دفاع رییس سازمان سینمایی ایران از داوری‌های جشنواره فیلم فجر

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ایوبی گفته است داوری‌های جشنواره امسال قابل قبول بود و داوری‌ها با داوری‌های مردم خیلی تفاوت نداشت

حجت الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی ایران از داوری های جشنواره فیلم فجر امسال دفاع کرده است.

آقای ایوبی گفته است: جشنواره سی و سوم فیلم فجر جشنواره خوبی بود و اهالی سینما از این رویداد راضی هستند و فیلم‌هایی که به رغم بودجه ناچیز سینمایی کشور تولید شد، قابل توجه بود.

او امروز شنبه ۲۵ بهمن، در مراسم معارفه علیرضا تابش، به عنوان مدیر عامل جدید بنیاد سینمایی فارابی تاکید کرد که داوری‌های جشنواره امسال قابل قبول بود و داوری‌ها با داوری‌های مردم خیلی تفاوت نداشت.

دفاع آقای ایوبی از جشنواره فیلم فجر پس از آن صورت می گیرد که اصولگرایان منتقد عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از داوری های آن انتقاد کرده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در جشنواره فجر امسال، فیلم "رخ دیوانه" از سوی هیئت داوران به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد

جواد شمقدری، رییس پیشین سازمان سینمایی در دولت محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه انتخاب فیلم "رخ دیوانه" به عنوان بهترین فیلم را یک عقبگرد و تخریب خوانده بود.

فیلم "رخ دیوانه" به کارگردانی ابوالحسن داوودی هم از سوی هیئت داوران و هم از سوی تماشاگران به عنوان بهترین فیلم جشنواره امسال انتخاب شد، اما جواد شمقدری، با اشاره به اینکه در جشنواره سال گذشته فیلم "شیار ۱۲۳" به عنوان بهترین فیلم انتخاب شده بود، از جشنواره فیلم فجر به تندی انتقاد کرد و گفت:"ما امروز دچار یک نوع سردرگمی و آشفتگی عظیم در حوزه فرهنگی هستیم. فرهنگ عملاً رها شده است و این مقدار از فیلم هایی که دیده ایم جای تاسف دارد و نشان می دهد که ما گامی به جلو برنداشته ایم."

با این حال، آقای ایوبی با تاکید بر اینکه سال 'پرچالش۹۳ '، به خوبی گذشت، گفت:"دلیلی ندارد سال ۹۴ برای سینما بهتر نباشد و حتما شاهد سال خوب و درخشانی از منظر محتوایی و مضمونی و ارزش فیلم‌ها خواهیم بود."

او همچنین با اشاره به حضور پررنگ جوانان در جشنواره سی و سوم فیلم فجر گفت که ساز و کار حمایت از فیلم اولی به بنیاد فارابی منتقل شده و از این پس دیگر مرکز گسترش مسئولیتی در این زمینه نخوهد داشت.

حجت الله ایوبی، رییس فعلی سازمان سینمایی در حالی از "قدرت نمایی عجیب جوانان" در جشنواره فیلم امسال حرف زده که جواد شمقدری، رییس پیشین این سازمان در این باره گفته بود:" شما در دو دوره قبل ببینید جوان ها چه کارهایی ساختند و وارد جشنواره فجر شدند و جوان هایی که وارد جشنواره امسال شده اند، چه فیلم هایی ساخته اند."

مطالب مرتبط