محمدرضا عالی پیام، شاعر طنزپرداز منتقد،‌ دوباره روانه زندان اوین شد

حق نشر عکس v

محمدرضا عالی پیام، شاعر طنزپرداز منتقد حکومت ایران، امروز ۲۳ آوریل راهی اوین شد.

او در پیامی ویدئویی در فیسبوک شخصی خود گفته است: "برای اجرای حکمی که بر شعرهایم بریده اند به اوین می روم. شعرهایی که یکبار در سال ۹۲ محاکمه شدم و مجددا در سال ۹۳ به خاطر همان شعرها محاکمه و مجرم شناخته شدم."

به گزارش هرانا،‌ این شاعر منتقد، متخلص به هالو، پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی به یک سال و سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بود. از جمله اتهامات او "تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به امام خمینی و رهبری و توهین به ریاست جمهوری و مسئولین نظام" بوده است.

آقای عالی پیام پیش از این نیز در روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۱ توسط پلیس امنیت بازداشت و به بند ۳۵۰ زندانیان سیاسی و امنیتی زندان اوین منتقل شده بود. او در ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ با وثیقه صد میلیون تومانی از بند ۳۵۰ زندان اوین آزاد شده بود.

آقای عالی پیام در پیام ویدئوی خود گفته است:‌ "به قاضی گفتم من برای این شعرها قبلا محاکمه شده ام. گفت: آن بار شاکی تو سپاه بود. این بار پلیس امنیت است. گفتم با این حساب شاید سال بعد شاکی من حوزه علمیه قم باشد. بعد اتحادیه تاکسی‌رانان تهران شکایت کنند. یا صنف لحاف دوزان. من باید مرتب برای این شعرها جواب پس بدهم؟"

در سال های گذشته، مخصوصا پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ، انتشار ویدئوهای مختلفی از او در حین خواندن اشعار طنز در جمع های مختلف بر شهرتش افزود.

محمدرضا عالی پیام متولد ۱۳۳۶ و فارغ التحصیل از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او علاوه بر سرودن شعر،‌ در سال های گذشته،‌ در زمینه سینما نیز فعالیت داشته است. بازی در فیلم جنگ اطهر (۱۳۵۸) به کارگردانی محمدعلی نجفی نخستین فعالیت سینمایی او بود و پس از آن به عنوان کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده، سرمایه گذار و بازیگر در شماری از فیلم ها نقش داشت.