رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما شد

حق نشر عکس Ilna

رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران از سوی هیئت مدیره خانه سینما به عنوان مدیر عامل این تشکل صنفی انتخاب شد.

آتیلا پسیانی، بازیگر و سخنگوی خانه سینما گفته است که "هیئت مدیره خانه سینما با توجه به سوابق درخشان صنفی و مدیریتی سیدرضا میرکریمی به اتفاق آراء ایشان را به عنوان مدیرعامل خانه سینما انتخاب کرد."

به گفته آقای پسیانی این انتخاب "پس از بررسی و رایزنی‌های لازم و متقاعد کردن" او به پذیرش این مسئولیت صورت گرفت.

آقای میرکریمی پس از انتخاب برای این سمت به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در خصوص سیاست‌های جدید خانه سینما گفت: "هر سیاستی که سمت و سوی همبستگی داشته باشد را پیگیری می‌کنم، چون معتقدم بیرون کشیدن پرونده‌های دوره‌های قبل خصوصا مقطع تعطیلی خانه سینما به صلاح نیست و باید به سمت یک همدلی گسترده بین همه طیف‌های مختلف برویم".

رضا میرکریمی یک بار دیگر نیز (سال ۸۵ تا ۸۷) مدیرعامل خانه سینما بود.

پیش از او محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما بود.

حق نشر عکس Isna
Image caption هیئت مدیره خانه سینما

رضا میرکریمی، ۴۸ ساله، فیلم‎هایی چون "خیلی دور خیلی نزدیک"، "به همین سادگی" و "یه حبه قند" را در کارنامه خود دارد.

امروز، تازه‌ترین ساخته آقای میرکریمی سال گذشته به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) معرفی شد، اما نتوانست به دور نهایی راه پیدا کند.

محمدرضا موئینی، ابراهیم مختاری، بهمن اردلان، کامران ملکی، آتیلا پسیانی، شادمهر راستین و مهدی خادم اعضای فعلی هیئت مدیره خانه سینما را تشکیل می‌دهند.

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینمایی ایران است که تاسیس آن از اواخر دهه شصت خورشیدی مطرح شد و در سال ۱۳۷۲ رسما با این عنوان در اداره کل ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

در دومین دولت محمود احمدی نژاد این نهاد از سوی سازمان سینمایی ایران منحل شد که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی فعالیت خود را از سر گرفت.