علی جنتی: عده‌ای خبر جعل می‌کنند و برای دولت حاشیه می‌سازند

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید این وزارتخانه بر اساس نظر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی عمل می کند

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته است: "عده‌ای اخبار را جعل می‌کنند و در اتاق‌های عملیات، برای دولت حاشیه ‌سازی می‌ کنند."

آقای جنتی امروز، شنبه ۱۶ بهمن، در حاشیه افتتاح نمایشگاه پوستر "جهان عاری از خشونت" گفت:" فکر می‌ کنم مجموعه‌هایی وجود دارد که این دولت، منتخب آ‌نها نیست. این افراد کاندیداهای دیگری را در انتخابات داشتند و حالا به ‌دنبال ایجاد مشکل برای دولتند. آنها اخبار را جعل و در اتاق‌های عملیات خود برای دولت حاشیه‌سازی می‌کنند."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این رفتارها را غیر اخلاقی نامید و گفت:"دولت ما به تازگی شاهد موجی از اخبار دروغ و کذب است. اگر این افراد انتقاد سازنده‌ای به فعالیت‌های فرهنگی و هنری دارند، ما به نظرهای مخالف گوش می کنیم اما این افراد تنها تلاش می‌کنند اطلاعات غلط و دروغ‌هایی را به مراجع دینی، مجامع مذهبی، حوزه علمیه، نمایندگان مجلس و برخی شخصیت های مذهبی برسانند."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشتر گفته بود که این وزارتخانه بر اساس نظر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی عمل می کند زیرا به گفته او، آیت الله خامنه ای به عنوان یک مرجع تقلید، رهبر جامعه و شخصیتی هنری در جامعه مطرح است و هیچ کس دیگر، این ویژگی ها را ندارد.

به نظر می رسد موضع گیری های اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به افزایش انتقاد اصولگرایان منتقد دولت از عملکرد این وزارتخانه تلاشی است برای اطمینان خاطر دادن به مراجع دینی و حوزه های علمیه که با حساسیت و نگرانی اقدامات فرهنگی دولت را دنبال می کنند.

در ماه های اخیر، اصولگرایان منتقد دولت آقای روحانی، از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز برخی کنسرت های موسیقی و نیز انتشار برخی کتاب ها به تندی انتقاد کرده اند.

آقای جنتی روز پنجشنبه گفته بود جریانی هایی برای تخریب وزارت ارشاد وجود دارند و افرادی به گفته او با "انتشار اخبار دروغ و جعلی مبنی بر دادن مجوز موسیقی به بانوان تک خوان و یا دادن مجوز به انتشار کتاب کلنلˈ محمود دولت آبادی سعی در تخریب این وزارتخانه دارند."

علی جنتی امروز نیز بار دیگر به همین مساله پرداخت و گفت:" به‌ تازگی شاهد موجی هستیم که در آن، افرادی مدعی شدند آلبومی منتشر شده که در آن تک‌ خوانی یک خانم مجوز گرفته است. در حالی که اساسا تک‌ خوانی خانم در آن آلبوم وجود ندارد و این موضوع اساسا دروغ است. آن آلبوم توسط آقای کرامتی و خانم طافی همخوانی شده است و اساسا تک‌ خوانی ندارد؛ اما این افراد، اصل یک خبر را به دروغ جعل و براساس آن دروغ شروع به حاشیه‌ سازی کرده‌اند و متاسفانه گاهی این تبلیغات دروغ، موثر نیز واقع می شود."

او تأکید کرد که این یک عمل غیراخلاقی است. اگر آنها می‌خواهند با دولت، خوب مقابله کنند، بهتر است به نقاط ضعف و اساسی دولت بپردازند و دروغ‌ پردازی نکنند.

آقای جنتی نامی از کسانی که به گفته وی دروغ می گویند و حاشیه سازی می کنند نبرد، اما گفت:"برای ما جای تأسف است که عناصری که مدعی حمایت از انقلاب و حمایت از ارزش‌های دینی هستند، دست به دروغ پردازی می‌زنند. همچنین جای تأسف است که عده‌ای حرف آنها را می‌پذیرند. طبق آموزه‌های قرآن نباید هر خبری را از هر منبعی بدون تحقیق و تدبر پذیرفت."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت:" جای تاسف است که در ایام گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که همه توجهات به سوی وحدت و انسجام ملی است، عده ای با چنین فتنه گری هایی زمینه های افتراق در جامعه را به وجود می آورند."