محمود طلوعی، روزنامه‌نگار و مورخ در تصادف رانندگی درگذشت

حق نشر عکس BBC World Service

محمود طلوعی روزنامه‌نگار، نویسنده و تاریخ نگار معاصر، در ۸۵ سالگی و به دنبال تصادف رانندگی درگذشت. گزارش شده که هنگام عبور آقای طلوعی از خیابان آفریقا در تهران، موتورسیکلتی به او زده است. او کمی بعد در بیمارستان درگذشت.

محمود طلوعی در سال‌های اخیر بیشتر در آمریکا به سر می‌برد و حضور کم رنگی در مطبوعات ایران داشت و بیشتر مشغول تالیف و ترجمه بود.

او از روزنامه‌نگاران باسابقه و از سردبیران تاثیرگذار مجله قدیمی خواندنی‌ها بود.

مجله خواندنی‌ها یکی از قدیمی ترین مجلات ایرانی بود که اولین شماره آن به شکل یک جزوه ساده در سال ۱۳۱۹ از طرف علی اصغر امیرانی منتشر شد و انتشار آن تا یک سال پس از انقلاب ۱۳۵۷ نیز ادامه داشت.

مجله خواندنی‌ها، که دوره انتشارش نزدیک چهار دهه ادامه داشت، از سال ۱۳۲۷ تا سال ۱۳۳۵ زیر نظر علی اصغر امیرانی با سردبیری محمود طلوعی منتشر شد. او پس از یک دوره ترک موقت، دوباره همکاری‌اش را با این مجله از سر کار گرفت و تا آذر ۱۳۴۶ به این کار پرداخت.

او از سردبیری‌اش در خواندنی‌ها به عنوان پرباترین دوره کار مطبوعاتی‌اش یاد می‌کرد.

خواندنی‌ها آخرین بار در مرداد ۱۳۵۸ چاپ و پس از آن انتشارش به درخواست خود آقای امیرانی متوقف شد. علی اصغر امیرانی در سال ۱۳۶۰ اعدام شد و پس از آن دفتر این نشریه به حکم دادگاه توسط بنیاد مستضعفان توقیف شد.

علی دهباشی نویسنده و سردبیر مجله بخارا درباره محمود طلوعی به بی بی سی گفت: "او یکی از روزنامه نگاران برجسته ایران بود که در دوره‌ای متفاوت از تاریخ مطبوعات معاصر ایران حضور چشم گیری داشت و توانسته با سردبیری در مجله خواندنی‌ها در دو دروه متفاوت پیش و پس از کودتای ۲۸ مرداد تاثیرگذار باشد."

کتاب‌هایی چون تاریخ در پیشگاه مصدق، زیبای تنها، پدر و پسر (ناگفته‌ها از زندگی پهلوی‌ها)، بازیگران عصر پهلوی از فروغی تا فردوست و از طاووس تا فرح از جمله کتاب‌های مهم او هستند.