'لطفی، چهار فصل' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم فیلم 'لطفی، چهار فصل' ساخته علیرضا میراسداله به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

Image caption 'محمد رضا لطفی و محمد قوی حلم'

'لطفی، چهارفصل 'ساخته علیرضا میراسدالله مستندی که به زندگی هنری محمد رضا لطفی در گذر زمان می پردازد. در این فیلم چهره های تاثیر گذار موسیقی ایران از جمله محمدرضا شجریان، حسین علیزاده، بیژن کامکار، مجید درخشانی و همین طور هوشنگ ابتهاج به تفسیر صحبت کرده اند و مروری هم بر سبک های مختلف کاری محمدرضا لطفی شده است. از بازسازی آثار ردیفی دوره قاجار او تا بداهه نوازی هایش در ایران، اروپا و آمریکا.

این فیلم زندگی لطفی را در چهار فصل دسته بندی کرده که به چهار دوره عمده کاری او مربوط می شود. پیش از انقلاب ۵۷، انقلاب و تب و تاب آن، مهاجرت و بازگشت.

ویژگی فیلم

'لطفی، چهارفصل ' فیلمی است که مهمترین ویژگی آن روایتی است که از لطفی می شود. در این روایت همکاران و دوستان سابق او فارغ از حاشیه ها به جایگاه این هنرمند در عرصه موسیقی ایران اشاره می کنند و ناگفته های فراوانی از فراز و نشیب زندگی لطفی از زبان آنها بیان می شود. بعضی از تصاویر قدیمی لطفی در این فیلم هرگز پیش از این دیده نشده اند.

درباره کارگردان

Image caption علیرضا میراسدالله، کارگردان

علیرضا میر اسداله "متولد ۱۳۵۲ در تهران است. او تحصیلات دانشگاهی هنری را نیمه کاره رها کرده و به نقاشی، عروسک سازی، نویسنده‌گی و ساخت فیلم مستند و انیمیشن می پردازد. حاصل این سالها، برگزاری چندین نمایشگاه نقاشی و عروسک در داخل و خارج از ایران، چاپ چندین کتاب شعر و قصه و ساخت چند انیمیشن به شیوه استاپ موشن است. او در اواخر حضورش در ایران نویسنده مقالات هنری درنشریات چلچراغ، شرق و اعتماد بود و در سالهای اخیر چندین گزارش و فیلم مستند دریاره شخصیت‌های هنری و فرهنگی ساخته از جمله مستند 'زندگی در زمان حال' که درباره مهدی سحابی است و 'به تماشای آبها 'که به زندگی و آثار حسین علیزاده پرداخته است. او هم اکنون تهیه کننده تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'کاریز'

'کاریز 'ساخته پگاه قلی پور مستندی درباره قنات های استان یزد است. کاریز ها یا قنات ها در ایران بخصوص با فرهنگ مناطق کویری عجین شده اند. صدها کیلومتر تونل های زیر زمینی رشته قنات های بسیاری را در زمین های کویری ایران به هم وصل کرده است. بسیاری از این قنات روزگاری پر از آب بودند.سابقه سه هزار ساله قنات در کویرهای ایران باعث پیوند ناگسستنی قنات و فرهنگ محلی و بومی پیوندی ناگسستنی شده است اما انگار با خشک شدن شماری ازآنها، فرهنگ و سنت های مردم این دیار هم به تدریج در حال از بین رفتن است ، سنت هایی مثل 'عروس یا داماد قنات' که این روزها دیگر کمتر کسی درباره شان چیزی می گویند و می شنوند . اما همه قنات ها نمرده اند هنوز هم نبض قنات در بعضی قسمت های استان یزد می زند و زندگی در کویر ادامه دارد و ساکنان بومی چشم به آنها دارند. پگاه قلی پور مستند ساز در فیلم کاریز ، نگاهی به این قنات ها دارد.

خانم قلی پور در این فیلم پنجاه دقیقه ای به زندگی اوس محمدمقنی می پردازد و چگونگی لایروبی و انواع مختلفی از قنات، مصارف آب قنات و در نهایت تلاش مقنی را برای حیات دوباره قنات نشان می دهد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

Image caption نمایی از فیلم 'کاریز' ساخته پگاه قلی پور

حسینی

همین امروز کویر و همان چشمه ها و همان قنات هایی بودم که در فیلم آمده بود. برای خودم که ساکن یزد و برآمده از همین فرهنگم باید بگم این مستند خوش ساخت همراه با تصویربرداری هایی زیبا، شگفت آور بود.

سام

زیباواموزنده. فیلم زیبایی بود .این فیلم نشان میدهد که چند هزار سال پیش ایرانیها از چه دانشی برخوردار بودن که حالا کندن تونل با این دستگاههای پیشرفته مشکل است وجالب اینکه الان در دانشگاه رشته ایی مربوط به قنات وجود دارد وقنات.بادگیر .خانه های خشتی در زمان خودش پیشرفته بوده است.

شفایی

درود بر سرکار خانم قلی پور. سپاس از اینکه برای این اختراع ایرانی(قنات) ارزش قائل شدید و برای معرفی آن مستند ساختید. ما در خصوص برطرف کردن مشکلات قنات طرحی را ارایه داده ایم در سازمان ثبت اختراعات ثبت و نمونه هایی از این سیستم بر روی چند قنات اجرا و نتیجه بخش بوده است.

شادی

سرکار خانم فلی پور سلام و درود. کار بی نظیرتان را تماشا کردم. اگر ممکن است راجع به طرح غنی سازی قنات نیز فیلمی تهیه کنید. البته پیش تر فیلمی به نام شط رنج راجع به مبتکر طرح غنی سازی قنوات تهیه شده است.

در صورت امکان این فیلم را تماشا کنید و با این مبتکر ایرانی ارتباط برقرار کنید.

الهه اطلسی

خیلی فیلم خوبی بود، دم خانوم قلی پور و آقای حقیقی پور گرم.

اعظم

بسیار فیلم خوب و آموزنده ای بود. نشان داد که چقدر انسانهای ایران زمین سخت کوش هستند!

احمد علیزاده

واقعا دمش گرم فیلم خیلی خوبی بود. سخت کوشی انسان هارا نشان می دهد.

حمید صالحی

فیلم در خور و زیبایی بود به تصویر کشیدن یک تمدن ،نوآوری، تلاش، زندگی و ارزشهای انسانی در یک فیلم به مدد یک سوژه زیبا با تاریخ اصیل بدست آمده که بیننده بادیدن آن علاوه بر غرق شدن در بزرگی کار انجام شده حسرت زندگی بی آلایش و ساده رانیز احساس می کند.

زهرا جعفری

برای من یادآور خاطرات زیادی بود. قنات، مقنی،آب انبار، دشتبان. من که خیلی از دیدن این فیلم لذت بردم.

آناهید

از این فیلم خوشم اومد. خوب بود. سرگذشت و قصه بی آبی در فلات مرکزی ایران و راهی که دوباره از نو باید پیمود!

هاشم

فیلمی زیبا فیلمبرداری آن خیلی دقیق و از زوایای خوبی برخورداربود.

یاسر اخوان

خیلی مستند قشنگ و خوبی بود.

مازیار

کار زیبایی بود.

رضوان رضایی

جالب بود

حسام مقصودی

بسیار زیبا

زهره شاهچراغی

من این برنامه راخیلی دوست دارم. فیلم این هفته خوب بود .

بامداد نوریان

مستند لطیف و زیبایی بود.

سپیده

عالی بود. پر از حس زندگی .

سحر حمیدی

خیلی خوب بود عالی!

مرضیه

حقیقا خیلی خوب بود.

مقدم

واقعاً عالی بود.

هیلمن

در افغانستان هم کاریز ها وجود دارد فلم جالب بود.

محمد همدانی

خیلى زیبا بود.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط