'لباس مُکریان' و 'لالا هندو' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم دو فیلم به نام های لیاس مکریان، ساخته شیلان سعدی و لالاهندو ساخته محمدحسن ناظری به‌ نمایش در می‌آید.

درباره فیلم مُکریان

Image caption نمایی از فیلم لباس مکریان ساخته شیلان سعدی

مُکری به مجموعه‌ای از ایل‌های کرد در غرب ایران گفته می‌شود که حالا دیگر ساکن این مناطق شده اند. این ایلات درایران بیشتر در شهرستان‌های بوکان، مهاباد، سردشت، پیرانشهر و اشنویه سکونت دارند. آنها به گویش سورانی و به لهجهٔ مکریانی حرف می زنند و لباس و پوشش خاص خودشان را دارند. منطقه مُکریان شامل نواحی جنوب دریاچه ارومیه است و وجه تسمیه آن امرای مکری است که از دوره صفویه تا دوره قاجاریه حاکمان منطقه بوده اند و مرکزشان شهر مهاباد بوده. در فیلم لباس مکریان ، شیلان سعدی فیلمساز اهل مهاباد ، نگاهی به لباس های محلی این منطقه کرده و تاریخچه انها را مرور کرده است.

شیلان سعدی این مستند را به عنوان پایان نامه دوره کارشناسی با راهنمایی فرهاد ورهرام ساخته است. او در این فیلم مستند سعی داشته تا با نگاهی مردم نگارانه و رویکردی پژوهشی به تغییرات لباس مردم منطقه مکریان بپردازد و همزمان با آن تحقیقی نظری در مورد پیشینه فیلمهای مستند مردم نگاری در ایران و جایگاه امروزی اینگونه فیلمها انجام دهد.

ویژگی فیلم

در این فیلم اگرچه محور فیلم لباس مُکریان و تاریخچه لباس کردی است اما پژوهش ارزشمندی به تاریخ شهر مهاباد دارد و ببیننده اطلاعات جامعی از مسایل مختلف فرهنگی و اجتماعی این شهر ارایه می دهد.

درباره کارگردان

Image caption شیلان سعدی، کارگردان

شیلان سعدی متولد سالد ۵۹ در مهاباد هست ،فیلمسازی و عکاسی را از انجمن سینمای جوانان در سال ۱۳۸۰شروع کرده و در دانشگاه سوره درس خوانده و با فیلم هایش در جشنواره های متعدد حضور داشته و در جشنواره های متعدد، از جمله جشنواره فیلم برلین و ترکیه برنده جوایزی شده است. نمایش فیلم لباس مکریان هم در جشنواره ها برای او موفقیت هایی به همراه داشته است شده است.

نگاه کارگردان

جرقه اولیه فیلم پس از مشاهده تغییرات هر روزه لباس کردی زده شد و من را به این وا داشت تا در مورد نوع و دلایل تغییرات تحقیق کنم و سپس مستندی پژوهشی از آن بسازم. از آنجایی که تغییرات ایجاد شده با وقایع اجتماعی و سیاسی و اقتصادی منطقه ارتباط تنگاتنگی داشته و دارد به همین دلیل در فیلم ضمن نگاهی به پیشینه وقایع سیاسی سعی در اشاره به این ارتباط بوده و چون قدیمی ترین اسناد تصویری (عکسها) متعلق به ۱۰۰ سال اخیراند این مقطع تاریخی مورد نظر بوده است.

درباره فیلم'لالا هندو'

Image caption نمایی از فیلم لالا هندو ساخته حسن محمد حسن ناظری

هندوها در تایخ افغانستان قدمتی پنج هزار ساله دارند اما با این حال اقلیتی هستند که کمتر مورد توجه قرار داشته اند. آنها از سالیان دور در کنار مسلمانان افغان همزیستی داشته اند گرچه جنگ ها و فراز و فرود های سیاسی به شدت زندگی و جمعیت شان را تحت تاثیر قرار داده است. بر اساس برخی آمارها جمعیت هندوها و سیک‌ها در افغانستان به بیش از ۲۰۰ هزار نفر می رسد ، اما هم اکنون بیشتر این جمعیت در خارج از افغانستان زندگی می کنند. فیلم لالا هندو ، نگاهی به آیین و زندگی هندوها و سیک‌هادر افغانستان دارد. این فیلم ساخته محمد حسن ناظری فیلمساز افغانستانی است. آنچه در آپارات پخش می شود نسخه کوتاه شده ای از این فیلم است.

درباره کارگردان

Image caption محمدحسن ناظری، کارگردان

محمد حسن ناظری فیلمساز افغانستانی متولد کابل است.

او دوران نوجوانی و جوانی اش را در پاکستان و ایران سپری کرده و در دهه هفتاد خورشیدی در برخی پروژه های سینمایی با فیلمسازان ایران به عنوان دستیار همکاری کرده است. آقای ناظری در سال ۸۳ به کابل برگشته و در حال حاضر مشغول فعالیت های تلویزیونی است.

ویژگی فیلم

فیلم لالا هندو یک مستند تحقیقی قوم نگارانه درباره زندگی و مراسم هندوها و سیک‌ها در افغانستان است و می توان با دیدن این مستند تصویر ی از این اقلیت ساکنان افغانستان و آیین هندوها و سیک‌ها به دست آورد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'اردشیر محصص، هنرمند سرکش'

حق نشر عکس aparatmohases
Image caption نمایی از فیلم 'اردشیر محصص، هنرمند سرکش'

اردشیر محصص طراح،کاریکاتوریست و نقاش معاصر ایرانی در ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ در رشت به دنیا آمد و در مهرماه سال ۱۳۸۷ در نیویورک درگذشت. هنر اردشیر محصص آوانگارد و جهانی، اما در عین حال بسیار ایرانی است. آثار او را در بسیاری از گالری ها و نشریات ایران و جهان، از کیهان (پیش از انقلاب) گرفته تا نیوریورک تایمز منتشر شده‌اند. او با این‌که هنرمندی ساکت و گوشه‌گیر می‌نمود ولی آثارش چه از لحاظ سبک و چه مضمون بسیار پیشرو و انتقادی‌ است. بهمن مقصودلو، مستند ساز ایرانی مقیم آمریکا در فیلم 'اردشیر محصص، هنرمند سرکش' به بررسی زندگی و آثار او پرداخته است .

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

حمید نیک

خیلی آموزنده بود.

سحر ثابتی

هیچکس نفهمید توی سرِ محصص ها چی می گذره. معجزه ای بودن توی هنرِ ایران، متفاوت، عمیق، کم حاشیه.

موسی کاظمی

فیلم خوبی بود در باره ی هنرمند بزرگ محصص.

اصغری

فیلمی جالب و با ارزش است.

حجت معینی

سخنی زیبا از اردشیر محصص هنوز نقشبند ذهنم است: در یک خیابان شلوغ قدم می زنیم. آدم ها به ما تنه می زنند. با هر تنه کمی از مسیر خود منحرف می شویم. عاقبت درمی یابیم، کاملا در مسیر معکوس گام بر می داریم!

فریبا دارابی

ممنونم عالی بود همیشه نوع زندگی ایشون برام سوال بود.

حسین عصاران

سوژه آنقدر جذاب بود که ایرادات فیلم دیده نشد (در نگاه اول)! به نظرم بد نیست یک بار طی چندبرنامه درباره ی سبک یکدست و هموژن مستندهای پرتره بگذارید! بیشتر یک روزنامه است! چند نفر در مورد سوژه صحبت می کنند و کات از این به آن!

از نظر آماری بررسی بفرمایید و ثبت ساده ترین روش ، به نام فیلم مستند، در چسباندن چند گفت و گو به هم.

فرناز خادمی

جسارتی که توی کاراش هست ستودنیه. پخش این فیلم دومین اتفاق اثر گذار برای شناخت بیشتر محصص، بعد از نظر سنجی مجله ی حرفه هنرمند بود. مرسی برای این انتخاب.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات اینجا را کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط