اعتراض آنیش کاپور به اسپری‌پاشی روی اثر جنجالی‌اش در کاخ ورسای

حق نشر عکس AP

آنیش کاپور، هنرمند هندی - بریتانیایی و برنده جایزه ترنر،‌ نسبت به اقدام افراد ناشناس برای خرابکاری اثرش در کاخ ورسای فرانسه واکنش نشان داده و آن را "فاجعه" خوانده است.

سه روز پیش افراد ناشناس، روی مجسمه فلزی "کنج کثیف" اثر آنیش کاپور اسپری رنگی پاشیدند.

آنیش کاپور در واکنش به خرابکاری اخیر گفته است: "اعتراض‌های بدخواهانه عده ای کم، آن قدر پرسروصدا بود که حتی مردم متفکر را هم درگیر این موضوع کرد. نتیجه اش هم این شد که اثر را خراب کردند."

او گفته است: "حالا من با این سوال مواجهم که باید چه عکس العملی از خود نشان بدهم. آیا بگویم رنگ‌های پاشیده‌شده به این مجسمه را پاک کنند یا اینکه رنگ‌ها همچنان بمانند و جزئی از کار تلقی شوند؟"

حق نشر عکس Reuters

اوائل ماه ژوئن، آنیش کاپور در قالب یک پروژه هنری، چند اثر خود را در کاخ ورسای، متعلق به ماری آنتوانت، ملکه فرانسه در قرن هجدهم میلادی، نصب کرد که از میان این آثار، "کنج کثیف" منجر به اعتراض های شدیدی شد.

اعتراض‌ها به این اثر پس از آن صورت گرفت که از قول آنیش کاپور نقل شد که این اثر نشانگر 'واژن ملکه پس از رسیدن به قدرت' است.

منتقدان، این مجسمه شصت متری را "کثیف" و "چندش آور" خواندند. از جمله شهردار ورسای در توییتی نوشت که آنیش کاپور "افتضاح به بار آورده".

با این حال، آنیش کاپور در واکنش به اعتراض ها گفت که رسانه ها حرف او را اشتباه فهمیده اند و او هیچ‌گاه در سخنانش کلمه "ملکه" را درباره این اثر به کار نبرده است.

به گفته او، این اثر را می توان به شکل های مختلفی تعبیر کرد.

حق نشر عکس AP

آنیش کاپور در واکنش به خرابکاری اخیر گفته است: "آیا این حرکت کثیف سیاسی، نمایانگر سیاست های کثیف طرد و منزوی کردن گروه ها و افراد، نخبه سالاری، نژادپرستی و اسلام هراسی است؟"

با این حال، بر خلاف اعتراض های فراوانی که به این اثر شده است، شماری از استادان زن به حمایت از این اثر پرداخته و در رسانه های فرانسوی، آن را تحسین کرده اند.

گزارش شده است که پاکسازی رنگ‌های پاشیده شده به این اثر آغاز شده است.

این مجسمه بزرگ آهنی تنها بخشی از پروژه هنری آقای کاپور در ورسای است. بخش های دیگر این مجموعه شامل آینه‌هایی عظیم و نیز دیواری با لکه‌ رنگی است که به نظر می رسد توپی به آن شلیک کرده است.

معروف‌ترین اثر آنیش کاپور سازه "آرسلورمیتال اربیت" در قلب پارک المپیک لندن است.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters