جشنواره ونیز: اولین شیر طلای آمریکای لاتین و جایزه منتقدان برای سینمای ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption "از دور دست" نخستین ساخته لورنزو ویگاس

شنبه شب، دوازدهم سپتامبر، شیر طلای هفتاد و دومین دوره جشنواره ونیز در میان تعجب همگان به فیلم "از دور دست" ساخته لورنزو ویگاس از ونزوئلا رسید.

این فیلم که اولین ساخته سازنده اش است رقبای سرشناسی چون السکاندر سوخوروف، تام هوپر و مارکو بلوچیو را دست خالی به خانه فرستاد؛ اولین فیلم ونزوئلایی که تاکنون به بخش مسابقه جشنواره ونیز راه یافته بود، اولین شیر طلای کشورهای آمریکای لاتین را به ارمغان آورد.

این فیلم داستان رابطه یک مرد میانسال همجنس‌گرا با پسری جوان خشن خیابانی را روایت می کند. این مرد که آرماندو نام دارد در خیابان های کاراکاس به مردان جوان پول می دهد تا برای او لخت شوند. اما پسر جوان خشنی به نام الدر همه چیز را تغییر می دهد.

افتتاح جشنواره فیلم ونیز؛ از فتح اورست تا تک فیلمی از ایران

گیرمو آریاگا، نویسنده و فیلمنامه نویس مکزیکی که با فیلم های درخشانی چون ۲۱ گرم شناخته می شود، یکی از تهیه کنندگان این فیلم و از نویسندگان داستان آن است.

حق نشر عکس Getty
Image caption پابلو تراپرو برای کارگردانی فیلم "دار و دسته" جایزه شیر نقره ای بهترین کارگردان را به دست آورد

این فیلم در روزهای آخر ونیز، زمانی که این جشنواره به دلیل حضور بسیاری از شرکت کنندگان آن در جشنواره تورنتو، خلوت می شود، به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان حاضر قرار نگرفت، اما هیات داوران با حضور چهره های شناخته شده ای چون آلفونسو کارائون، نوری بیلگه جیلان، هو سیائو سین و پاول پاولیکوفسکی این فیلم را لایق دریافت شیر طلایی دانست.

از دار و دسته تا جنون

بسیاری بر این باور بودند که فیلم "غیر متعارف" انیمیشن ساخته چارلی کافمن و دیوک جانسون برنده شیر طلایی امسال خواهد بود، اما این فیلم جایزه بزرگ هیات داوران را گرفت.

پابلو تراپرو برای کارگردانی فیلم "دار و دسته" جایزه شیر نقره ای بهترین کارگردان را به دست آورد و جایزه بهترین بازیگر زن به هنرپیشه ایتالیایی والریا گولینو برای بازی در نقش آنا در فیلم "برای رضای تو" رسید و بازی ستایش برانگیز بازیگر فرانسوی فابریس لوشینی در نقش یک قاضی در فیلم "ردای قاضی"( L’Hermine) از چشم داوران دور نماند و جایزه بهترین بازیگر مرد را برای او به ارمغان آورد.

"ردای قاضی" به نویسندگی و کارگردانی کریستین ونسان، جایزه بهترین فیلمنامه را هم از آن خود کرد؛ داستان قاضی ای که عاشق یکی از اعضای هیات منصفه خود است و آنها باید پرونده قتل یک بچه را بررسی کنند.

در ابتدا به نظر می رسد مساله قتل موضوع اصلی فیلم است، اما این کمدی مفرح، خیلی زود به سمت پرداخت دنیای خصوصی یک قاضی و اعضای هیات منصفه تمایل پیدا می کند و فیلم کاملاً متفاوتی خلق می شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption جایزه بهترین بازیگر زن به هنرپیشه ایتالیایی والریا گولینو برای بازی در نقش آنا در فیلم "برای رضای تو" رسید

اما جایزه ویژه هیات داوران به فیلمی از سینمای ترکیه رسید: "جنون" ساخته امین آلپر.

این فیلم که لیاقت شیر طلای ونیز را داشت، اثر بسیار پیچیده ای است که با یک فضای ساده رئالیستی آغاز می شود و رفته رفته با آمیختن رویا و خواب و جنون، به ترکیب غریب شگفت انگیزی می رسد که در آن تمیزدادن واقعیت از خواب و رویا غیر ممکن است. این فیلم که موضوع بمب گذاری های اخیر در ترکیه را دستمایه کار خود قرار داده، پیش از آن که فیلمی سیاسی باشد، دغدغه آمیختن فرم و تجربه یک فضای به شدت سوررئال را دارد که از نیمه فیلم به بعد تماشاگر را در جنون شخصیت هایش شریک می کند.

با آن که "فرانکوفونیا" ساخته الکساندر سوخوروف (برنده شیر طلایی ونیز برای فیلم فاوست) نزد منتقدان ارج و قرب زیادی یافته بود و در جدول‌های ارزشگذاری در رده بهترین ها ایستاد، به حق نصیبی از جوایز داوران نبرد.

فرانکوفونیا نوعی فیلمسازی ساده است که در نبود بودجه، فیلمساز خود در فیلمش حاضر می شود و بجای بازسازی جنگ دوم جهانی(که طبیعتاً مخارج زیادی دارد) بسیاری از وقایع را خودش توضیح می دهد. نوع فاصله گذاری درون فیلم و نوع روایت آن تجربه اصیلی نیست و بیشتر نوعی ادای روشنفکرانه به نظر می رسد که چندان با مذاق داوران سازگار نبود.

داوران بخش افق ها به ریاست جاناتان دمی، فیلمساز شناخته شده آمریکایی، جایزه بهترین فیلم این بخش را به یک فیلم آمریکایی- نیوزیلندی به نام "براستی آزاد" به کارگردانی جیک ماهافی اهدا کردند و فیلم ایرانی "چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت"، نصیبی از جوایز رسمی این بخش نداشت.

جایزه منتقدان بین المللی برای سینمای ایران

تنها نماینده سینمای ایران در جشنواره ونیز، "چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت"، اولین ساخته وحید جلیل وند توسط منتقدان بین المللی (فیپرشی) به عنوان بهترین فیلم بخش های موازی جشنواره ونیز( بخش های خارج از مسابقه) انتخاب شد.

حق نشر عکس Other
Image caption "چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت" متعلق است به موج تازه سینمای ایران است

"چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت" متعلق است به موج تازه سینمای ایران در پرداخت معضلات فقیرترین قشر جامعه شهری که در آن سعی شده در فضایی رئالیستی زندگی دو زن نیازمند به شیوه ای مستقیم- و گاه اشک انگیز- در برابر تماشاگر قرار بگیرد.

فیلم موقعیت غریبی را روایت می کند که در آن یک مرد که می خواهد سی میلیون تومان پول به نیازمندترین شخص بدهد، با مضامینی چون داوری و انتخاب درگیر می شود در حالی که مشکلات شخصی و روحی او هم به یکی از اصلی ترین دغدغه های فیلم بدل می شود.

امسال انجمن منتقدان بین المللی جایزه خود در بخش مسابقه را به فیلم یک سینماگر کهنه کار ایتالیایی اهدا کرد: "خون خون من" ساخته مارکو بلوچیو که هیچ سهمی از جوایز رسمی داوران نداشت و به کل از دید آنها دور ماند.

مطالب مرتبط