'لطفا لبخند بزنید'؛ کامبیز درم‌بخش، کاریکاتوریستی که عکاس شد

حق نشر عکس

نخسیتن نمایشگاه عکاسی کامبیز درم‌بخش با عنوان "لطفا لبخند بزنید"، جمعه بیست و هفتم شهریور ماه، در گالری راه ابریشم در تهران افتتاح شد.

در این نمایشگاه، ۳۴ قطعه عکس و تعدادی عکس نقاشی به همراه تعدادی از کاریکاتورهای رنگی و سیاه و سفید او با موضوع عکاسی به نمایش در آمده است.

حق نشر عکس

کامبیز درم‌بخش طراح و کاریکاتوریست و یکی از مطرح ترین و پرکارترین هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی در ایران است.

او درباره اولین مجموعه عکاسی خود گفته است: " آمدن طرح‌ها و فکرهای من روی کاغذ عکاسی چیز عجیبی نیست، ولی اولین بار است که عکاسی می‌کنم. عکاسی همیشه برایم جذاب بود و دوست داشتم آن را تجربه کنم. همیشه از این ناراحت بودم که عکاسی هنوز در ایران به عنوان یک هنر شناخته نمی‌شود. مردم بیشتر طرف نقاشی و تابلوهای هنری می‌روند، در حالی که یک عکس می‌تواند یک اثر هنری خیلی خوب باشد."

کامبیز درم‌بخش که در بیش از پنج دهه با نگاهی معترض و متفکرانه، سبک ها و اشکال مختلف هنر کاریکاتور را تجربه کرد تا زبان و سبک و سیاق خود را پیدا کند، امروز با مجموعه عکس هایش دست به تجربه های تازه ای زده و با چیدمان اشیاء و عکاسی از آنها دنیای متفاوتی را خلق کرده است.

جواد مجابی، نویسنده و منتقد، درباره عکس های کامبیز درم‌بخش می گوید:

" عکس های کامبیز درم‌بخش زن ها هستند و نه زن های زنده بلکه مانکن هایی که ما بیشتر سرهای آن ها را می بینم، سرهای قطع شده یا اجزایی از صورت مانکن ها که بیشتر در تورها و کرباس های سفید پنهان شده اند و تنها بخش هایی از چهره ها یا اجزای صورت و بدن آن ها دیده می شود که در پشت این بیان نوعی آشکارنشدگی پنهان هست؛ در واقع انگار به یک داستان ناتمام گوش می کنیم."

حق نشر عکس

آقای مجابی که معتقد است این مجموعه یک تجربه بسیار درخشان در کار عکاسی است، گفت: " این که زن زنده در این عکس ها وجود ندارد و تنها بخشی از صورت و اندام این مانکن ها دیده می شود و بی جانی آنها در کار به چشم می خورد خیلی زیاد نزدیک می شود به آن طنز سیاهی که در مجموعه مینیاتورهای سیاه او دیده بودیم."

کامبیز درم‌بخش خود در متن معرفی نمایشگاهش نوشته است: "پارسال شب عید ۱۳۹۳ یک دوربین دیجیتال ارزان قیمت خریدم. سه ماه بعد در سفری که به پاریس داشتم در جمعه بازار پاریس، به مدت یک ساعت تقریبا ۲۰۰ عکس گرفتم. تعدادی از این عکس‌ها را در این نمایشگاه می‌بینید."

آقای درم‌بخش در ادامه این متن نوشته است :"با دیدن این عکس‌ها دنیای تازه‌ای به رویم باز شد و تصمیم گرفتم باز هم عکاسی کنم و بالاخره در تعطیلات نوروز ۱۳۹۴ کارهای قاجاری را شروع کردم. آن هم روی میز کارم و با چراغ مطالعه و میز نور! آن هم به مدت دو ساعت که در اینجا فقط تعداد کمی از آن‌ها را می‌بینید. این عکس‌ها فقط چیدمان شده‌اند و ابدا از فتوشاپ استفاده نشده. فقط همین."

حق نشر عکس

در این نمایشگاه همچنین تعدادی از طرح هایی که "داستان های دیدنی" نام گرفته اند و بدون شرح هستند، به نمایش درآمده است.

طرح های داستان های دیدنی کامبیز درم‌بخش اغلب در سه یا چهار مرحله با اشاره یه یک موضوع خنده دار اجتماعی اجرا شده اند.

این نمایشگاه تا دوازدهم مهرماه در گالری راه ابریشم برپا خواهد بود.

زندگی و آثار در یک نگاه

کامبیز درم‌بخش متولد سال ۱۳۲۱ در شیراز است. او از کودکی دلبسته نقاشی بود و از چهارده سالگی شروع به کشیدن کاریکاتور کرد.

حق نشر عکس

اولین طرح کامبیز درم‌بخش در حالی که او تنها پانزده سال داشت در نشریه توفیق به چاپ رسید. او بعدها وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و راه خودش را به عنوان یک هنرمند حرفه ای انتخاب کرد.

کامبیز درم‌بخش تاکنون بیش از ۴۰ نمایشگاه انفرادی در ایران و خارج از ایران داشته است و آثارش در موزه های معتبر دنیا نگهداری می شوند.

او تاکنون موفق به دریافت چند جایزه معتبر جهانی شده است که از میان آنها می توان به جایزه اول از بزرگ ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک اشاره کرد.

جایزه نشان شوالیه ملی لیاقت دولت فرانسه نیز سال گذشته، در سفارت فرانسه به کامبیز درم‌بخش اعطا شد.

کامبیز درم‌بخش اولین هنرمندی است که در حوزه هنرهای تجسمی در ایران این جایزه را دریافت کرده است.

حق نشر عکس

از جمله کتاب‌های منتشر شده او:

"یدون شرح"

"دفتر خاطرات فرشته‌ها"

"کتاب کامبیز"،

"میازار موری که دانه‌کش است"

"المپیک خنده"

"سمفونی خطوط"

"اگر داوینچی مرا دیده بود"

"مینیاتورهای سیاه"

کتاب‌های مشترک "طنزاندیشان امروز ایران" و "طنزاندیشان امروز ایران در خارج از کشور"