مدیر شبکه چهار تلویزیون ایران: قصد داشتند خواسته‌هایشان را به شبکه تحمیل کنند

حق نشر عکس
Image caption غلامرضا غلامی تیرماه امسال با حکم علی اصغر پورمحمدی به مدیریت شبکه چهار منصوب شده بود

غلامرضا غلامی، مدیر شبکه چهار تلویزیون ایران که انتشار متن استعفایش در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بحث‌برانگیز شده، گفته است که دلیل کلی استعفای او این بوده که معاونت سیما (تلویزیون) بنا داشت "خواسته‌هایی غیرحرفه‌ای و غیرمنطقی را به شبکه تحمیل کند".

آقای غلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته است که هنگام پذیرفتن این مسئولیت در حضور رئیس سازمان صدا و سیما قرار شده که علی اصغر پورمحمدی، معاون سیمای سازمان صداو سیما در بسیاری از مسائل "دخالت ریز و جزئی نکند"، که به گفته او این قرار در "مواردی محقق نشد".

او گفت: "من فکر می‌‌کردم مثلاً اگر قرار است برنامه‌هایی سخنران‌محور در شبکه داشته باشیم، باید تمام متفکرین جامعه بتوانند در این برنامه و شبکه حضور پیدا کنند و سخنانشان پخش شود و در این حالت بود که این برنامه‌ها می‌توانست حالتی مناظره‌ای هم داشته باشد و تبادل نظرات در آن رقم بخورد که معاونت سیما با این مسئله مخالفت کرد."

در متن استعفای آقای غلامی خطاب به آقای پورمحمدی آمده است که "نظر به اینکه جنابعالی در برنامه‌ریزی اینجانب برای اداره مطلوب شبکه متناسب با قواعد و ضوابط سازمانی و اصول حرفه‌ای اختلال ایجاد می‌کنید و این رویه خلاف قراری است که روز اول در محضر ریاست محترم سازمان با همدیگر گذاشتیم و به‌منظور جلوگیری از بروز اختلافات بچه‌گانه در سطح سازمان، بدین وسیله بنده از مدیریت شبکه ۴ سیما استعفا می‌دهم".

او همچنین با توجه به متن استعفا و بحث‌برانگیز شدن آن گفت که این متن را او در سطح عمومی منتشر نکرده و خبر ندارد که چگونه به شبکه‌های اجتماعی راه یافته است.

به گفته آقای غلامی، قرار بوده که او در شبکه چهار تلویزیون برنامه نقد و بررسی فیلم با حضور کارشناسان تهیه کند که با مخالفت معاون سیما روبه‌رو شده که به گفته آقای غلامی، معتقد بود که نقد و بررسی فیلم فقط باید از شبکه سه تلویزیون و برنامه هفت پخش شود.

در نامه‌ای که به علی اصغر پورمحمدی منسوب است، خطاب به آقای غلامی از او خواسته شده که با توجه به شروع مجدد برنامه هفت در شبکه سه، تولید و پخش برنامه درباره سینما در شبکه چهار لغو شود.

حق نشر عکس

در زیر آن پاسخ منسوب به آقای غلامی دیده می‌شود که نوشته: "نظر به اینکه برنامه نقد سینما قبل از این با هماهنگی با حضرتعالی در شبکه ۴ طراحی شده و حتی دکور آن نیز تهیه شده است و با توجه به اینکه شبکه ۴ شبکه فرهنگ و هنر است و جزو وظایف ذاتی شبکه، تولید برنامه در حوزه سینما می باشد دستور جنابعالی وجاهت قانونی ندارد."

خبرگزاری تسنیم نوشته است که دفتر روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده که با استعفای آقای غلامی موافقت نشده و او همچنان به عنوان مدیر شبکه چهار به کار خود ادامه خواهد داد.

این خبرگزاری پیشتر نوشته بود که در تماس با دفتر قائم‌مقام معاونت سیمای سازمان صدا و سیما این استعفا تائید و پذیرفته شده است.

غلامرضا غلامی تیرماه امسال با حکم علی اصغر پورمحمدی به مدیریت شبکه چهار منصوب شد. با این حال او می‌گوید که گزینه پیشنهادی آقای پورمحمدی نبوده و همیشه با مانع او برخورد کرده است.

آقای غلامی دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق است و عضو هیأت علمی دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما بوده است. او پیش از این سمت هایی همچون مدیریت کل برنامه‌های سیاسی، مدیریت کل اداره کل اخبار صدا، مدیریت گروه سیاسی شبکه یک، مدیریت گروه سیاسی شبکه دو و مدیریت گروه اجتماعی شبکه سه در سازمان صدا و سیما را بر عهده داشته است.

سال گذشته محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما علی اصغر پورمحمدی را که از مدیران باسابقه این سازمان بود، به معاونت سیما که مهمترین معاونت صدا و سیماست، منصوب کرد.

دو سال پیش از آن آقای پورمحمدی که مدیریت شبکه سه سیما را در زمان ریاست عزت‌الله ضرغامی برعهده داشت، از سمت خود برکنار و به عنوان مشاور این سازمان معرفی شده بود.

کنار گذاشتن او با حاشیه‌هایی همراه بود که در مراسم تودیع او نیز ادامه یافت.