'بازمانده‌ای از ماگادان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' ساخته عارف محمدی به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatmagadan
Image caption نمایی از فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان'

احزاب سیاسی آرمان‌گرا معمولا بهشتی آرمانی را از باورها و ایدیولوژی برای مخاطبانشان می‌سازند اما مدینه فاضله یا آرمان شهرهایی که رهبران سیاسی وعده می دهند، خیلی زود در برخورد با واقعیت رنگ می‌بازد و همین سرنوشت بسیاری از طرفداران‌شان را در زندگی تغییر می‌دهد. در فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' عارف محمدی ، مستند ساز ساکن تورونتو به سراغ کسی رفته که خاطراتی تلخ از یکی از آرمان‌شهرهای دوران جنگ سرد داشته است. دورانی که شوروی 'بهشت برین' برای کمونیست‌ها و مارکسیست‌های ایرانی بود. 'بازمانده‌ای از ماگادان' خاطرات دکتر عطا صفوی از اردوگاه کار اجباری در ماگادان در دوران استالین را به تصویر کشیده است. آقای صفوی در سال ۱۳۰۵ در ساری متولد شد و در دوران جوانی از هواداران حزب توده ایران بود که به شوروی فرار کرد ولی در آنجا با اتهام جاسوسی روبرو شد و سالها در حبس و رنج گذارانید.

بیشتر بخوانید:

کابوس‌های شکنجه؛ یادی از عطا صفوی، پزشک ایرانی

ویژگی فیلم

مهمترین امتیاز 'بازمانده‌ای از ماگادان' شخصیت قوی محوری آن و داستان جذاب و پرفراز و نشیب زندگی اوست. ساختار فیلم بیشتر بر یک مونولوگ طولانی استوار است اما فیلم‌سازش کوشیده تا با تصویر سازی، فیلم و این داستان مهیج را برای مخاطبش جذاب‌تر کند. این فیلم در سال ۲۰۱۲ میلادی ساخته شده و در ششمین جشنواره فیلم نور در لس‌آنجلس موفق به کسب جایزه بهترین مستند و بهترین داستان مستند شده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatarefmohamadi
Image caption عارف محمدی، کارگردان

عارف محمدی فیلمساز ایرانی مقیم کانادا ، متولد ۱۳۴۵ در تهران و دانش آموخته ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد کرج و تدوین در مرکز آموزش فیلمسازی باغ فردوس تهران است. وی فعالیتهای هنری‌اش را از دوران کودکی و از تاتر شروع کرده و سپس با ساخت چند فیلم کوتاه و نیز به عنوان دستیار در تئاتر و سینما به کار مشغول شده است. او از سال ۱۹۹۹میلادی به کانادا مهاجرت کرده، در رسانه‌های آنجا درباره سینمای ایران مطلب می نویسد و برنامه تولید می‌کند . او گفت‌و‌گوهای زیادی را هم با سینماگران ایرانی در این مدت انجام داده است. آقای محمدی با فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' در جشنوارهای بین‌المللی فیلم حضوری موفق داشته است.

خلاصه‌ فیلم هفته گذشته 'رانده از ایران' ساخته فرید حائری‌نژاد

حق نشر عکس aparatoutofIran
Image caption نمایی از فیلم 'رانده از ایران'

همجنس‌گراها و تراجنسی‌ها در ایران اصولا جمعیتی غالبا انکار شده‌اند و داشتن راوبطی از این دست جرم محسوب می‌شود . در فیلم'رانده از ایران' کارگردان نگاهی دارد به وضعیت این گروه از ایرانیان. کسانی که غالبا هم از سوی خانواده و هم از سوی اجتماع حقوق‌شان نادیده گرفته می‌شود. در این فیلم کارگردان سعی کرده با گروهی از همجنس‌گراها و تراجنسی‌های ایرانی از نزدیک گفتگو کند و مشکلات و معضلات آنها را به تصویر بکشد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

سیب

برنامه امشب آپارات خیلى دردناک بود و در عین حال خیلى آموزنده. واقعا نمی‌دانم چطور یک خانواده می‌تواند فرزندش را ترک کند، آن هم به خاطر گناهى که او انجام نداده است. واقعا جاى تاسف دارد که دختر آدم سرطان هم بگیرد ولى باز هم خانواده‌اش طردش کنند. به نظر من وقتى خانواده که نزدیکترین افراد از نظر احساسى به شخص هستند ، آدم را طرد کنند و قبولش نکنند، چطور می‌شود از جامعه انتظار داشت این شخص را درک کنند؟ فقط آرزو می‌کنم که جوانى که این قضیه برایش پیش می‌آید لااقل در یک خانواده با فهم و شعور به دنیا بیاید تا از لحاظ احساسی امنیت خاطر داشته باشد. هیچوقت این قشر افراد را نمی‌شناختم برای همین خیلى دلم سوخت. ممنونم که معرفی‌شان کردید.

سام

به نظر من که فیلم بدی بود . وقتی در همسایگی خودم می بینم یک همنجسگرا به لطف چند عمل به جنس واقعی خودش دست پیدا کرده نباید این ها را قبول کنم.

لاله

فیلم بسیار تاثیرگذار و قابل تاملی بود. به سازنده باحوصله فیلم تبریک می‌گویم. در واقع مساله اصلی این فیلم ترانس‌ها بودند و به مظاهر دیگر دگرباشان جنسی توجهی نداشت ولی در همین فیلم من احساس کردم که جامعه ما چه در بخش سیاست‌گذاری و چه در بخش اجتماعی هنوز مساله را کامل نمی شناسد. خیلی از این دوستان دگرباش که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، اشاره کردند که تسهیلاتی برای ما فراهم شده بود تا جنسیت واحد پیدا کنیم. فتوایی هم در این زمینه صادر شده یا حتی از سربازی معاف بودیم. این یعنی در ایران چه از نگاه مذهبی و چه از نگاه پزشکی ترنس‌ها امکاناتی ولو حداقلی برای یک‌پارچه شدن از لحاظ جسمی و روانی و تبدیل شدن به یک جنسیت قطعی دارند اما متاسفانه همین حداقل‌ها به خاطر زمینه‌های نامناسب فرهنگی و عرفی کافی نیستند یعنی حمایت معنوی خانوادگی و همبستگی اجتماعی که انها را حمایت کند وجود ندارد. اما سیاستمدران ما حتی با وجود همین امکانات اندک، به خاطر نبودن یک تعریف مشخص کننده از دگرباشان، از ایران تصویری متخاصم در برخورد با دگرباشان ساخته اند. احمدی نژاد به عنوان یک رئیس جمهور از واژه هم‌جنس‌باز استفاده می‌کند که خودش یک عبارت توهین‌آمیز است. من فکر می‌کنم در ایران به خاطر بافت فرهنگی و مذهبی خاص که ارتباط دو هم جنس را مذموم می‌داند، فقط با هم‌جنس‌خواهان یعنی با لزبین‌ها و گی‌ها مشکل دارند اما ترنس‌ها به نسبت، از مدارای بیشتری برخوردارند و شاید این فیلم تلنگری به سیاست‌گذران فرهنگی ایران باشد که حد و مرزهای خود را با دسته های مختلف دگرباشان معلوم کنند، بسترهای فرهنگی مناسب برای تبدیل ترنس‌ها به یک جنسیت قطعی را فراهم کنند تا در جامعه جهانی این تصور غلط ایجاد نشود که ما با دگرجنس‌باشان از هر سنخیتی مشکل داریم. البته ذکر این نکته مهم هم لازم است که پذیرفتن هم‌جنس‌خواهان همچنان که در امریکا و اروپای مدرن به تازگی رو به عادی شدن می‌رود در ایران راه درازی در پیش دارد و نباید ایران را به خاطر این مساله تحت فشار قرار داد و از آن به عنوان ابزاری سیاسی در جهت متحجر نشان دادن آن استفاده کرد.

فریبا

این فیلم به قدری بر من تاثیرگذار بود که هنوز از فکرش بیرون نیامده ام. چه بگویم از این دردی که به نشانه همدردی با این افراد بر قلبم نشست. همراه با آن ها گریستم و باز بعد از آن مانند همیشه بالاجبار سکوت را پیشه می کنم. هیچ وقت از این منظر به زندگی و شخصیت این افراد نگاه نکرده بودم و به خوبی این را که در این اجتماعی که هرکسی به نوبه خود مجبور به پنهان کاری در شخصیت و افکارش است، چه فشار مضاغفی را تحمل می کنند حس کردم. چقدر سخت است که آنی نباشی که به نظر می‌آیی. به خوبی درد دل این قشر نمایش داده شده بود و این که چه دردی را از نزدیک ترین افراد زندگی‌شان تحمل می‌کنند. فیلم ساز در صحنه ی آخر به قول معروف تیر خلاص را به قلب ما زد، آنجا که اعلام کرد آترین خودش را کشته است. مهربانی و خوش قلبی این فرد در تک تک حرکات و حرف هایش مشهود بود و چه زجری کشید و کسی نفهمید. به امید روزی که شرمی نداشته باشند از این که با جسارت بتوانند از لایه های درونی وجودشان سخن بگویند.

یک کاربر

اگر تمایل به هم‌جنس را بپذیریم باید تمایل جنسی به والدین و کودکان و حیوانات و درخت و تلویزیون را هم بپذیریم. اگه یک دفعه دیدید یک دختر ۱۱ساله دارد با پدرخودش همبستر می‌شود و بعد جفتشان با سگشان سکس می‌کنند تعجب نکنید.

ارشیا

پاسخ به چند عقیده اشتباه درباره همجنسگرایی:

عقیده شماره یک : من نمی‌خواهم خودم و خانواده‌ام همجنسگرا شویم.

پاسخ : همجنسگرایی اختیاری و انتخابی نیست. همان‌طوری که شما انتخاب نکردید از کدام جنسیت خوشتان بیاید ، همجنسگراها هم چنین حقی نداشتند. همجنسگرایی یک گرایش طبیعی و مادرزادی است که ۳ تا ۱۳ درصد نوزادان برخلاف اکثریت نوزادان با گرایشات همجنسگرایانه یا دو جنس گرایانه به دنیا می آیند.

عقیده شماره دو: همجنسگراها بیمار هستن . چرا نمی‌روند عمل کنند؟ یا درمان بشوند ؟

پاسخ : همجنسگرایی بیماری نیست که درمان داشته باشد. سالهاست که توسط انجمن ها و نهاد های روانشناسی و روانکاوی دنیا از لیست اختلالات روانی خارج شده است.

عقیده شماره سه : حتی حیوانات هم چنین کاری انجام نمی‌دهند.

پاسخ : همجنسگرایی تا کنون در صدها گونه جانوری به ثبت رسیده است و دادگاه قانون اساسی در بسیاری از کشورها به استناد وجود گرایش همجنسگرایی در طبیعت ، ازدواج همنجسگرایان را بلامانع دانسته اند.

عقیده شماره چهار : حتی تصور رابطه دو انسان هم جنس هم برای من چندش آور است.

پاسخ : قرار نیست شما خوشتان بیاید چون شما همجنسگرا نیستید. همان طوری که تصور رابطه داشتن با همجنس برای شما چندش آور است ، تصور رابطه با جنس مخالف هم برای یک همجنسگرا چندش آور است. این امر کاملا غیر اردای است.

عقیده شماره پنج: اینطوری نسل بشر منقرض می شود و بچه ای حاصل نمی شود.

پاسخ : درصد کمی از افراد جامعه همجنسگرا می شوند. این گرایش بنا به شواهد و نوشته های قدیمی از ابتدای پیدایش بشر وجود داشته و اصلا نسل بشر را تهدید نمی کند چون شانس تولد یک کودک همجنسگرا همیشه بسیار کم تر از سایرین است. هدف از ازدواج بچه دار شدن نیست. بسیارند زن و شوهرهایی که بچه دار نمی شوند یا نمی خواهند بچه دار شوند و زندگی خوبی در کنار هم دارند.

باید یاد بگیریم به همجنسگراها احترام بگذاریم. آنها هم مثل ما مردم عادی انسان هستند و باید برایشان حق و حقوق مساوی همانند خودمان در نظر بگیریم. البته این را هم بگویم که خیلی از کشورها به این موضوع پی برده اند و قوانین خود را منطبق بر احترام بر آنها بنا نهاده اند. متاسفانه زن ها که نیمی از جامعه ما را تشکیل می دهند جایگاه مناسب و درخورشان وجود ندارد چه برسد به همجنسگریان و سایر عزیزان .

رابطه با حیوان (زوفیلا ) یک ترجیح جنسی انحرافی و پیش تر بدلیل خلل رشدی هست این اختلال انقدر اندک و کم هست که در دنیای روانپزشکی چندان به ان پرداخته نمیشود و روش های بسیاری برای درمان ان وجود دارد.

همجنسگرایی با زوفیلا قابل مقایسه نیست و با دگرجنس‌خواهی (گرایش به جنس مخالف) قابل مقایسه است . چرا که ریشه ژنتیک و هرمون دارد و هر دو مربوط به عشق انسانی است.

سعی کنیم اگر علمی در مورد گرایش جنسی نداریم حداقل شیوه درست استدلال رو یاد بگیرم رد کردن همجنسگرایی با توسل به دیگر اختلالات یک نوع مغلطه است.

سوفیا

در سوره النّمل، آیه ۵۵ قرآن می‌آید:

"آیا شما به جاى زنان از روى شهوت با مردها در مى‌آمیزید [نه] بلکه شما مردمى جهالت پیشه‌اید."

یا در سوره اعراف آیه ۸۱

"همانا شما از روى شهوت به جاى زنان با مردان می‌آمیزید، (نه تنها در این امر متجاوز از فطرتید) بلکه شما (در هر کارى) گروهى اسراف کارید.

رضا

گرایش جنسی هر کس به خودش ربط دارد. به امید آزادی همجنسگرایان در ایران.

عظیم

لعنت خدا در انتظار همجنس گراهاست. این خلاف دین اسلام است کسی که این کار را می‌کند باید مطابق دین مجازات بشود.

غربی‌ها می‌خواهند این کار که غضب خداوند را همرا دارد بالای مسلمانان تطبیق نمایند. مرگ به فرهنگ غربی ها. یک مرض خطرناک تر از مرض ایدز تا چند سال آینده رونما خواهد شد که آنها را نابود خواهد کرد.

روژان

چرا این‌قدر ادای روشن فکرها را در می آورید. یعنی الان پسر ۱۲ , ۱۳ساله شما با یک همجنسگرا دوست شود چه واکنشی نشان خواهید داد؟ می‌گویید پسرم سعی کن تو هم مثل او شوی؟ .

رادکند

این بنده خداها از همه طرف زیر فشارند. هم از طرف دولت، هم از طرف مردم ، امیدوارم وضعیتشان بهتر شود.

رویا

فیلم بسیار تاثر برانگیزی بود. متاسفم برای کسانی که به اصطلاح همجنس گرا نیستند اما فساد جسمی و ذهنی‌شان جامعه و روابط را به گند کشانده است.

مانی

اینها قربانی بیسوادی ملت هستند. تا کی باید دیگران جور بیسوادی این مردم را بکشند. از مردم ترکیه یاد بگیرید.

علی سالاری

من تا چند سال پیش فکر مى کردم کسانی که اینطوری هستند مشکل اخلاقى دارند تا این که چند تا مقاله راجع به آنها خواندم. الان هم علم ثابت کرده که گرایشات جنسى اینها مادر زادی است و خودشان کنترلى روی آن ندارند ولی منکر این نیستم که این نوع تمایلات جنسى باعث از دست دادن سلامت جسمی شان می‌شود.

حصیب

این عمل یکی از ناهنجاریهای اخلاقی به شمار میرود. اگر هر کسی آزاد است هر کار انجام دهد به شرط اینکه صدمه آن به دیگران نرسد، باید استفاده از مواد مخدر را نیز قانونی کنند چون آن معتاد تنها به خودش ضرر می‌رساند، همجنس بازی روح روان دیگران را متلاشی می‌کند.

هدایت

کاش اینقدر جهان سفید باشد که برای همه جا باشد. هرکس که آفریده شده این حق را دارد که با آرامش زندگی کند. تا زمانی که کسی امنیت ما را به خطر نمی‌ندازد چرا باید واکنش منفی به او نشان بدهیم؟ مگر ما که هستیم در این جهان که به خودمان اجازه می‌دهیم با فکر وقضاوت خودمان برای دیگران مشکل درست کنیم؟

بهزاد

برنامه روی همجنسگرایی خیلی مانور می‌دهد. می‌خواهد بگوید که در ایران ما خیلی همجنسگرا داریم و همجنسگرا ها مشکل دارند . همجنسگرا ها در انگلیس و فرانسه هم مشکل دارند چه برسد به ایران.

ساسان

مدارس تک جنسیتی ایران پتانسیل بالقوه‌ای برای رشد و ترویج همجنسگرایی دارد. همان‌طور که به نظر من در مدارس ایران چیزی جز همجنسگرایی و بچه بازی دیده نمی‌شود.

وثاق

بی‌بی‌سی ممنون و تشکر بابت این برنامه علمی‌ و روشن گرایانه ، چه زیبا گفت اتریان عزیز ، این جامعه ماست که بیمار است نه ما . روح این عزیز خاموش در آرامش و خاطراتش هر چه رنگین تر باد.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط