لغو دو کنسرت و عدم صدور مجوز برای کنسرتی دیگر در ایران

حق نشر عکس Isna
Image caption تور کنسرت‌های رضا صادقی در ایران در حال برگزاری است

بر اساس گزارش‌هایی از ایران دو کنسرت موسیقی که قرار بود در شهرهای تبریز و کرمان برگزار شود، لغو شده است.

کنسرت رضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ که قرار بود روز ۲۱ شهریور در مجموعه گردشگری پدیده کویر در کرمان برگزار شود به گفته این خواننده "به دلایل همیشه مجهول" لغو شده است.

آقای صادقی توضیح بیشتری درباره علت لغو این کنسرت نداده و در اینستاگرم خود نوشته است: "متاسفانه به دلایل همیشه مجهول کنسرت کرمان کنسل شد. خیلی مشتاق بودم برای دیدن تک تک یارانم اما حیف... شاید بعد از مرگ که لقب‌های متفاوت به آدم وصل می‌شه، رازهای سر به مهر هم فاش بشه."

رضا صادقی در روزهای آینده در شهرهای شیراز و بندرعباس کنسرت دارد.

در رویدادی دیگری اعلام شده که کنسرت شهرام ناظری، خواننده موسیقی ایرانی که قرار بود در تبریز برگزار شود نیز لغو شده است.

دلیلی برای علت لغو این کنسرت و احتمال برگزاری آن در روزی دیگر اعلام نشده است.

همچنین اعلام شده که کنسرت علی اکبر مرادی، نوازنده تنبور که قرار به زودی در فرهنگ‌سرای ارسباران در تهران برگزار شود، به علت عدم صدور مجوز از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی ایران برگزار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای مرادی در مورد عدم برگزاری کنسرتش گفت: "حال که اداره‌ اماکن نیروی انتظامی می‌خواهد هنر، عقیده و فرهنگ من را به میل خود محک بزند و در این‌باره تصمیم بگیرد، حتما قدرت و صلاحیت این کار را دارد. من فقط می‌توانم بگویم، دست مریزاد."

بنا بر این گزارش، شهرام صارمی، مسئول بخش موسیقی فرهنگسرای ارسباران درباره عدم صدور مجوز از سوی اداره اماکن گفت: "به‌جز سالن‌هایی که تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند (تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران و مجموعه‌ آزادی) دیگر سالن‌ها مجبورند از اداره‌ نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی برای اجرای کنسرت مجوز بگیرند."

او گفت که مکاتبه‌ رئیس خانه موسیقی با رئیس پلیس امنیت تهران هم تاثیری در صدور مجوز نداشته است.

حق نشر عکس Isna

در ماه‌های اخیر موج لغو کنسرت‌ها توسط مقام‌های قضایی یا نیروی انتظامی درست پیش از برگزاری آنها افزایش یافته است. این کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز از وزارت ارشاد لغو شده اند.

لغو این کنسرت‌ها با اعتراض برخی از مقام‌های ارشد دولتی روبه‌رو شد. از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته بود که وقتی کنسرتی مجوز دارد و مردم بلیت می‌خرند، با لغو کنسرت "حق مردم تضییع می‌گردد".

آقای روحانی گفته بود: "از نظر ما مجوز قانونی زمانی که صادر می شود، لغو آن مجوز از طرف دستگاه هایی که قانونا حق این کار را ندارند، کاملاً نادرست است."

با این حال حسین اشتری، رئیس پلیس ایران گفت که برای صدور مجوز کنسرت موسیقی در ایران پلیس، قوه قضاییه و وزارت ارشاد هماهنگ می‌شوند.

او گفت که نیروی انتظامی مجوز محل برگزاری کنسرت موسیقی را صادر می‌کند.

با این حال علی جنتی، وزیر ارشاد چندی پیش درباره تفاهمنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی برای برگزاری کنسرت‌ها گفته بود: "این تشریک مساعی در خصوص محل برگزاری کنسرت‌ها بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص صدور مجوز با هیچ نهادی شریک نمی‌شود."

بشنوید: لغو کنسرت موسیقی در ایران؛ قانون یا شریعت

بخوانید: لغو مجوز کنسرت‌ها؛ اجرای قانون یا اجرای اسلام؟

در سال های اخیر، شماری از برنامه های هنری با وجود داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، به دلایل مختلفی از جمله اعتراضات گروه های سنتی و تندرو و تصمیم‌گیری مقام های محلی، پیش از اجرا لغو شده است.

صاحب‌نظران فرهنگی، میزان قدرت و نفوذ وزارت ارشاد را در دفاع از عملکرد خود و مجوزهایی که در زمینه های مختلف صادر می کند، ناچیز می دانند.

منتقدان عدم توانایی وزیر ارشاد و معاونانش در دفاع از آثار و برنامه های مجوز گرفته و ناهماهنگی میان مسئولان ارشاد در تهران و شهرستان ها را سبب ناامنی حرفه ای و اقتصادی در عرصه هنر ارزیابی کرده اند.

مطالب مرتبط