درخواست جامعه باستان‌شناسی ایران برای بررسی تخلفات حمید بقایی

حق نشر عکس ISNA
Image caption حمید بقایی در حلقه نزدیکان و معتمدان محمود احمدی‌نژاد جا داشت

"جامعه باستان‌شناسی ایران" در بیانیه‌ای خطاب به قوه قضائیه،‌ خواهان بررسی عملکرد حمید بقایی در دوران مدیریتش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شده است.

در بیانیه جامعه باستان‌شناسی ایران، که نهادی علمی تخصصی و غیردولتی است، آمده است:‌ "در این مدت، صدمات جبران‌ناپذیری به پیکره‌ این سازمان و به تبع آن به میراث فرهنگی و تاریخی این سرزمین وارد آمده است. به دلایل مختلف، گستردگی و عمق این آسیب‌ها کمتر در رسانه‌های عمومی مطرح شده است."

روز دوشنبه ۱۸ خرداد غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه ایران، از بازداشت حمید بقایی در ارتباط با پرونده اش در قوه قضائیه خبر داد، اما از دادن اطلاعات بیشتر خودداری کرد.

آقای بقایی چهار سال پیش و در زمان ریاستش بر سازمان میراث فرهنگی، از سوی دیوان عدالت اداری به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده بود.

در بیانیه جامعه باستان‌شناسی ایران آمده است: "سازمان میراث فرهنگی که اساساً سازمانی علمی و فرهنگی است،‌ در دوره ریاست ایشان و آقای مشایی به یکی از سیاسی‌ترین نهادهای دولتی بدل شد. مدیران کل استانی و سایر سمت‌های کلیدی و حساس مدیریتی این سازمان، بدون توجه به کارآمدی‌ها و توانایی‌های تخصصی در زمینه‌ میراث فرهنگی و باستان‌شناسی منصوب می‌شدند که پیامدهای ناگواری برای کشور به بار آورده است. بودجه‌ اندک سازمان میراث فرهنگی که به زحمت کفاف مسؤولیت‌های سنگینی را که برعهده‌ این سازمان است می‌دهد، در برنامه‌های پر زرق و برق و بی‌فایده حیف و میل شد."

نویسندگان این بیانیه "چندپاره‌کردن و انتقالِ معاونت‌ها و بخش‌های مهمی از سازمان میراث فرهنگی از تهران به چند شهر و شهرستان" را "اقدامی غیرکارشناسانه و مخرب" دانسته‌اند که سبب شد "شیرازه‌ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از هم بگسلد."

به نوشته آنها "مدارک و اسناد ارزشمند ملّی که با هزینه‌ میلیاردها تومان بودجه‌ بیت‌المال و صرف عمر شمار زیادی از کارشناسان، متخصصان و دانشمندان این حوزه تهیه شده بود، آسیب دید. همچنین لطمه‌های جبران‌ناپذیری به بدنه‌ کارشناسی این سازمان وارد آمد که جبران آن سال‌ها ممکن است به طول انجامد."

حمید بقایی به عنوان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان ریاست اسفندیار رحیم‌مشایی وارد دولت محمود احمدی‌نژاد شد. در سال ۱۳۸۸ به ریاست این سازمان رسید و تا سال ۱۳۹۰ عهده‌دار این مقام بود. او هم‌‎زمان و با حفظ سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی هم بود.

بیشتر بخوانید:‌ حمید بقایی کیست؟

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "‌از زمانی که آقای بقایی این سازمان را ترک کرده‌اند چند سال می‌گذرد، ولی در این مدت نه تنها دستگاه‌های نظارتی خبری درباره‌ رسیدگی به کارنامه مخرب مدیریتی حمید بقایی منتشر نکرده‌اند، بلکه مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز به رغم درخواست‌های مکرر کارشناسان و اهالی این حوزه از ارائه‌ گزارشی درباره‌ تخلفات او عملاً اجتناب کرده است."

جامعه باستان‌شناسی ایران در بیانیه خود گفته است: "اهالی میراث فرهنگی، باستان‌شناسان و پژوهشگران این حوزه انتظار دارند دستگاه قضایی کشور رسیدگی به تخلفات آقای بقایی را تنها محدود و معطوف به تخلفات مالی وی نکند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را که به حوزه‌ میراث فرهنگی و باستان‌شناسی کشور وارد شده نیز با دقت نظر مورد رسیدگی قرار داده، نتیجه را به اطلاع عموم مردم، کارشناسان و فعالان این حوزه برساند."

حمید بقایی در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۰، با حکم محمود احمدی‌نژاد با حفظ سمتهای پیشین معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری شد.

آقای بقایی ۴۶ ساله دومین معاون محمود احمدی‌نژاد است که بعد از پایان دوره ریاست جمهوری او بازداشت می‌شود.

پیش از این محمدرضا رحیمی، معاون اول دولت آقای احمدی‌نژاد به بیش از پنج سال زندان و جریمه نقدی محکوم شده بود و اکنون در زندان است.

آقای بقایی به عنوان یکی از افراد نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر ریاست جمهوری وقت شناخته می‌شد.

دو روز پیش، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، با انتشار اطلاعیه ای،‌ از حمید بقایی دفاع کرد و بر بی‌گناهی او تاکید نهاد.

مطالب مرتبط