عکس‌خبر: نخستین تصویر از جلد رمان تازه هارپر لی در چاپخانه

حق نشر عکس Penguin Random House

نخستین تصویر از جلد "برو و دیده‌بانی بگمار"، رمان تازه هارپر لی، در چاپخانه منتشر شده است.

این کتاب در ۳۰۴ صفحه در روز ۱۴ ژوئیه امسال و در دو میلیون نسخه منتشر خواهد شد و از هم‌اکنون در تیراژ وسیع در سایت‌های فروش کتاب، پیش‌فروش شده است.

هارپر لی این رمان را در نیمه های دهه ۱۹۵۰ نوشت ولی آن را کنار گذاشت که "کشتن مرغ مقلد" (۱۹۶۰) را بنویسد. "کشتن مرغ مقلد" جایزه پولیتزر را برد و به سرعت یک اثر کلاسیک ادبی شد.

فروش جهانی "کشتن مرغ مقلد" از ۴۰ میلیون نسخه فراتر رفته است.

از هارپر لی پس از کشتن مرغ مقلد هیچ کتابی منتشر نشد تا اکنون که قرار است "برو و دیده‌بانی بگمار"‌ منتشر شود.

تصمیم غافلگیرکننده هارپر لی برای انتشار این کتاب، سبب شد که برخی مدعی شوند که خانم لی تحت اجبار قرار گرفته است تا دست‌نوشته چندین دهه قبل خود را منتشر کند. این دست‌نوشته را وکیل او سال گذشته در میان وسایلش پیدا کرده بود.

اما کارآگاهان کمیسیون امنیتی آلاباما پرونده این اتهام را که هارپر لی برای انتشار ادامه رمان "کشتن مرغ مقلد" تحت فشار قرار گرفته است، مختومه اعلام کردند و گفتند که پس از گفت‌وگو با این نویسنده ۸۸ ساله، اکنون اطمینان دارند که خواسته قلبی هارپر لی این است که کتاب دومش منتشر شود.

داستان "برو و دیده‌بانی بگمار" باز هم در شهر خیالی میکوم در ایالت آلاباما می‌گذرد و در آن، اسکات فینچ، راوی داستان برای دیدن پدرش، اتیکاس فینچ که وکیل است از نیویورک به این شهر می‌رود.

در "کشتن مرغ مقلد" اسکات داستانی را روایت می‌کند که چطور پدرش وکالت مرد سیاه‌پوستی را به عهده می‌گیرد که به اتهام تجاوز محاکمه می‌شود.

عنوان این کتاب "برو و دیده‌بانی بگمار" برگرفته از آیه‌ای در کتاب اشعیا از عهد عتیق است که می گوید: "برو و دیده‌بانی بگمار تا آنچه‌ را می‌بیند اعلام‌ نماید."

روزنامه گاردین نخستین فصل این رمان را روز دهم ژوئیه در وبسایت و روز یکشنبه در نسخه چاپی خود (آبزرور) منتشر خواهد کرد.