نمایش مجسمه هایی دیده نشده از هنری مور در لندن

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این نمایشگاه آثار هنری مور و هلین بلومنفلد پس از سی سال مجددا در یک مکان به نمایش در می‌آیند

برای نخستین بار مجسمه هایی از هنری مور و هلین بلومنفلد، دو تن از پیشگامان رادیکال مجسمه سازی و حکاکی هنر معاصر، در نمایشگاهی از آثار این دو مجسمه‌ساز مطرح معاصر در مرکز لندن به نمایش درمی‌آید.

این نمایشگاه به مناسبت سی امین سال برگزاری نمایشگاه مشترک این دو در نیویورک برگزار می شود.

نمایشگاه هنری مور و هلین بلومنفلد، در سال ۱۹۸۵ در گالری آلکس روزنبرگ نیویورک با عنوان " گفت و گویی بریتانیایی: از پری گرین تا کمبریج" برگزار شده بود.

اکنون و بار دیگر کارهای این دو مجسمه ساز از ۲۲ مه تا آخر ژوئن در کنار هم در لندن به نمایش درخواهند آمد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اثری از هلین بلومنفلد (۲۰۱۴)

در این نمایشگاه، مجسمه هایی از مور و بلومنفلد که در مجموعه‌های شخصی نگهداری می شوند، نیز عرضه خواهند شد.

آلن کین، منتقد هنری می گوید:" مور و بلومنفلد مجسمه سازهایی هستند با علایق مشترکی به تصاویر ابتدایی که معمولا برگرفته از پیکر آدمی است."

به گفته او، "هر دو آنها همچنین به یک میزان، انتزاعی کار می کنند، شیوه ای که به بیان نمی گنجد، شخصیت ها را آشکار نمی کند و یا تصویری روراست را به نمایش نمی گذارد اما در مقابل در پی روح و ماهیت ابعاد اشیاء است؛ شیوه ای که پرعظمت و جاودان و از بسیاری جهات فراتجربی است."

خانم بلومنفلد، در سال ۱۹۴۲ در نیویورک به دنیا آمد و خیلی ها او را مهم ترین مجسمه ساز نسل خود و اصلی ترین وارث هنری "هنری مور" قلمداد می کنند. او اکنون در کارگاه‌هایش در کمبریج و پیتراسانتای ایتالیا همچنان به فعالیت های هنری خود ادامه می دهد.

هنری مور در سال ۱۸۹۸ در یورکشایر بریتانیا به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۶ درگذشت. او عمدتا به خاطر مجسمه های عظیم برنزی و نیمه انتزاعی اش شناخته می شود که در اماکن عمومی در نقاط مختلف جهان نصب شده اند.