کاریز در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم ' کاریز' ساخته پگاه قلی پور به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'کاریز' ساخته پگاه قلی پور

'کاریز 'ساخته پگاه قلی پور مستندی درباره قنات های استان یزد است. کاریز ها یا قنات ها در ایران بخصوص با فرهنگ مناطق کویری عجین شده اند. صدها کیلومتر تونل های زیر زمینی رشته قنات های بسیاری را در زمین های کویری ایران به هم وصل کرده است. بسیاری از این قنات روزگاری پر از آب بودند.سابقه سه هزار ساله قنات در کویرهای ایران باعث پیوند ناگسستنی قنات و فرهنگ محلی و بومی پیوندی ناگسستنی شده است اما انگار با خشک شدن شماری ازآنها، فرهنگ و سنت های مردم این دیار هم به تدریج در حال از بین رفتن است ، سنت هایی مثل "عروس یا داماد قنات " که این روزها دیگر کمتر کسی درباره شان چیزی می گویند و می شنوند . اما همه قنات ها نمرده اند هنوز هم نبض قنات در بعضی قسمت های استان یزد می زند و زندگی در کویر ادامه دارد و ساکنان بومی چشم به آنها دارند. پگاه قلی پور مستند ساز در فیلم کاریز ، نگاهی به این قنات ها دارد.

خانم قلی پور در این فیلم پنجاه دقیقه ای به زندگی اوس محمدمقنی می پردازد و چگونگی لایروبی و انواع مختلفی از قنات، مصارف آب قنات و در نهایت تلاش مقنی را برای حیات دوباره قنات نشان می دهد

ویژگی فیلم

'کاریز' فیلمی است که گفت و گو در آن کم شنیده می شود کارگردان سعی می کند قصه اش را به صورت تصویری بگوید و از یک تصویربرداری خیلی خوب با قاب بندی های زیبا از ایرج حقیقی پور بهرمند است. این مستند با نگاهی شاعرانه به این موضوع پرداخته و تلاش کرده نگاه متفاوتی از گزارش ها و فیلم های ساخته شده در این مورد، به بیننده ارایه کند.

درباره کارگردان

Image caption پگاه قلی پور، کارگردان

پگاه قلی پور فیلم کاریز را در سال ۸۹ ساخته و آن را در چند جشنواره بین المللی فیلم به نمایش درآورده است . او فارغ التحصیل رشته سینما از دانشگاه سوره است و در سال های اخیر چند فیلم مستند وداستانی کوتاه ساخته است از جمله : فیلم های کوتاه داستانی 'یکه چهار' در سال ۱۳۸۳،'رویاهای حسادت برانگیز من' در سال ۱۳۸۵، فیلم­ مستند 'مردمان شنی' در سال ۱۳۸۶، فیلم­ مستند 'این سبز سرخ' ۱۳۸۸در سال می توان اشاره کرد.

خلاصه سه فیلم هفته گذشته 'اتو استاپ' و 'از حد شدن' و 'بور بی‌جاده‌رنگ'

حق نشر عکس aparatautostop
Image caption نمایی از فیلم 'اُتو استاپ'

'اتو استاپ'ساخته ناصر صفاریان مستند‌ساز شناخته شده‌ای که قبل‌تر چند فیلم از او را در برنامه آپارات دیده‌ایم، است. 'اتو استاپ' ماجرای سفر یک زوج جوان است که در طول راه زوایای مختلف رابطه زن و مرد را با همدیگر محک می‌زنند . فیلم بر اساس یکی از داستان‌های کوتاه کتاب 'عشق‌های خنده‌دار' میلان کوندرا و در واقع اقتباسی سینمایی از این داستان است.

حق نشر عکس aparatofflimit
Image caption نمایی از فیلم 'از حد شدن'

درباره فیلم 'از حد شدن'

وقتی رابطه‌های ساده و یا پیچیده به میان‌سالی می‌رسند، شکل‌های دیگری هم می‌توانند پیدا کنند. از روابط چند‌گانه گرفته تا سرخوردگی‌ها و یاس‌های ناشی از شکست در برقراری رابطه. 'از حد شدن' ساخته میثم شاه‌بابایی درباره حد و حدود روابط در زندگی سه زن است. این فیلم از عوامل سازنده و بازیگران حرفه‌ای سینمای ایران بهره برده است.

درباره فیلم 'بور بی‌جاده‌رنگ'

خارج از اجتماع بیرونی، یک نقش سنتی و مادرانه هم برای زن ترسیم شده است: مادری که در محیط خانه، خودش را وقف همسر و فرزندان کرده. فیلم 'بور بی‌جاده‌رنگ' ساخته بابک خرم‌دین تصویری از زندگی یک مادر است. این فیلم به‌صورت سیاه و سفید برای نمایش عرضه شده است

حق نشر عکس aparatburebijaderang
Image caption نمایی از فیلم 'بور بی‌جاده‌رنگ'

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

کمیل

فیلم ها به شدت ضعیف. به شدت ضد زن. در فیلم دوم کاملا شاهد هستیم که زنانی که مانتو می پوشیدند، روسری به سر داشتند، آرایش و عینک آفتابی استفاده می کردند، دست و پاهاشون لاک زده بود افرادی دارای فساد اخلاقی معرفی می شدند، شخصیت پزشک فیلم دوم هم که کروات میزنه و پیپ می کشه همین طور یک فرد خائن به همسر خودش. کاملا فیلم بر اساس معیارهای صدا و سیما ساخته شده بود و بر علیه به تعریف اونها بدحجابی که بی بی سی با تغییر شرح فیلم سعی در این داره که فیلم رو به نوعی در جهت نشون دادن نقش زن در جامعه جا بزنه. یعنی عملا ما ساعتی داشتیم صدا و سیما رو در قالب برنامه بی بی سی می دیدیم.

به لحاظ فنی فیلم اول کاملا یک فاجعه بود، برداشتی غیر حرفه ای از یک داستان، بازی تصنعی، دیالوگ های نخ نما و کلیشه ای و ... هیچ تطابقی بین اتفاقات داستان و جامعه ما نبود.

در فیلم سوم ظاهرا کارگردان ناامید از صدا و سیما سعی می کنه فیلم سوم رو کمی زاویه دار بسازه که متاسفانه در این موضوع هم موفق نیست.

جالب تر بعد از دیدن فیلم اول، لیست طویل و عریض دست اندرکاران فیلم بود که از تعداد سکانس ها بیشتر بودند.

متاسفم برای این سطح بی کیفیت از این برنامه.

حسن صابری

دو تا از فیلم های این هفته را پسندیدم. اما فیلم اتو استاپ تقریبا میشه گفت از حالت فیلم بودن خارج شده بود و بیشتر شبیه یک نمایش نامه شده بود که این مسئله خیلی برای من تعجب آور بود که شما چطور این فیلم را برای پخش انتخاب کردید؟

فاطمه ارسلانی

دستمزد اين مادر زحمتكش اين نبود خيلى دلم گرفت خدارا شكر دختر من اينطورى نيست بارها بهم ثابت شده فداى دخترم بشم مطمئنم دختر خانمها يى هستند كه مانند اين دختر نمك نشناس نيستند قربان همه فرزندان خوب و با مرام.

ناصر شهرام

مادر مهربان زحمتکش همیشگی. وقتی دختر برای مهمونی پیچوندش دلم گرفت. نمی دونم چرا انتظارم از فیلمهای امشب بیش از این بود.

فرناز از گرگان

هیچ کدام از سه فیلم امشب در اندازه های برنامه ی نازنین آپارات نبود. از دیدنشان در این برنامه واقعا متعجب شدم. تا آخرین لحظه دقت کردم شاید نکته ی خاصی پیدا کنم که موفق نشدم.

میلان کوندرا نویسنده ی بسیار دوست داشتنی است. داستان را نخوانده ام اما می توانم حدس بزنم نباید بد بوده باشد. اما فیلم اتو استاپ کاملا ناموفق است . تدوین بسیار نامناسب و آشفتگی بازیها و فیلمبرداری .

از حد شدن اصلا در حد نبود !!! نبود ن حس و حال و تازگی در لحظه لحظه فیلم.

بور بی جاده رنگ یک اسم قوی و بسیار غلط انداز برای یک کار بسیار خسته کننده و موضوعی بسیار نخ نما.

شاید دلیل اینکه این سه فیلم را برای کنار هم بودن انتخاب کرده بودید گذشته از هماهنگی زمان, بسیار معمولی و پایین تر از معمولی بودن هرسه آنها بود.

شروین معتمدی

از سه فیلم دوتای اولی رو دیدم که اولی رو دوست داشتم ولی دومی رو نه، از نظر من اصلا حرفی برای گفتن نداشت.

رضا صناعی

به نظرم فیلمهای این هفته تون اصلا جالب نبود.

عباس کریمی پور

اتو استاپ جای بحث داره،،،

مینو

درد مشترک هر سه‌ فیلم 'زن' است ،که به هر گونه قربانیست. سپا س برای نمایش این سه‌ فیلم.

حامد سرسبز

من نفهمدم این فیلم هدفش چی بود؟ می خواست چی بگه؟ یک روز زندگی یک کارگر جنسی رو؟

بهشته

سه تا فیلم خوب بود و می تونم بگم سومی درعین سادگی و برخی اشتباهات اما با محتوا بود.

رضا غفوری

بوربی جاده رنگ عالی بود، دقیقا زندگی یک زن ایرانی رو به تصویر کشیده بود.

شهلا جواهری

فیلمها خیلی عالی بودند. مخصوصا بوربی جاده رنگ.

پیمان آرمین

فیلمهای قشنگی بودند. امیدوارم اولین شبکه ای که فیلم تاکسی جعفر پناهی رو پخش می کنه شبکه شما باشه، بی صبرانه منتظر اون روز هستم.

هادی

واقعا اینا چی بود؟ نه واقعا اینا چی بود؟ من که اصلا خوشم نیومد. ادای فیلم درست کردن رو درآوردن. ادای روشنفکری و مسخره بازی. هیچی رو نرسوند اتفاقا.

کتی

واقعا از رفتار دختره تو فيلم سوم حالم بد شد مگه ميشه يه دختر اينقدر پست و نامرد باشه اونم در برخورد با مادری به اين حد مظلوم به نظرم يه مقداری زياده روی بود.

میلاد محسنی

فیلم بور بی جاده رنگ به نظرم بهتر از فیلمهای اولی و دومی بودن، خیلی خوب تونسته بود زندگی تکراری و سیاه و سفید رو به تصویر بکشه.

پروین صادقی

عالی .سه فیلم زیبا.

کتایون آموزگار

انتظار خانواده ما هم از برنامه آپارات بیشتر از این بود. به نظرم سطح برنامه شما بالاتر از این فیلم ها بود.

رها

سومین فیلم خیلی خوب بود نگاه مادر به اون ظرفهای نشسته توی آشپزخونه قلبم رو به درد آورد، تمام سهم یک مادر از مهمانی دخترش.

فرناز بهزادی

تازگی ها نمی دونم با چه ترفندی از بازیگرای معروف می خوان توی فیلمهای ابتدائی اشون بازی کنند. فقط باید بدونن تنها بازیگر فیلم رو از ابتذال نجات نمیده. تنها فیلم درست و حسابی این هفته کار بابک خرم دین بود!

یوسف

فیلمی که منو تحت تاثیر قرار داد و نتونستم ایراد ازش بگیرم فیلم بابک خرم دین "بور( بی جاده رنگ) " بود به احترامش کلاه از سر بر میدارم.

روشنک

فيلم بور بی جاده رنگ خيلی دلنشين بود.

ارغوان متین

فیلم آخر از همه تاثیرگذارتر و خوش ساخت تر بود.

محمد طالبی

بور بی جاده رنگ بسیار زیبا و تاثیرگذار بود. از زیبایی های شهرک اکباتان هم استفاده ی خوبی شده بود. مادر مظلوم، دختر نفهم ولی خیلی هم خانوم و همه چیز عادی و تکرار!

زهرا

سرمشقی واقعا چرند و بعد سخت بودن! مخصوصا دومی!

سپیده دیبا

فيلم آخر بسيار فيلم موفقی بود، هم از لحاظ تكنيك و ساختار و هم از نگاه زيبايی شناسی...

سولماز

بور بی جاده رنگ خوب و تاثیر گذار بود.

مهسا

هیچکدوم رو دوست نداشتم. کلا از هرچیزی که شعر دهنده باشه خوشم نمیاد.

پروین صادقی

این سه فیلم عالی بودن.

ماریا رنجبر

داستانی تکراری از زندگی تکرار شده ی زنان.

روشنک رودا

تو استاپ و بور بي جاده رنگ فيلم هاي قشنگی بودن.

زیبا

فیلم جالب و واقعی، ولی برای اون مادر خیلی دلم سوخت.

زهرا روستا

فیلم اتواستاپ اصلا جذابیت های داستان زیبای میلان کوندرا را نداشت.

فاطمه جعفری

فیلم اتواستاپ، برداشتی کاملاْ منطبق از داستان کوتاهی با همین نام از میلان کوندرا است. متاسفانه تا جایی که بنده دقت کردم در تیتراژ پایانی و توضیحات، در این خصوص مطلبی عنوان نشد.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط