شاید شهریار عدل در هرات یا پاریس دفن شود

حق نشر عکس Isna

مراسم تشییع پیکر شهریار عدل، باستان‌شناس و کارشناس تاریخ هنر و معماری روز یکشنبه، ۷ تیر با حضور تعدادی از باستان‌شناسان، هنرمندان و روسای فعلی و پیشین سازمان میراث فرهنگی در موزه ملی ایران برگزار شد.

با توجه به اینکه هنوز موافقت نشده است که پیکر آقای عدل در محوطه‌ای باستانی دفن شود، پیکر او به صورت امانت در بهشت زهرا نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کامران عدل برادر شهریار عدل گفت: "بخشی از زادگاه ما در افغانستان است مدتی است که سعی می‌کنم شهریار در یک محل باستانی دفن شود جایی که او بسیار کار کرده، اما نشد."

"حتی پیش‌بینی شده بود که جایی در نزدیک تهران دفن شود اما شب گذشته به من اعلام کردند که در این مکان هم نمی‌توانم او را دفن کنم، بنابراین تصمیم گرفتم او را در بهشت زهرای تهران امانت بگذاریم و تکلیف او مشخص شود و در نهایت یا او را در هرات نزد جدش دفن کنیم و یا به پاریس ببریم."

بیشتر بخوانید: شهریار عدل؛ از ثبت جهانی بناهای تاریخی تا مرمت فیلم‌های قاجاری

مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس فعلی میراث فرهنگی، مهدی حجت، قائم مقام و محمد بهشتی رئیس پیشین این سازمان از جمله سخنرانان این مراسم بودند.

حق نشر عکس Isna

شهریار عدل، روز یکشنبه، ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) در سن ۷۲ سالگی در فرانسه درگذشت و چند روز بعد پیکرش به تهران منتقل شد.

شهریار عدل در سال ۱۳۲۲ در تهران به دنیا آمد و در ۱۶ سالگی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. پس از گرفتن دیپلم، تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی علوم تاریخی در سوربن ادامه داد و هم زمان به تحصیل در تاریخ عمومی هنر، باستان‌شناسی مشرق‌زمین و تاریخ هنرهای دوره اسلامی در مدرسه موزه لوور پرداخت.

آقای عدل دکترای خود را در رشته تاریخ ایران و آسیای میانه گرفت. موضوع پایان‌نامه او "فتوحات همایون" بود که به جنگ‌های شاه عباس در خراسان و فتح هرات می پرداخت.

حق نشر عکس Isna
Image caption داریوش شایگان و ایرج امینی
حق نشر عکس Isna
Image caption مهدی حجت، قائم مقام (راست) و محمد بهشتی رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی