وزیر ارشاد ایران دومین اخطار را از مجلس گرفت

حق نشر عکس ISNA

مجلس ایران از پاسخ‌های علی جنتی، وزیر ارشاد به سئوال هفت نفر از نمایندگان در مورد "علت ایجاد محدودیت در آزادی بیان" قانع نشد و دومین کارت زرد را به او داد.

به گزارش خانه ملت، وبسایت اطلاع‌رسانی مجلس ایران، نمایندگان پاسخ‌های آقای جنتی را با ۸۴ رأی موافق، ۱۱۶ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع قانع کننده ندانستند.

مسعود میرکاظمی، یکی از نمایندگان که سئوال از آقای جنتی را مطرح کرده بود، گفت که فضای رسانه ای به گونه‌ای هدایت می‌شود که نوعی محدود کردن آزادی بیان را به همراه دارد.

علی طاهری، سخنگوی کمسیون فرهنگی مجلس نیز گفت: "اخیرا شاهد هستیم محدودیت هایی برای موضوعاتی از جمله پرونده کرسنت و نقد مذاکرات ژنو اعمال می شود و به شکلی توسط روزنامه‌های خاص شبهه خفقان رسانه‌ای را در اذهان متبادر نموده و ادامه این روند نگرانی جدی ایجاد می کند و به جایی خواهد رسید که دیگر نماینده ای جرئت اظهارنظر نخواهد داشت."

او گفت: "روند صدور مجوز مطبوعات نیز در جهت افزایش اینگونه مطبوعات است و این موضوع حاصل بی توجهی وزیر بوده که اجازه شکل گیری این فضا را داده اند."

به گفته آقای طاهری بنا بر اعلام وزیر ارشاد، شورای امنیت ملی رسما اعلام کرده که مطبوعات وارد این مسئله نشوند.

مسعود میرکاظمی، حسین طلا، مهرداد بذرپاش، محمد سلیمانی، مرتضی آقاتهرانی، علی طاهری و بیژن نوباوه هفت نماینده اصولگرای مجلس هستند که پرسش از آقای جنتی را مطرح کردند.

علی مطهری، نماینده مجلس در واکنش به این اخطار گفت: "نود درصد موارد مطرح شده ارتباط با وظایف ایشان نداشت ، شاید تنها ده درصد موضوع سوال آنها مربوط به وظایف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. به عقیده بنده پاسخ هایی هم که از طرف علی جنتی به سوال شوندگان داده شد. در مجموع قانع کننده بود."

او گفت: "به هر حال فکر می کنم این کارت زرد و اعلام وصول استیضاح وزیر آموزش و پرورش از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از انصاف به دور است."

پیشتر هفت وزیر دیگر دولت حسن روحانی از مجلس کارت زرد دریافت کرده اند که در این میان رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم توسط مجلس استیضاح شد و رای عدم اعتماد گرفت.

اصطلاح "کارت زرد" به وزیر در مجلس هشتم مطرح شد که هرگاه نمایندگان از پاسخ وزیری به سئوالات آنها قانع نشود به او اخطار می‌دهند.

کارت زرد مشخصا در آیین‌نامه مجلس نیامده است، اما در آیین نامه داخلی مجلس آمده که سه بار قانع نشدن نمایندگان می‌تواند به استیضاح وزیر منجر شود.

با این حال طبق اصل ۸۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران استیضاح زمانی قابل طرح در مجلس است که با امضای حداقل ده نفر از نمایندگان به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شود.