخیرا گروهی از پژوهشگران بین المللی به سرپرستی دانشگاه کمبریج در پی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که به احتمال زیاد این مجسمه‌ها ساخت میکل آنژ بوده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شباهت دست بلند شده و پشت عضلانی مرد طرح سمت چپ (۰۵-۱۵۰۴) که در موزه کازا بوناروتی نگهداری می‌شود و مرد سوار بر پلنگ در مجسمه برنز

شیوه تحقیق این گروه این گونه بوده که مجسمه‌ها را با آثار تجسمی دیگر این هنرمند ایتالیایی قرن شانزدهم جز به جز مقایسه کرده‌اند.

از قرن نوزدهم دیگر نظریه انتساب این مجسمه‌ها به میکل آنژ رد می‌شد و آنها را به هنرمندان دیگر منسوب می‌کردند.

سال گذشته در پی تماس مالک این دو مجسمه که ناشناس است با پل جووانیدز٬ استاد تاریخ هنر در دانشگاه کمبریج٬ پس از بیش یک قرن دوباره نظریه انتساب مجسمه‌ها به میکل آنژ زنده شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در گوشه یکی از این نسخه‌ها (چپ) طراحی کوچکی از مردی که سوار بر پلنگ است دیده می‌شود که شباهت زیادی با یکی از مجسمه‌ها دارد

کار آقای جووانیدز با مقایسه مجسمه‌ها با طرح‌هایی که یکی از شاگردان میکل آنژ از تعدادی از طراحی‌های استاد خود نسخه‌برداری کرده بود، آغاز شد. این طرح‌ها در موزه‌ای در مون‌پلیه در جنوب فرانسه نگهداری می‌شد.

در ادامه کار مجسمه‌ها با آثار دیگر میکل آنژ در فاصله سال‌های ۱۵۰۰ تا ۱۵۱۰مقایسه شد که از نظر شیوه طراحی و آناتومی بدن شباهت زیادی داشتند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارشناسان می‌گویند شباهت زیاد موهای اطراف آلت تناسلی و ناف مرد طراحی و مجسمه نظریه متعلق بودن این مجسمه‌ها به میکل آنژ را تقویت می‌کند

تاریخ ساخت این مجسمه‌ها سال ۱۵۰۸ میلادی تخمین زده شده است. نخستین باری که دیده شدن این مجسمه ها ثبت شده در قرن نوزدهم و در مجموعه بارون آدولف دو روتشیلد در پاریس بوده است.

پژوهشگران با استفاده از اشعه ایکس دریافتند که قالبی که برای مجسمه‌ها استفاده شده، سنگین بوده و دیواره ضخیمی داشته که نشان از آن دارد که متعلق به اواخر قرن ۱۵ و اوایل قرن ۱۶ میلادی است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته کارشناسان هیچ هنرمندی بجز میکل آنژ در آن سال‌ها دانش آناتومی و توانایی خلق عضلات مرد را با این کیفیت نداشته است

این تحقیق همچنان ادامه دارد و قرار است نتیجه نهایی آن در ماه ژوئیه منتشر شود.

حق نشر عکس getty
Image caption کارشناسان از آثار دیگر میکل آنژ از جمله مجسمه داوود برای تشخیص شباهت‌ها میان مجسمه‌ها و آثار او استفاده کرده اند

این دو مجسمه که از سوی مجموعه‌داری خصوصی به موزه فیتز ویلیام قرض داده شده تا ۹ اوت در معرض تماشای عمومی گذاشته می‌شود.