'اسنودن' به کارگردانی الیور استون، کریسمس اکران می‌شود

حق نشر عکس EPA
Image caption الیور استون یکی از بحث برانگیزترین سینماگران هالیوود است

"اسنودن" فیلم سینمایی به کارگردانی الیور استون، کارگردان و مستندساز سرشناس آمریکایی که بر اساس ماجراهای ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی آمریکا در حال ساخت است٬ قرار است روز کریسمس ۲۰۱۵ به نمایش عمومی در آید.

در این فیلم داستانی جوزف گوردون لویت نقش ادوارد اسنودن را بازی می‌کند.

ملیسا لیو٬ زکری کینتو و تام ویلکینسون بازیگران دیگر این فیلم هستند.

فیلمنامه این فیلم که توسط خود استون نوشته شده، بر اساس کتاب "پرونده های اسنودن؛ جزئیات ماجراهای تحت تعقیب ترین مرد جهان" نوشته لوک هاردینگ، روزنامه نگار گاردین بوده است.

کتاب هاردینگ با توجه به مجموعه گزارش‌هایی درباره افشارگری‌های اسنودن که حدود دو سال پیش در روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر شد، نوشته شده است.

استون سال گذشته هنگام اعلام خبر ساخت این فیلم گفت: "ماجرای اسنودن از مهم‌ترین داستان‌های زمانه ماست."

حق نشر عکس Getty
Image caption مستندی درباره اسنودن اسکار گرفت

فیلمبرداری اسنودن در مونیخ آغاز شده و قرار است تا پایان فیلمبرداری در ماه مه (اواسط بهار آینده) در لوکیشین‌های دیگر ادامه یابد.

یکشنبه شب در جریان مراسم اسکار٬ فیلم همشهری چهار که درباره اسنودن و افشاگری علیه برنامه‌های جاسوسی آمریکاست٬ جایزه بهترین مستند بلند را گرفت.

الیور استون یکی از بحث برانگیزترین سینماگران هالیوود است که در بیشتر آثارش ماجراها و رخدادهای سیاسی را دستمایه کارش قرار داده است.

فیلم های داستانی جی اف کی (درباره جان اف کندی)، نیکسون (درباره ریچارد نیکسون و رسوایی واتر گیت)، دبلیو (درباره جورج دبلیو بوش) و مستندهای عنصر نامطلوب (درباره یاسر عرفات و روابط اسرائیل و فلسطینیان) و فرمانده (درباره فیدل کاسترو) از مهمترین آثار این کارگردان ۶۸ ساله آمریکایی با موضوعات سیاسی بوده اند.

مطالب مرتبط