هلن میرن از 'زنی با لباس طلایی‌رنگ' می‌گوید

حق نشر عکس AP
Image caption میرن و رینولدز

هلن میرن، بازیگر بریتانیایی سینما درباره تازه‎ترین فیلمی که بازی کرده صحبت کرده و گفته که چون داستان درباره دادگاهی است که نتیجه اش برخلاف تصور بود، "در آن بازی کرده است."

زنی با لباس طلایی رنگ (Woman in Gold) که بر اساس ماجرایی واقعی ساخته شده، درباره زنی یهودی اتریشی است که برای بازپس گرفتن تابلویی نقاشی که توسط نازی‌ها از خانواده‌اش دزدیده شده، مبارزه می‌کند.

ماریا آلتمن (با بازی میرن) با کمک وکیل آمریکایی جوانی (با بازی رایان رینولدز) تلاش می‌کنند، "پرتره آدل بلاخ-باوئر" اثر مشهور گوستاو کلیمت را از مقام‌های اتریشی باز پس گیرد.

میرن می‌گوید که روابط عاشقانه میان زنی میانسال و مردی جوان در داستان عامل دیگری بوده که مجابش کرده در این فیلم بازی کند.

زنی با لباس طلایی رنگ این هفته در بریتانیا اکران می‌شود. این دومین ساخته سینمایی سایمون کرتیس، کارگردان بریتانیایی است.

آثار هنری اروپايی توسط نيروهای آلمان نازی از صاحبان اصلی آنها به زور گرفته می شد.

در ميان اين آثار تعدادی از تابلوهای مشهور نقاشانی چون پيکاسو، ماتيس، شاگال و کليمت وجود داشت که عمدتا از سوی نازی ها به دلیل داشتن "انحطاط فکری" مصادره می شدند.

هنوز دادگاه زیادی در اروپا به خصوص در اتریش و آلمان برگزار می‌شود که شاکیان مدعی‌اند برخی از آثار هنری مشهور جهان از اموال خانواده آنها بوده که توسط نازی‌ها به زور تصرف شده است.

چند سال پیش موزه‌ای در اتریش تابلوی دیگری از گوستاو کلیمت را به بازمانده مالک اصلی آن که در جریان جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها کشته شد، باز گرداند.