از انرژی هسته‌ای تا 'بغ‌بغو' در گفت‌وگوی رشیدپور و تتلو

حق نشر عکس

برنامه تازه متولد شده اینترنتی "دید در شب" که گفت‌وگوی رضا رشید‌پور، مجری سابق تلویزیون ایران با افراد شناخته‌شده است، شاید به نوعی ادامه اینگونه برنامه‌های تلویزیونی (مانند مثلث شیشه‌ای) بیرون چارچوب صداوسیما باشد.

این برنامه خودش را "اولین هارد تاک ایرانی" معرفی می‌کند. دید در شب در پی رونق آثار تصویری خارج از تلویزیون جمهوری اسلامی در جامعه، مثل سریال‌ها و آنچه شبکه‌های ویدیویی خانگی تولید می‌کنند، اکنون با افراد سرشناس مختلفی مانند علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران و پژمان جمشیدی، فوتبالیست سابق و بازیگر، گفت‌وگو کرده است.

مهمان دومین قسمت این برنامه که واکنش‌های زیادی ایجاد کرد، امیر تتلو بود.

'خلیج مسلح فارس' روی عرشه ناو جماران

امیر حسین مقصودلو با نام هنری امیرتتلو خواننده رپ جنجالی و پرسر و صدایی است که در ایران و بیرون ایران طرفداران و البته منتقدان زیادی دارد.

تتلو تا کنون بارها سر زبان‌ها افتاده است؛ از زمانی که خبر دستگیری‌اش حدود دو سال پیش در سایت‌های خبری منتشر شد تا همین روزها که لباس‌هایی که می‌پوشد، کلیپ‌هایی که می‌سازد و رفتارش در شبکه‌های

اجتماعی موضوع صحبت جامعه‌شناسان و رسانه‌هاست.

ایسنا دو سال پیش در مورد دستگیری امیر تتلو نوشت: "رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا از دستگیری یکی از خوانندگان زیرزمینی داخل کشور خبر داد".

در خبر ایسنا از قول رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا آمده "افرادی که به شکل زیرزمینی قصد فعالیت دارند باید دست از این کار خود برداشته و در قالب هنر قانونی و واقعی به فعالیت خود ادامه دهند."

بعد از این اتفاق تتلو در مقاطع مختلف در فضای مجازی به طرفدارانش اعلام کرد که از برخی کارهایش پشیمان است و اقرار می‌کند که بعضی رویه‌هایی که پیش گرفته بوده اشتباه بوده تا زمانی که در نامه‌ای که منتسب به اوست نوشت: "علی‌رغم میل باطنی‌ام قدیم یک کارنامه بدی از نظر خیلی‌ها داشتم که باید پاسخگو باشم و پاسخگو هم می‌شوم و ایشالله که بتوانیم مجوز را بگیریم و بتوانیم تو ایران کار کنیم."

حق نشر عکس

او در مصاحبه اخیر خود با رشیدپور گفت که چندسال پیش بیرون از ایران هم فعالیت‌هایی داشته و کلیپ‌هایی هم ضبط کرده که حالا فکر می کند که اشتباه بوده است و اصولی که به آن معتقد است عوض شده اند.

نقطه عطف دیگر در کارنامه او انتشار کلیپی بود با نام انرژی هسته‌ای که روی ناو جماران ضبط شد و مضمون آن حمایت از سیاست‌های حکومت ایران در پرونده هسته‌ای بود.

این کلیپ که پرخرج هم به نظر می‌رسد، تقریبا همزمان با مذاکرات هسته‌ای منتشر و در آن به "خلیج مسلح فارس" هم اشاره شد.

بسیاری از منتقدان این خواننده رپ ایرانی این اقدام او را به سخنانش درباره تلاش برای کسب مجوز مرتبط دانستند و گفتند که این کار را برای جلب رضایت مسئولان انجام داده است.

باشگاه خبرنگاران جوان مضمون این کلیپ را اتفاقی خوب خواند، اما نوشت که به خواننده آن که زیرزمینی است انتقاد دارد.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد هم در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که وزارت ارشاد از چنین موضوعی بی‌اطلاع بوده و بدون هماهنگی انجام شده است، زیرا تتلو کلا مجوز فعالیت ندارد.

او بعدا اثر دیگری را ساخت به نام "شهدا" که بار دیگر او را سر زبان‌ها انداخت. در این کلیپ به دانشمندان هسته‌ای ایران که کشته شدند هم اشاره شده است.

تتلو به جز این موارد در عرصه‌ها دیگری هم به قول خودش "حاشیه‌هایی" ایجاد کرد؛ از صفحات پرطرفدار فیس‌بوک و اینستاگرامش گرفته تا تلاشش برای پیوستن به تیم پرسپولیس، راه‌آهن و در همین روزهای اخیر، استقلال.

'بغ‌بغو' با حدود دو میلیون فالوئر

صفحه اینستاگرام امیر تتلو حدود دو میلیون و صفحه رسمی فیس‌بوکش کمتر از یک میلیون و نیم لایک دارد.

او بعد از انتشار کلیپ انرژی هسته‌ای‌اش که موجب شد عده‌ای برای انتقاد از او موضوع محمدرضا شجریان و تصنیفی که با نام "تفنگت را زمین‌بگذار" در حمایت از معترضان انتخابات سال ۸۸ را پیش بکشند از هوادارانش در شبکه‌های اجتماعی خواست "بغ‌بغو" کنند. بسیاری از مخاطبان تتلو هم به این خواسته او پاسخ دادند.

بعد از این ماجرا بسیاری از جامعه‌شناسان هم وارد گود شدند تا این حواشی را بررسی کنند. کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی در باره این موضوع به ایلنا گفت که طبیعتا چنین اعمالی مانند عمل تتلو نوعی "انحراف و مدیریت نشده" است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption تتلو گفته بود که از اقدامات خود در گذشته پشیمان است

"یعنی در جامعه ما به طور کلی هیجانات به درستی مدیریت نمی‌شوند. به همین دلیل می‌بینید یک خواننده مثل تتلو یا یک ورزشکار از فضاهایی که فضای ارزشی جامعه تلقی می‌گردد به راحتی استفاده می‌کند. چنانکه مشاهده کردید؛ وی از کلیپ‌هایی استفاده کرده است که در شرایط حاضر کسی تصور نمی‌کرد که تتلو با توجه به سابقه و پیشینه‌ای که داشته بتواند به راحتی وارد چنین فضایی شود."

آقای رشیدپور در مصاحبه‌اش با امیر تتلو تلاش کرد به همه این مسایل جنجالی بپردازد و درباره هر کدام پاسخی دریافت کند. این مصاحبه بعد از اینکه در فضای مجازی منتشر شد باز ناگهان توجه بسیاری را به خود معطوف کرد.

در این مصاحبه به کلیپ انرژی هسته‌ای، رفتار اینترنتی تتلو، زندگی او در دوران کودکی، مارک لباس‌هایی که بر تن می‌کند و اینکه "چطور از یک سو برای انرژی هسته‌ای می‌خواند از سوی دیگر از هوادارنش می‌خواهد بغ‌بغو کنند" پرداخته شد. امیر تتلو در پاسخ گفت که مغایرتی نمی‌بیند.

امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در این مورد به هفته‌نامه صدا گفته "این ماجرا به طور قطع نشان از یک ابتذال فرهنگی و بالاتر از آن یک فروریختگی فرهنگی است که من تمام تقصیر را کاملا متوجه مسئولان فرهنگی کشور در تمام دهه های گذشته می دانم و در این میان البته بیشترین تقصیر متوجه برنامه ریزان فرهنگی است."

او در مورد کسانی که به این فراخوان آقای تتلو پاسخ داده‌اند می‌گوید: "شما تمام آدم ها را از قشرهای مختلف می توانید مشاهده کنید. از طبقات بالای جامعه گرفته تا متوسط و پایین. طبقه اجتماعی در این میان انقدر اهمیت ندارد. وقتی یک جامعه دچار آلودگی فکری و انحطاط اخلاقی می شود، دیگر طبقه اجتماعی نقشی در این زمینه ندارد. در حال حاضر ارزش‌های جامعه رنگ باخته است. ضمن آنکه من تاکید می کنم مشکل اصلی را نباید در این جوانان مشاهده کرد؛ ما چه چیزی به آنها داده ایم که حالا انتظار داشته باشیم بغ بغو نکنند؟"

حق نشر عکس

اینها همه در حالی است که امیر تتلو در پاسخ به رشیدپور که می‌گوید او با این کار ولوله‌ای میان جامعه‌شناسان راه انداخته، می‌گوید اینکار را که سرچشمه گرفته از رفتار صادقانه کودکی است اصلا اینقدر پیچیده نمی‌داند.

یوکیا آمانو کیست؟

در بخشی از این مصاحبه چند عکس به امیر تتلو نشان داده شد و از او خواسته شد درباره هر کدام یک کلمه بگوید در جریان همین بخش بود که معلوم شد او که به تازگی برای انرژی هسته‌ای ترانه خوانده، یوکیا آمانو، رئیس آژانس انرژی اتمی را نمی‌شناسد، مفهوم برجام را نمی‌داند و از برج میلاد تهران به‌شدت دلگیر است که او را در خودش جای نداده و او تا کنون مجوز اجرای کنسرت را در آن نداشته است.

رشیدپور در طول این مصاحبه بارها به مسئله بغ‌بغو کردن هواداران تتلو، تعداد زیاد آنها و انتقادهایی که در باره او عنوان می‌شود پرداخت. پاسخ‌های تتلو به باور برخی بسیار صادقانه بود، اما برخی دیگر از اینکه او خودش را برتر از خیلی‌های دیگر می‌داند، فکر می‌کند یک الگوی تمام‌عیار است یا با حدود دو میلیون هوادار مجازی اطلاعاتش از آنچه در جامعه می‌گذرد کافی نیست، ناراضی بودند.