علی رهبری از ادغام ارکستر ملی و ارکستر سمفونی تهران خبر داد

حق نشر عکس MEHR

علی رهبری، مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران که اخیرا آن را به ارکستر سمفونیک ملی ایران تغییر داده، از دلایل ادغام ارکستر ملی با این ارکستر سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) او امروز ۲۵ آوریل در تالار وحدت گفته است که این ادغام برای بهترشدن و توسعه صورت گرفته است.

آقای رهبری گفته است: "من اصرار کردم که کلمه تهران را از ارکستر سمفونیک بردارند، تا شهرستان‌ها فکر نکنند سهمی از ارکستر سمفونیک ندارند. این ملی بودن هم که به آن اضافه شده، ربطی به موسیقی ملی ندارد، بلکه به معنی ملیت ماست."

او گفت: "حدود دو هفته‌ای می‌شود که ما درباره ارکستر ملی جلسه برگزار کرده‌ایم. عده‌ای می‌گفتند ساختار ارکستر سمفونیک مانند ارکستر ملی است و عده‌ای هم می‌گفتند که بین این دو تفاوت وجود دارد. در نهایت فهرستی برای من آوردند و گفتند این‌ها نوازندگان ارکستر ملی هستند. من پس از بررسی متوجه شدم بیشتر این بچه‌ها همان نوازندگان ارکستر سمفونیک‌اند و این ایده به سر من آمد که اصلا چه لزومی دارد این دو ارکستر را از هم جدا کنیم."

بیشتر بخوانید: درباره علی رهبری

احیای ارکستر ملی ایران از وعده های حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بود که در جریان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال گذشته به پیروزی رسید.

آقای روحانی اوایل زمستان سال گذشته گفته بود: "از اینکه ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی به تعطیلی کشیده شده است، بسیار متاسفم و حتما این دولت در همین ماه‌های آینده آنها را احیا خواهد کرد."

علی رهبری در سخنان خود گفته است: "ما از این پس ارکستری خواهیم داشت با تعداد زیادتر، حقوق بیشتر و ساعت کاری متفاوت که با یک نظم کاری قابل توجه فعالیت می‌کند."

او گفته است: "من یک برنامه شش‌ماهه برای ارکستر سمفونیک منتشر کردم و حالا به این برنامه، چهار تا پنج کنسرت ملی هم اضافه می‌شود و مسوولیتش با من است که کیفیت این کنسرت‌ها عالی باشد. امروز هم با چند رهبر ارکستر جلسه داریم تا در این‌باره بیشتر مشورت کنیم.

موضوع ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران، از حدود سه سال پیش در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و در پی ابراز نگرانی ناظران از فعال نبودن آنها مطرح شد؛ هر چند مقامات وقت وزارت ارشاد تعطیل کردن این تشکیلات هنری را تکذیب کردند و گفتند که صرفا در نظر دارند اقداماتی را برای سازماندهی اداری آنها صورت دهند.

آقای رهبری گفته است که ارکستر سمفونیک در سال آینده ۱۰۰ کنسرت خواهد داشت.