پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گفتگو با بتی؛ از شوی تلویزیونی رنگارنگ تا غربت

بتی، آواز خوانی است که واروژان، آهنگساز مشهور ایرانی، او را با صلابت ترین صدای زن موسیقی پاپ ایران خوانده بود. او که در سالهای دهه ٥٠ خورشیدی و همزمان با پا گرفتن موسیقی پاپ در ایران، به شهرت رسید، راه پر فراز و نشیبی را پیموده است.

ابتدای کار او، همان سالهایی است که رادیو و تلویزیون ملی ایران، "خانه دوم" هنرمندان و به ویژه اهالی موسیقی بود. تلویزیون رنگی که افتتاح شد، بتی از جمله نخستین هنرمندانی بود که تصویرش، رنگی، سوار بر بال امواج تلویزیون، از جمله در شوی تلویزیونی مشهور رنگارنگ به جای جای ایران پرواز کرد. سرگذشت بتی اما با انقلاب اسلامی در سال ١٣٥٧، تغییر جهت داد. چندین سال سکوت، مهاجرت اجباری و بازگشت دوباره به ایران، سرگذشت بتی را به قصه پرماجرایی بدل کرده است. در کتاب زندگی بتی، سالهای زندان، بازجویی و ممنوع الخروج بودن هم فصلی است قطور.

حق نشر عکس no

بتی که در بازگشت به ایران، از خواندن منع شده بود، پس از رهایی از زندان، به تحصیل دوباره روی آورد و به دانشگاه رفت تا زبان انگلیسی بخواند. او دور از صحنه هنر، به آموزش زبان انگلیسی مشغول شد تا در سال ٢٠٠٥ میلادی سر انجام توانست از ایران خارج شود و بار دیگر، فعالیت های هنری را از سر بگیرد. دو آلبوم و چندین تک آهنگ از جمله فعالیت های هنری بتی است در ده سالی که بیرون از ایران و در تورونتو کانادا زندگی می کند.

حق نشر عکس no

بتی، تازگی ترانه هایش را مرهون کار با شاعران داخل ایران می داند. گرچه همکاری ترانه سرایان ساکن ایران و خوانندگان در خارج از ایران برای هر دو طرف، دردسر آفرین است: ترانه سرایان باید پاسخگوی نهادهای نظارتی باشند و هنرمندان خارج از کشور نیز گاه و بیگاه مورد حمله شایعات. بتی از این شایعات گله دارد و می گوید چطور می شود صرف همکاری هنرمندان خارج و داخل کشور به همکاری هنرمند غربت نشین با "دولت" تعبیر شود یا برای هنرمندان در داخل دردسر آفرین باشد.

در برنامه چشم انداز بامدادی رادیوی بی‌بی‌سی در روز ١٢ شهریور ۱۳۹۴ (سوم سپتامبر ٢٠١٥)، علی همدانی گفتگوی مفصلی با بتی انجام داده است.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی‌بی‌سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌ها را از طریق ساوند کلاود بشنوید.