مجسمه های آی وی وی رکورد شکست

حق نشر عکس AFP

مجموعه ای از ۱۲ مجسمه طلایی سر حیواناتی که در نامگذاری ماه های چینی استفاده می شوند، ساخته آی وی وی هنرمند چینی، به قیمت چهار میلیون و ۳۰۰ هزار دلار در یک حراجی فروخته شد.

این حراجی، رکود جدیدی در فروش آثار این هنرمند محسوب می شود.

آی وی وی، پیشتر نسخه های متعددی از مجسمه حیواناتی که ماه های چینی یا برج های آسمانی را باز می‌نمایند ساخته بود، اما این اولین بار بود که مجموعه ای کامل از آنها به حراج گذاشته می شد.

رکورد فروش قبلی کارهای آی وی وی در حراج، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بود که توسط حراجی "نقشه چین" در آوریل گذشته برگزار شده بود.

مجسمه های برج های آسمانی از مجموعه مجسمه های کوچک تری الهام گرفته شده اند که در قرن هجدهم در ساخت ساعتی آبی به نام فواره ساعت در محوطه سلطنتی یوان مینگ یوان در پکن به کار برده شده بودند.

فواره ساعت در سال ۱۸۶۰ از سوی نیروهای فرانسوی و بریتانیایی به غارت رفت. آی وی وی برای این مجسمه ها از هفت مجسمه باقی مانده از این ساعت استفاده کرد و پنج مجسمه دیگر را با استفاده از تصاویر باقی مانده در نقش دوزی ها و چاپ های ساعت فواره آفرید.

حراجی فیلیپس که حراج این مجموعه را انجام داد، در بیانیه مطبوعاتی خود نوشته است:" این مجموعه از ۱۲ سر برج های آسمانی، ادامه سنت آی وی وی در بازتفسیر اشیاء فرهنگی و به پرسش گرفتن درک و احساس ما از اصالت و ارزش است."

مجسمه ها که به یکی از سه شرکت کننده تلفنی در حراجی فرخته شد، در اصل از گالری پال کاسمین در نیویورک خریده شده بود.

چند نسخه بزرگتر از همین مجسمه ها که از برنز ساخته شده‌اند، قبلا در میدان گراند آرمی نیویورک و کاخ بلنهایم در آکسفوردشایر انگلستان به نمایش گذاشته شده بودند.

قرار است در ماه سپتامبر آینده نمایشگاهی انفرادی از کارهای آی وی وی در آکادمی سلطنتی لندن برگزار شود.