سه فیلم کوتاه داستانی در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات سه فیلم کوتاه داستانی 'اتو استاپ' ساخته ناصر صفاریان ،'از حد شدن' ساخته میثم شاه‌بابایی و 'بور بی‌جاده‌رنگ' ساخته بابک خرم‌دین به نمایش درمی‌آیند.

برای برنامه این هفته آپارات سه فیلم کوتاه داستانی از فیلم‌سازان ایرانی را انتخاب کردیم. فیلم‌هایی که درباره زن‌هایی از نسل‌های مختلف و روابطشان با آدم های اطرافشان است. آدمهایی چون دوست، معشوق ، همسر و یا فرزند. این سه فیلم از سه فیلم‌ساز نسل جوان‌تر سینمای ایران است و هر کدام از زاویه دید خودشان به این روابط پرداخته‌اند.

درباره فیلم 'اتو استاپ'

حق نشر عکس aparatautostop
Image caption نمایی از فیلم 'اتو استاپ'

'اتو استاپ'ساخته ناصر صفاریان مستند‌ساز شناخته شده‌ای که قبل‌تر چند فیلم از او را در برنامه آپارات دیده‌ایم، است. 'اتو استاپ' ماجرای سفر یک زوج جوان است که در طول راه زوایای مختلف رابطه زن و مرد را با همدیگر محک می‌زنند . فیلم بر اساس یکی از داستان‌های کوتاه کتاب 'عشق‌های خنده‌دار' میلان کوندرا و در واقع اقتباسی سینمایی از این داستان است.

ویژگی فیلم

'اتو استاپ' ناصر صفاریان یک نمایش ابزورد از یک موقعیت انسانی در یک ساختار به اصطلاح یادداشت‌نویسی تصویری از یک سفر ماه عسل است. فیلمی درباره همه اتفاق‌هایی که در حین شروع یک رابطه به شکل‌های مختلف رخ می‌دهند .فیلم‌ساز در این فیلم سعی کرده قاعده تصویری که خودش مبتنی بر یک دوربین سفری بنا گذاشته، حذف کند و ضرب‌آهنگ و زوایای فیلم خودش را بر همین اساس ترسیم کند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatsafarian
Image caption ناصر صفاریان، کارگردان

ناصر صفاریان فیلمساز و نویسنده سینمایی متولد تهران و دانش‌آموخته زبان و ادبیات انگلیسی است. او پیش از آنکه به فیلمسازی رو بیاورد به عنوان روزنامه‌نگار و منتقد سینمایی در رسانه‌ها و روزنامه‌ها مشغول به فعالیت بوده است. در کارنامه فیلمسازی او سه گانه‌ای درباره فروغ وجود دارد که 'جام جان' نخستین اثر او، اختصاص به شعر و داستان فروغ دارد. اثر دیگرش به نام 'سرد سبز' به زندگی و مرگ این شاعره می‌پردازد، و 'اوج موج' سومین قسمت و آخرین بخش زندگی فروغ به کارهای هنری و سینمایی و تئاتری او برمی‌گردد که در سال ۱۳۸۲در اختیار علاقه‌مندان به زندگی فروغ فرخزاد قرار گرفته است. 'آواز آفتاب'، 'وقت خوب مصائب' و 'خواب خورشید' از دیگر کارهای فیلمسازی ناصر صفاریان است.

درباره فیلم 'از حد شدن'

حق نشر عکس aparatofflimit
Image caption نمایی از فیلم 'از حد شدن'

وقتی رابطه‌های ساده و یا پیچیده به میان‌سالی می‌رسند، شکل‌های دیگری هم می‌توانند پیدا کنند. از روابط چند‌گانه گرفته تا سرخوردگی‌ها و یاس‌های ناشی از شکست در برقراری رابطه. 'از حد شدن' ساخته میثم شاه‌بابایی درباره حد و حدود روابط در زندگی سه زن است. این فیلم از عوامل سازنده و بازیگران حرفه‌ای سینمای ایران بهره برده است.

ویژگی فیلم

'از حد شدن' ساخته میثم شاه‌بابایی، فیلم فرم گرایانه‌ای است که در آن فیلم‌ساز با استفاده از حرکات دوربین و میزانسن‌های سینمایی سعی دارد حس‌ها و مفاهیم مورد نظر خودش را به بیننده منتقل کند. فیلم روایت سه زن از سه نسل را در جامعه امروز ایران به تصویر کشیده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatmeysamshahbabaie
Image caption میثم شاه بابایی، کارگردان

میثم شاه‌بابایی دانش‌آموخته طراحی گرافیک است. او کار فیلم سازی را به صورت تجربی شروع کرده است. در کارنامه حرفه‌ای او دستیاری کارگردانی چند فیلم و نیز کارگردانی فیلم‌های کوتاهی مانند: 'من یک نشانه‌ام'، 'به‌جز مهر '، 'بی‌مکان بی‌زمان'، 'خیال منظر دوست' و 'کنکور' نیز به‌چشم می‌خورد.

درباره فیلم 'بور بی‌جاده‌رنگ'

حق نشر عکس aparatburebijaderang
Image caption نمایی از فیلم 'بور بی‌جاده‌رنگ'

خارج از اجتماع بیرونی، یک نقش سنتی و مادرانه هم برای زن ترسیم شده است: مادری که در محیط خانه، خودش را وقف همسر و فرزندان کرده. فیلم 'بور بی‌جاده‌رنگ' ساخته بابک خرم‌دین تصویری از زندگی یک مادر است. این فیلم به‌صورت سیاه و سفید برای نمایش عرضه شده است.

ویژگی فیلم

'بور بی‌جاده‌رنگ' ساخته بابک خرم‌دین، فیلمی است که کوشیده صمیمیت و سادگی و مهر مادرانه درک نشده به وسیله همسر و فرزند و اطرافیان را در محیطی خانگی به تصویر بکشد. مادرانی که هم‌چون نور در ظلمات هستند و نیازهای خودشان فراموش شده است. استفاده از ترکیب سیاه وسفید و استفاده مناسب از صداها و سکوت در خانه در این فیلم، به‌خوبی فضایی را که فیلم‌ساز خواسته برای محیط زندگی این زن به‌وجود بیاورد را ایجاد کرده است.

درباره کارگردان

بابک خرم‌دین متولد ۱۳۵۳ در تهران و دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد سینما است. در کارنامه هنری او ساخت چندین فیلم کوتاه داستانی با مضامین نور و امید دیده می‌شود که در جشنواره‌های فیلم کوتاه داخل و خارج از ایران نمایش داده شده‌اند. از فیلم‌های او می‌توان به فیلم بلند داستانی 'سوگ‌نامه‌ای برای یاشا' و فیلم‌های کوتاه 'برش'، 'سه شنبه: مامان' و فیلم 'کورسو' از او که قبل‌تر در برنامه آپارات به‌نمایش در‌آمده، اشاره کرد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'از خانه شماره ۳۷' و 'مقدس،پوچ'

حق نشر عکس aparathedayat
Image caption نمایی از فیلم 'از خانه شماره ۳۷'

'از خانه شماره ۳۷' مستندی است ساخته مشترک سام کلانتری و محسن شهرنازدار درباره زندگی و مرگ صادق هدایت. ساخت فیلم به گفته سازندگان‌اش حدود ۸ سال طول کشیده و سازندگان فیلم کوشیده‌اند با سفر به پاریس و تحقیق بسیار، ناگفته‌هایی از زندگی این نویسنده را از زبان نزدیکان هدایت یا محققان آثار او مطرح کنند.

حق نشر عکس aparatabsurd
Image caption نمایی از فیلم 'مقدس،پوچ'

درباره هدایت و به خصوص براساس رمان معروف‌اش 'بوف کور' چند فیلم توسط فیلمسازان ایرانی و غیر ایرانی در طول چند دهه گذشته ساخته شده که یکی از این‌ها فیلم 'مقدس،پوچ' ساخته قاسم ابراهیمیان، فیلمساز ایرانی مقیم آمریکا است .فیلم 'مقدس،پوچ' در واقع یک تجربه متفاوت در دیدن و یک چیدمان تصویری هم‌چون ویدئو آرت است درباره آخرین روز زندگی صادق هدایت. این فیلم می‌خواهد از دید فیلمسازش افکار و ذهنیات صادق هدایت در آخرین روز زندگی‌اش نشان بدهد .

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

شکیب

این مستند فوق العاده بود. برای اولین بار است که تصویری روشن از آن‌چه که در روزهای آخر زندگی صادق هدایت می‌گذشته به زیبایی به تصویر کشیده شده است. صادق هدایت نویسنده‌ای است که در‌واقع بعد از مرگش متولد شد.

محمد

فیلم خالی از اشکال هم نبود. فیلم ناخواسته مخاطبینی را نشانه گرفته بود که با شخصیت هدایت یک آشنایی نسبی داشتند و برای تزریق حس کنجکاوی در شخصی که هیچ یک از کتابهای ایشان را نخوانده نمی‌توانست خیلی موثر باشد. در فیلم حتی اشاره‌ای به تعداد داستانهای هدایت نشده بود. پرشهای زمانی با فاصله‌های زیاد در نقل زندگی ایشان چندین مورد اتفاق افتاد. برخی از عوامی که شاید می‌توانست دلیلی برای ایجاد فضای پذیرش خودکشی در هدایت باشد، تاریک و مسکوت باقی ماند و شاید بیشتر از هر فیلم و نوشته ای که در مورد مرگ هدایت نوشته شده بود، ابهام سنگین خودکشی ایشان احساس می‌شد. هر چند که نفس و طبیعت این داستان با ابهام گره خورده و از هیچ فیلم و نوشته‌ای نمی‌شود انتظار داشت که سرنخ درستی از این کلاف مبهم به دست بدهد.

ولی در کل فیلم دل انگیزی بود و لحن تحقیقی فیلم‌نامه به‌واقع ارزشمند به‌نظر می‌رسید.

مسعود

شاهکار بود. ای کاش بشود آن فیلمی که از روی بوف کور آن فیلمساز شیلیایی ساخته را هم نشان بدهید.

مینا

یک فیلم روانکاوی کامل. به فیلمسازش تبریک می‌گویم.

جالب بود که صادق هدایت هیچ معشوقه یا کسی را در زندگی‌اش نداشته.

حتی سخن از زنی که به او علاقه داشته باشد، درمیان نبود و به نظرم این نکته جالبی از زندگی‌اش بود.

پیمان

در هیچ هیچیدن آخر زندگی است. هدایت هم‌چون ونگوک زندگی را تا ته لیسید، همان‌گونه که دوست داشت اندیشید، همان‌گونه که دوست داشت زندگی کرد، پاک پاک زیست. هدایت اولین مدرنیست ادبیات داستانی ایران است. ایرانی‌های نخبه‌کش او را به انزوا راندند و سپس خودکشی‌اش کردند. او خودکشی کرد تا وجدان جمعی ایرانی‌ها را بیدار کند. ای نازنین یار این عزیزکش مردم همان‌اند که بودند مرگت بی‌مصرف افتاد.

سم سا

فیلم مقدس پوچ را بیشتر از فیلم اول دوست داشتم. واقعا تصویری که از داستان بوف کور در ذهنم بود، حتی پیرمرد خنزرپنزری، شباهت داشت به مردی که در فیلم بود.

صدیق

به باورم او یکی دیگر از قربانیان حزب تودهٔ ایران است. آن‌گاه که او از همراهی با آنان برید و با دید پُرنقد در برابرشان ایستاد، حزب از همه امکانات و البته با اشارهٔ شوروی، برای انزوا‌سازی‌اش بهره گرفت. این امر او را به شدت دل‌زده ساخت و تا پای خودکشی او‌ را راند.

تینا

کاش هدایت می‌دانست که هنوز زنده است . هر دو فیلم خیلی‌ عالی‌ بودند، خصوصاً مقدّس ، پوچ و موزیک منتخب روی آن.

زهرا

عالی بود. چون شخص من فکرمی‌کردم صادق هدایت فردی افسرده بود.

نسیم

بسیار سپاس بابت پخش این دو فیلم. با دیدن فلم خانه شماره 37 برای خیلی از سوالاتم در مورد صادق هدایت جواب پیدا کردم.

شهرام

هيچكس تصميم به خودكشي نمي‌گيرد خودكشي با بعضی‌ها هست.

فرزاد

ﻭﯼ ﺩﺭ ﻗﻄﻌﻪ ﻧﺎ‌ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺮﮒ ﭼﻨﯿﻦ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﺪ :

ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﺟﺪﺍﯾﯽ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮ ﺍﺳﺖ . ﺍﮔﺮ ﻣﺮﮒ ﻧﺒﻮﺩ ﻫﻤﻪ ﺁﺭﺯﻭﯾﺶ ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﮐﺮﺩﻧﺪ، ﻓﺮﯾﺎﺩ‌ﻫﺎﯼ ﻧﺎﺍﻣﯿﺪﯼ ﺑﻪ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﯽ‌ﺷﺪ ، ﺑﻪ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﻧﻔﺮﯾﻦ ﻣﯽ‌ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻧﺪ. ﺍﮔﺮ ﺯﻧﺪﮔﺎﻧﯽ ﺳﭙﺮﯼ ﻧﻤﯽ‌ﺷﺪ ، ﭼﻘﺪﺭ ﺗﻠﺦ ﻭ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ ﺑﻮﺩ‌. ﺍﯼ ﻣﺮﮒ ﺗﻮ ﻧﻮﺵ‌داروی ﻣﺎﺗﻢ‌ﺯﺩﮔﯽ ﻭ ﻧﺎﺍﻣﯿﺪﯼ ﻫﺴﺘﯽ.

میلاد

فیلم اول به دلیل نا‌گفته‌هایی از زندگی هدایت توسط اطرافیان جالب بود و به نظرم مردم عامه و کسانی که تحت تاثیر تصورات غلط موجود در مورد هدایت هستند باید آن را می‌دیدند.

و اما فیلم دوم بسیار عالی بود: تصاویر و موزیکش، آن فضای وهم‌‎آلود و اثیری اوایل بوف کور را تداعی کرد.

لیلا

روی‌هم‌رفته، موجود وازده بی مصرف، قضاوت محیط درباره من می‌باشد و شاید هم حقیقت در همین باشد.

حامد

بسیار خوب بود. امیدوارم دیدگاه بعضی از مردم که او را آدمی پوچ و ناامید و بی سواد می‌خواندند، نسبت به این روشنفکر و فرهیخته زمان عوض شود.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط