نخل طلایی افتخاری کن به آنیس واردا اهدا می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنیس واردا را مادر موج نوی سینمای فرانسه لقب داده اند

آنیس واردا، کارگردان فرانسوی و از پیشگامان موج نو در جشنواره سینمایی کن امسال جایزه افتخاری نخل طلایی را دریافت خواهد کرد. این اولین باری است که این جایزه به یک کارگردان زن اهدا می‌شود.

به گفته جشنواره کن، این جایزه مهم تاکنون فقط به سه کارگردان دیگر اهدا شده است: وودی آلن در سال ۲۰۰۲ ، کلینت ایستوود در سال ۲۰۰۹ و برناردو برتولوچی در سال ۲۰۱۱.

این جایزه به کارگردان‌هایی اهدا می شود که آثار آنها "تاثیر جهانی" داشته ولی هیچگاه جایزه نخل طلایی کن، مهمترین جایزه این جشنواره را نبرده اند.

جشنواره کن امسال از روز ۱۳ مه آغاز به کار خواهد کرد و برادران کوئن ریاست هیئت داوران آن را برعهده دارند.

آنیس واردا ۸۶ ساله، همراه ژان لوک گدار و فرانسوا تروفو یکی از چهره های اصلی موج نوی سینمای فرانسه بود.

از فیلم های مهم او می توان به "خانه به دوش" برنده جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز در سال ۱۹۸۵ و "ژاکوی نانتی" محصول ۱۹۹۱ اشاره کرد که در مورد زندگی همسر فقیدش، ژاک دمی (کارگردان و فیلمنامه‎نویس) است.

مسئولان جشنواره کن در بیانیه خود گفتند: "آثار و زندگی او مملو از روح آزادی، شکستن مرزها، عزم سرسختانه و تعهدی است که به هیچ مانعی گردن ننهاد. خیلی ساده می توان گفت که آنیس واردا قادر بوده به هر آنچه می‌خواسته برسد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنیس واردا تابستان سال گذشته از جشنواره سینمایی لوکارنو سوئیس جایزه یک عمر فعالیت سینمایی را دریافت کرد

جایزه افتخاری نخل طلایی در روز ۲۴ مه در پایان کار دوازده روزه جشنواره کن و پس از اعطای ۲۴ جایزه اصلی در مراسم ویژه ای به آنیس واردا اهدا خواهد شد.

آنیس واردا درسال ۱۹۶۲ و با فیلم "کلئو از ۵ تا ۷ " به شهرت رسید و درسال ۱۹۶۵ به خاطر فیلمی با عنوان "شادی" جایزه سینمایی مهم "لوئی دلوک" را دریافت کرد.

او علاوه بر کارگردانی فیلم های بلند و کوتاه، عکاس، فیلمنامه نویس، بازیگر و هنرمند تجسمی است.

واردا در سال ۲۰۱۰ در شب کارگردان جشنواره کن به خاطر یک عمر فعالیت سینمایی جایزه "کالسکه زرین" را دریافت کرد.

در جشنواره کن امسال فیلم هایی با بازی کیت بلانشت، متیو مک کاناهی، ماریون کوتیار و مایکل کین در بخش مسابقه شرکت خواهند داشت.

چهل و پنجمین فیلم وودی آلن با عنوان "مرد غیرمنطقی"، فیلم انیمیشن "پشت و رو" محصول شرکت پیکسار و مستندی در مورد ایمی واینهاوس خارج از بخش مسابقه جشنواره به نمایش گذاشته خواهند شد.

امسال برای نخستین بار در ۲۸ سال گذشته فیلمی از یک کارگردان زن آغازگر جشنوارهخواهد بود.

مطالب مرتبط