وزیر ارشاد: علت برکناری مدیر اداره کتاب، سرپیچی از رعایت بخشنامه بوده است

حق نشر عکس Isna
Image caption علی شجاعی صائین سال گذشته به عنوان مدیر اداره کتاب منصوب شده بود

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته است که علی شجاعی صائین را خودش از مدیریت اداره کتاب برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای جنتی گفته است که برکناری آقای شجاعی صائین از دفتر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی به علت رعایت نکردن بخشنامه‌ای بوده که به همه مدیران وزارت ارشاد ابلاغ شده بود.

آقای جنتی گفت که این بخشنامه در خصوص ممنوعیت مصاحبه با رسانه‌ها نبوده است.

او همچنین شایعه‌های مطرح‌شده از سوی برخی رسانه‌ها را که علت برکناری شجاعی صائین را ندادن مجوز نشر به کتاب یکی از مدیران وزارت ارشاد عنوان می‌کردند، رد کرد.

پس از این برکناری که بسیاری می‌گفتند علتش اختلاف آقای شجاعی صائین با عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد بود، آقای صالحی همایون امیرزاده سرپرست دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی را جایگزین آقای شجاعی‌صائین کرد.

علی شجاعی صائین سال گذشته به عنوان مدیر اداره کتاب منصوب شده بود.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد تاریخ و بازنشسته‌ سپاه پاسداران است و سال ۱۳۸۶ در دوره‌ معاونت فرهنگی محسن پرویز در دولت محمود احمدی نژاد، به عنوان مدیرعامل مؤسسه‌ خانه‌ کتاب منصوب ‌شده بود.

آقای شجاعی صائین پیش از آن، در اداره‌ تبلیغات سپاه و انتشارات این نهاد فعالیت می‌کرد و سردبیری مجله‌ "پیام انقلاب" را برعهده داشت.

عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد سال پیش پس از انتخاب علی شجاعی صائین گفته بود: "در پی فردی بودیم که در کنار کار اجرایی کتاب شناس هم باشد، فردی که در حوزه کتاب مدتی زیست کرده باشد تا کتاب را تورق کند همه چیز دستش می‌آید."