حسین قندی، روزنامه‌نگار و استاد ارتباطات، درگذشت

حق نشر عکس mehr

حسین قندی، استاد ارتباطات و روزنامه نگاری، در ۶۳ سالگی درگذشت.

این روزنامه نگار که چندسالی به آلزایمر مبتلا شده بود، از فروردین امسال در پی یک سکته مغزی به کما رفته بود.

حسین قندی سال ها مدرس روزنامه‌نگاری و استاد رشته علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی بود.

او در اسفند سال ۱۳۳۰ در سبزوار به دنیا آمد و فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بین‌الملل از آمریکا بود.

آقای قندی فعالیت روزنامه‌نگارانه خود را از اوایل دهه‌ ۵۰ آغاز و حدود ۴۰ سال در زمینه روزنامه‌نگاری و تدریس روزنامه‌نگاری فعالیت کرد.

رسول اصغری،‌ از دوستان و همکاران سابق حسین قندی، در گفت و گو با بی بی سی فارسی می گوید: "‌او دو نسل از روزنامه نگاران ایرانی را تربیت کرد."

او نقش آقای قندی در تخصصی شدن رشته روزنامه نگاری و آموزش آکادمیک خبرنگاران را - هم در تحریریه روزنامه ها و هم در دانشگاه ها - غیرقابل انکار می داند.

نخستین همکاری حسین قندی با مطبوعات در سال ۱۳۵۱ با کیهان هوایی بود و پس از آن با روزنامه کیهان پیش از انقلاب همکاری کرد. پس از آن در طی سال ها در روزنامه هایی همچون کیهان، ابرار، اخبار، انتخاب، جامعه، توس، جام جم و همشهری آنلاین مسئولیت داشت.

رسول اصغری که در روزنامه های جامعه، توس،‌ گزارش روز و انتخاب با حسین قندی همکار بوده،‌ می گوید: "حسین قندی بر خلاف روی خوش و صفایش،‌ در کار حرفه ای بسیار سختگیر بود و قضاوت حرفه ای قاطعی داشت."

آقای اصغری تخصص اصلی حسین قندی را در تیتر می داند و می گوید: "او هم دانش تیتر زدن داشت و هم ذوق آن را. پشت مضمون و محتوا و کلماتی که برای تیتر انتخاب می کرد،‌ تئوری و شناخت بود."

به گفته او حسین قندی سبک دوتکه را در تیتر در روزنامه نگاری رواج داد هر چند بعدها کمتر از آن استفاده کرد.

حسین قندی با تیتر "علی حاتمی داستان مرگ را کلید زد" در روزنامه "اخبار"، جایزه تیتر جشنواره مطبوعات سال ۱۳۷۶ را از آن خود کرد.

"روزنامه نگاری نوین"، "مقاله نویسی در مطبوعات"، "روزنامه نگاری تخصصی" و "تخیل در روزنامه‌نگاری" از جمله تالیفات اوست.