معرفی برگزیدگان نخستین دوسالانه آهنگسازی احمد پژمان

حق نشر عکس .

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نخستین دوسالانه آهنگسازی " احمد پژمان " آهنگساز و سازنده اولین اپرای ملی ایران شامگاه پنچ شنبه ۱۶ بهمن ماه در تالار وحدت برگزار شد.

دوسالانه احمد پژمان با هدف حضور و کمک به معرفی و انتشار آثار نسل جوان و تداوم مسیر آهنگسازی احمد پژمان به همت شاگردان او در دانشکده هنر و با حمایت موسسه سازخانه تهران به مدیریت سارا سبلانی برپا شده است.

در اولین دوره دوسالانه آهنگسازی احمد پژمان ۴۲ اثر با موضوع مصالح موسیقی ایرانی برای کویینتت کلارینت (کلارینت و کوارتت زهی) در یک موومان ده تا دوازده دقیقه ای مورد داوری قرار گرفتند.

هوشنگ کامکار، آهنگساز شناخته شده و از داوران این دوسالانه در گفت و گویی با بی بی سی دراین باره گفت:"خیلی از این دوسالانه ها فقط یک بار برگزار می شوند اما من امیدوارم که این دوسالانه تداوم پیدا کند و برای نسل جوان ایران باقی بماند و ما بتوانیم با این روش آهنگسازان جوانان را تشویق کنیم که آثارشان را بنویسند و اجرا کنند."

آقای کامکار در ادامه تاکید کرد که در جامعه ایران هیچ امکانی برای آهنگسازانی که ذوق، دانش و سواد موسیقایی دارند وجود ندارد.

او در این باره گفت:" متاسفانه این روزها در ایران همه طرفدار موسیقی خیلی سطح پایین پاپ هستند. البته منظورم این نیست که موسیقی پاپ بد است، بلکه هر نوع موسیقی در ایران و در دنیا می تواند خوب، با تکنیک و با محتوا باشد و یا برعکس. ما این روزها بیشتر شاهد موسیقی پاپی در سطح بسیار نازل هستیم. من امیدوارم این جوان ها از این طریق بتوانند خودشان را معرفی کنند. مهم تر از این مساله، آن است که بتوانیم از چنین راه هایی فرهنگ موسیقیایی مردم را ترقی دهیم."

در مراسم اختتامیه اولین دو سالانه آهنگسازی احمد پژمان، حسان صائمی، رهام شناسا و وحید جهان داری به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

قطعات برگزیده نخستین دوره دوسالانه آهنگسازی "احمد پژمان" توسط گروه موسیقی پژمان نیز به اجرا در آمد.

در این بخش اعضای این گروه پدرام فریوسفی، پریسا پیرزاده، آتنا اشتیاقی، روزبه اسفندارمز و امین غفاری با حضور سیاوش ظهیرالدینی و همایون رحیمی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.

دراین مراسم احمد پژمان خود نیز در سخنانی گفت:"خوشحالم که بالاخره یک اتفاق مهم در عرصه موسیقی ایران رخ داد و بخش خصوصی وارد این عرصه شد. شاید در ظاهر برپایی این رویداد ساده به نظر برسد، ولی برپا کردن آن بسیار دشوار است."

احمد پژمان در سخنانش از ظهور بعضی از انواع موسیقی‌ در فضای امروز جامعه ایرانی انتقاد کرد و گفت: "من به موسیقی ایرانی عشق می‌ورزم و عاشق آن هستم. اما گاهی وقتی موسیقی‌ای را می‌شنوم با خود می‌گویم من به موسیقی عشق می‌ورزم؟ گاهی خجالت می‌کشم از اینکه برخی چیزها به اسم موسیقی ایرانی را به گوش مردم می‌سپاریم. شاید جوانان با این وضعیت حق داشته باشند که از موسیقی ایرانی زده شوند."

هوشنگ کامکار در ادامه گفت وگوی خود با بی بی سی فارسی در باره اهمیت و جایگاه احمد پژمان در موسیقی ایران گفت:" او اولین اپرای ملی ایران را نوشته و البته اولین آهنگسازی است که موسیقی ایران را از حالت سنتی تک صدایی در آورد و موسیقی جدی و چند صدایی را وارد موسیقی ایران کرد کاری که آهنگساران جوان سعی می کنند آن را دنبال کنند."

هوشنگ کامکار که خود از شاگردان احمد پژمان بوده، از او به عنوان استاد مسلم موسیقی ایرانی یاد کرد و گفت:" احمد پژمان از جهات مختلفی ارزشمند است. من به جرات می توانم بگویم که او بهترین موسیقی های فیلم را ساخته و ما نمونه مشابه آنها در ایران نداریم."

هوشنگ کامکار گفت احمد پژمان هنرمندی یگانه و خلاق در عرصه موسیقی ایرانی است که لیاقت بزرگداشت مفصل تر و جامع تری را داشت.

داوری آثار اولین دوسالانه موسیقی احمد پژمان توسط خود او، هوشنگ کامکار، حمیدرضا دیبازر، امیر اسلامی و امین هنرمند انجام شد.

در این مراسم همچنین قطعه "پژمان" ساخته هوشنگ کامکار برای اولین بار برای حاضران در سالن نواخته شد.

احمد پژمان در یک نگاه

حق نشر عکس MEHR

احمد پژمان در سال ۱۳۱۴ در لار متولد شد. در جوانی نواختن ویولن را نزد حشمت سنجری آغاز کرد و بعدها به عنوان اولین نوازنده ویولن به ارکستر سمفونیک تهران راه یافت.

احمد پژمان برای ادامه تحصیلاتش در سال ۱۳۴۳ به اتریش رفت و در آکادمی موسیقی وین نزد استادانی چون توماس کریستین داوید، آلفرد اول، هانس یلینک با تکنیک های موسیقی غرب آشنا شد.

او پس از پایان تحصیلاتش به تهران بازگشت و به عنوان آهنگساز و استاد موسیقی دانشگاه تهران مشغول به کار شد.

از مهم ترین آثار او در این دوره می توان به اپرای جشن دهقان، اپرای دلاور سهند و اپرای سهند اشاره کرد.

احمد پژمان در سال ۱۳۵۴ راهی آمریکا شد و در آنجا مدرک دکترای خود را در رشته آهنگسازی از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد.

کنسرتو برای ۹ ساز، راپسودی برای ارکستر ، هفت خوان، همه شهر ایران، خاطرات فردا و سراب از دیگر جمله آثار ماندگار اوست.

سریال دلیران تنگستان و فیلم های سایه های بلند باد، هنرپیشه، کیمیا، روسری آبی، عشق گمشده ، باران، خانه ای روی آب، زینت ، سمک عیار، همراه باد در دل تنهایی کویر و یک بوس کوچولو نیز از جمله فیلم ها و سریال هایی هستند که احمد پژمان برای آنها موسیقی ساخته است.