وزارت ارشاد: 'لولیتا' و 'تاریکخانه اشباح' از کتابفروشی‌ها جمع شده است

حق نشر عکس BBC World Service

برزین ضرغامی٬ مدیر کل اداره ارشاد تهران گفته است که کتاب "تاریک‌خانه‌ اشباح" نوشته اکبر گنجی که اخیرا در کتابفروشی‌های تهران توزیع شده بود٬ جمع آوری شده است.

با این حال آقای ضرغامی در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس گفته است که نسخه‌ای که اخیرا توزیع شده را طرح نو (ناشر اولیه تاریک‌خانه اشباح) منتشر نکرده و ارشاد "در پی آن است تا بداند ناشر کیست".

تاریک‌خانه اشباح در پی موفقیت کتاب "عالیجناب سرخ‌پوش و عالیجنابان خاکستری" نخستین بار در سال ۱۳۷۹ توسط انتشارات طرح نو منتشر شد و که در فاصله‌ زمانی کوتاهی به بیش از بیست چاپ رسید.

این کتاب مانند کتاب پیشین اکبر گنجی٬ هر دو با عنوان فرعی"آسیب‌شناسی گذار به دولت دموکراتیک توسعه گرا" مجموعه مقالاتی با محوریت قتل‌های زنجیره‌ای و سرکوب مخالفان داخلی و خارجی در اواخر دهه هفتاد خورشیدی است که در روزنامه‌های تهران چاپ شده بودند.

بیشتر آثار اکبر گنجی را انتشارات طرح نو منتشر می‌کرد که پس از محکومیت و سپس خروج او از ایران این کتاب‌ها که تیراژ برخی از آنها به ده‌ها هزار نسخه می‌رسید٬ دیگر اجازه انتشار پیدا نکرد.

انتشارات طرح نو٬ ناشر بسیاری از کتاب‌های سیاسی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی٬ چند سالی است اجازه فعالیت ندارد.

خبرگزاری فارس همچنین با محمود آموزگار٬ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت‌وگو کرده است که به نقل از او می‌نویسد که "مدتی است حجم وسیعی از کتاب‌ها به صورت غیر قانونی منتشر و توزیع می‌شود."

آقای آموزگار گفت: "متاسفانه بخشی از این موضوع در کتاب‌فروشی‌ها انجام می شود، اما آن بخشی که عضو اتحادیه هستند اگر از آنها گزارشی به ما واصل شود، برخورد می‌کنیم البته بازرسی‌هایی داریم که این مراتب را کنترل می‌کنند."

لولیتا خوانی در تهران

روز سه شنبه نیز حسین نوش آبادی٬ سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت وزارت ارشاد اخیرا اقدام به جمع آوری رمان لولیتا نوشته ولادیمیر ناباکوف کرده که به گفته او این کتاب "در خارج از ایران منتشر شده و از طریق مجازی غیر رسمی وارد کشور شده و توسط افرادی در برخی کتابفروشی‌ها توزیع شد."

ظاهرا اشاره او به نسخه‌ای بوده که اکرم پدرام نیا٬ مترجم ایرانی مقیم کانادا به فارسی برگردانده و توسط نشر زریاب در افغانستان منتشر شده است.

بیشتر بخوانید: 'لولیتا'؛ از نوشتن تا ترجمه و انتشار به فارسی در افغانستان

آقای نوش آبادی ضمن تکذیب شایعه اعطای مجوز به لولیتا از سوی وزارت ارشاد به کتابفروشان تذکر داد: "اگر کتاب فروشی‌ها از جمع آوری کتاب لولیتا خودداری نکنند، از طریق مجاری قانونی نسبت به جمع آوری آن اقدام می‌کنیم."