'رانده از ایران' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'رانده از ایران' ساخته فرید حائری‌نژاد به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatoutofIran
Image caption نمایی از فیلم 'رانده از ایران'

همجنس‌گراها و تراجنسی‌ها در ایران اصولا جمعیتی غالبا انکار شده‌اند و داشتن راوبطی از این دست جرم محسوب می‌شود . در این فیلم کارگردان نگاهی دارد به وضعیت این گروه از ایرانیان. کسانی که غالبا هم از سوی خانواده و هم از سوی اجتماع حقوق‌شان نادیده گرفته می‌شود. در فیلم 'رانده از ایران'، فرید حائری‌نژاد مستندساز سعی کرده با گروهی از همجنس گراها و تراجنسی‌های ایرانی از نزدیک گفتگو کند و مشکلات و معضلات آنها را به تصویر بکشد.

ویژگی فیلم

درباره همجنس‌گراها و تراجنسی‌های ایرانی چند فیلم توسط فیلم‌سازان ایرانی و غربی در چند سال اخیر ساخته شده است ولی 'رانده از ایران' ساخته فرید حائری‌نژاد از انسجام تقریبا خوبی در ساختار و روایتش برخوردار است. فیلم‌ساز با پژوهشی چند ساله درباره موضوع بر موضوعش احاطه داشته و توانسته گروهی از رانده‌شدگان این گروه را در جلوی دوربین خود بنشاند تا از روزگار فعلی خود و آن‌چه بر آنها رفته حرف بزنند. مراحل تحقیق و ساخت آن چند سال به طول انجامیده و در سال ۲۰۱۴ میلادی به اتمام رسیده است. 'رانده از ایران' موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم مستند از سوی چشنواره فیلم‌های ایرانی 'نور' لوس آنجلس در سال ۲۰۱۵ شده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatfaridhaerinejad
Image caption فرید حائری‌نژاد، کارگردان

فرید حائری‌نژاد، روزنامه‌نگار و مستندساز ایرانی‌- کانادایی متولد تهران و دانش‌آموخته رشته زبان و ادبیات روسی در باکو است. او بعدها در کانادا در رشته‌های تولید تلویزیونی و روزنامه نگاری ادامه تحصیل داده است. او در طول این سالها،مدتی کارمند شبکه سی‌بی‌سی کانادا و نیز سردبیر رادیو زمانه بوده است و به عنوان روزنامه نگار و مستند ساز با فیلم‌هایش از جشنواره‌های بین‌المللی فیلم افتخاراتی را کسب کرده است. از آن جمله‌اند: کاندید دریافت جایزه جمینای از سوی آکادمی سینما و تلویزیون کانادا، دریافت مدال نقره جشنواره‌های فیلم و تلویزیون نیویورک و دریافت جایزه 'عدالت' از جشنواره 'سینما برای صلح'.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'زندانی شماره ۳۸۲، زندگی یک جاسوس' ساخته چاندرا فلیگ و رالف گوندر

حق نشر عکس aparatprisoner
Image caption نمایی از فیلم، 'زندانی شماره ۳۸۲، زندگی یک جاسوس'

شخصیت اصلی'زندانی شماره ۳۸۲، زندگی یک جاسوس' حسین یزدی فرزند دکتر مرتضی یزدی است . دکتر یزدی پزشک و دولتمرد ایرانی است که در کابینه احمد قوام وزیر بهداری بوده است. او همچنین از اعضای گروه ۵۳ نفرو از موسسان و عضو کمیته مرکزی حزب توده بود و سه بار در دوران رضا‌شاه و محمدرضا‌شاه به زندان افتاد و در بار سوم به اعدام محکوم شد، اما ندامت‌نامه نوشت و تخیفف گرفت ، اگرچه به آرمان های حزب توده وفادار ماند. با این حال فرزندان‌اش سرنوشت دیگری پیدا کردند. همسر آقای یزدی آلمانی تبار بود و حسین و فریدون فرزندان او، ابتدا وقتی آقای یزدی به زندان رفت، به آلمان رفتند اما بعد از چندی به ایران برگشتند و حسین به عضویت سازمان جوانان حزب توده درآمد و مدتی کوتاه هم در ایران بازداشت شد.او مدتی بعد از آزادی‌اش همراه با برادرش در شرایطی که پدرشان در زندان بود، برای ادامه تحصیل دوباره به آلمان شرقی سابق که یکی از مراکز کمونیست‌ها بود، رفتند و آنجا است که اتفاقات جدیدی برای پسران آقای یزدی رخ می‌دهد . حسین یزدی حقوق بگیر ساواک و جاسوس درون حزب توده می‌شود. یعنی علیه حزب پدر خودش رو به جاسوسی می‌آورد. 'زندانی شماره ۳۸۲، زندگی یک جاسوس' روایت این داستان از زبان این دو برادر و چند شخصیت دیگر است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

وزیر

به لحاظ روایت تاریخی فیلم خیلی ضعیفی بود و این را فرج سرکوهی هم به آن تا حدودی اشاره کرد. به لحاظ هنری هیچ نظری ندارم، فقط زیرنویس بعضی جاها خوب نبود.

مستانه

آدمها برای توجیه کارهایشان خیلی حرفها می‌زنند و دلیل می آورند. دزدی را برداشت می گویند و کشته شدن انسانهایی را خدمت به وطن. خانم فرح دیبا هم هنوز در خیال خطر کمونیست است. آقای سرکوهی مثل همیشه صریح، قاطع و با شجاعت حرفش را زد.

مهرنوش

از نظر من در کل خوب بود . بیشتر شبیه یه گزارش بود تا یک فیلم مستند.، چون من این شخص را حتی در این حد کم گفته شده در فیلم هم نمی شناختم ولی احساسم از نقد آقای سرکوهی این بود که انگار کمی غرض ورزانه در مورد این شخص صحبت کردند یا لااقل این را به بیننده ای مثل من منتقل کردند.

احمد

من یکی از بینندگان این فیلم بودم خیلی متاسفم برنامه ای که فیلم های قشنگی را گاهی به نمایش گذاشته . اصلا در حد بی بی سی نبود و یک جورهائی توهین آمیز بود.

آرش

من که سردر گم شدم، از طرفی یزدی کمک کرده خطر کمونیسم از کشور دور شود، از طرف دیگر با دادن پرونده به ساواک باعث مرگ عده ای شده است. در مجموع، نه از زاویه شاه پرستان ونه از زاویه چپگرایان، از هیچکدام نباید به موضوع نگاه کرد.

محمد

سوژه فیلم بیشتر درباره شخصی که کارش مثل شعبان بی مخ بود، است نه جاسوسی که نوعی شغل و حرفه تعریف شده است. در واقع خیانت به اطرافیانی که به او اعتماد کردند و داشتن انگیزه برای انتقام از پدر و نزدیکان، نشانگر شخصیت بیمار سوژه است و البته در فرهنگ فرح دیبا و پهلوی‌ها، همین‌ها و شعبان بی‌مخ‌ها و در دوره حاکمان جدید زهرا خانم‌ها وطن پرست محسوب می‌شوند. جالب است که فرح ادعا می‌کند که یزدی درست فکر می‌کرده است، چون کمونیسم فرو پاشیده شده است. اما فروپاشی سلطنت پهلوی نشانه چیست؟ این نظریه شامل خودشان هم می‌شود؟ آقای فرج سرکوهی بدرستی تحلیل کرد که یزدی اصلا وجدانی نداشته که عذابی حس کند. اصولا کسی که معلوم نیست هویتش چیست. با مادر آلمانی و پدر توده ای، چیزی بیش از یک سارق که سر ساواک هم شیره مالیده و حتی با کا.گ.ب هم همکاری داشته، گویای شخصیت پوچ و بی شخصیتی حسین یزدی است. اتفاقا جمهوری اسلامی هم انبوهی از این نوع موجودات مثلا وطن پرست را تولید می‌کند. می‌توان درک کرد که یزدی نوعی ها برای رفع مشکلات مالی، تن به هر کاری می‌دهند. ساخت این فیلم هم برای کسب درآمد بوده است.

محمد

به نظر من کار حسین یزدی باعث شد که حزب توده در ایران حسابی متلاشی و خطر بزرگی از کشور دفع شود، پسندیده است.

مسئولیت شکنجه شدن آنها با دستگاه امنیتی وقت و شکنجه گران است نه حسین یزدی.

مهدی

فیلم خوبی بود. سر گذشت جالبی بود. فرج سرکوهی حسین یزدی را ترور شخصیت کرد. منتظر بودم بگوید حسین یزدی در زندان کمونیستها در آلمان روانی شده ولی نگفت. ترسید هم‌فکرانش اخم کنند. مجری هم حسابی سر ذوق آمده بود. خیلی چیزها یاد گرفتم. سپاس از برنامه اپارات

سوسن

انتخاب خیلی خوبی بود از این جهت که خود من اصلاً این شخص را نمی شناختم و متاسفانه مصاحبه ایشان را با جناب فانی هم ندیده بودم و همین عاملی شد که در این مورد اطلاعات بیشتری به دست بیاورم . البته این‌که فیلم همه جوانب را بصورت مستند مطرح نکرده بود و همچنین به لحاظ تصاویر هم ضعیف بود درست بود و آقای فرج سرکوهی در مورد آنها صحبت کردند.

.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط