"ماهی و مرجان"، هنر برای محیط زیست

حق نشر عکس o

یک گروه طرفدار محیط زیست در ایران، برای جلب توجه مردم و افزایش آگاهی های عمومی نسبت به خطراتی که محیط زیست ایران را تهدید می کند، نمایشگاهی را با عنوان "ماهی و مرجان" برپا کرده است.

در این نمایشگاه که از سوی گروه پیله بهشت امروز پنج شنبه دهم اردیبهشت ماه همزمان با روز خلیج فارس در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد، آثار از ۳۸ هنرمند به نمایش گذاشته شده است..

مینا محیطیان، مدیر پروژه ماهی و مرجان در باره این پروژه گفته است: " به خاطر استفاده بی رویه از شیوه صید کفی، ماهیان خوراکی و غیرخوراکی، زینتی و غیر زینتی، ماهی ها و مرجان ها در خطر نابودی قرار دارند و ما با راه اندازی این پروژه تصمیم گرفتیم که با استفاده از آثار هنری نظر مردم و مسئولان را به این مشکل محیط زیستی جلب کنیم."

پیش از این نیز در سال ۹۲ گروه پیله بهشت با پروژه بازگشت پرندگا ن موفق شده بود نوعی پیوند و آشتی میان فضای زیست محیطی و دنیای هنر ایجاد کند.

به گفته خانم محیطیان، این بار هنرمندان با سفر به جزیزه کیش و الهام از ماهی ها و جانداران آبزی، هر کدام اثری مرتبط با این موضوع را خلق کردند.

در این نمایشگاه آثار متفاوتی با استفاده از تکنیک ها و مواد مختلف به صورت نقاشی و ویدیو به نمایش درآمده است.

قباد شیوا، گرافیست شناخته شده و طراح پوستر این نمایشگاه در گفت وگویی با بی بی سی فارسی در باره این نمایشگاه و اهمیت برپایی آن گفت: "دغدغه گروه پیله بهشت محیط زیست است و این دومین پروژه ای است که آنان توانسته اند به سرانجام برسانند. سال گذشته این گروه ایده پرندگان مهاجر آشوراده را در دست داشتند . این گروه با اینکه بودجه ای هم ندارد، اما خیلی خوب کار می کند و امسال هم موضوع ماهی و خلیج فارس را دنبال کرد."

آقای شیوا گفت:" هدف این گروه این است که بتوانند توجه مردم و مسئولان را به مسائل محیط زیست وعوامل جوی جلب کنند و من هم امیدوارم که کارهایشان دیده بشود و بتوانند با گرفتن بودجه ، بیشتر و موثرتر به کار خود ادامه دهند. "

همچنین در چارچوب این نمایشگاه، مراسمی نیز برای بزرگداشت پرویز کلانتری هنرمند پیشکسوت که این روزها در بستر بیماری به سر می برد، برگزار می شود. آقای کلانتری، در این پروژه به عنوان هنرمند و مشاور فعال بوده است.

در نمایشگاه "ماهی و مرجان" آثاری از پرویز کلانتری، حسین محجوبی، گیزلاوارگا سینایی، قباد شیوا، بهرام دبیری، حسین ماهر، معصومه مظفری، مینا غازیانی، علی ندایی، علی ذاکری، مهنوش مشیری، فاطمه رادپور، فرشید شیوا، طاهره صمدی طاری، شیما خشخاشی، سعید رفیعی منفرد، وحید چمانی، بیتا وکیلی، امیر نصر کم گویان، بابک رشوند، سعید احمدزاده، مهشید دارابی، گلرخ محتاج الفضل، لیلی رشیدی، مرتضی‌پور حسینی، علی زعیم، بهناز جلالی، سبا عربشاهی، لیلا سیفی، آرزو و افروز قلی‌زاده، سمایه شریفی، بهنام کامرانی، الهه محیطیان، نسترن سیف‌الله‌زاده، ستاره معتضدی و افشین بختیار به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه تا ۲۵ اردیبهشت در گالری فرهنگسرای نیاوران ادامه خواهد داشت.