طراحان 'زیرزمینی' ایرانی در لندن

Image caption گوشواره کار گروه لیقه

آثار تعدادی از طراحان ایرانی مد و زیورآلات هفته پیش در لندن به نمایش گذاشته شد.

در نگاه اول وجه مشترک چندانی بین این آثار دیده نمی‌شود، اما وقتی با دقت بیشتر به آنها نگاه کنیم، می‌بینیم که تک‌تک آنها بازتاب دهنده فرهنگ، سیاست یا تاریخ ایران به شیوه‌های مدرن و متفاوت هستند.

همه این طراحان ساکن ایران نیستند و در آثار بعضی از آنها که خارج از ایران زندگی می‌کنند، می‌شود تاثیر محیط زندگی‌شان را دید.

غزاله شالچی، یکی از طراحان این نمایشگاه می‌گوید: "این که کجا زندگی می‌کنیم تاثیر زیادی روی کارهایمان می‌گذارد؛ اما فرهنگ مادری ماست که پیش‌زمینه کارهایمان را به وجود می‌آورد."

خالقان این آثار با عنوان "طراحان زیرزمینی" شناخته می‌شوند، اما این عنوان می‌تواند گیج کننده باشد. برعکس تصور رایج، این عنوان به آن معنی نیست که فعالیت‌های هنری این طراحان در داخل ایران غیرقانونی محسوب می‌شود، بلکه در واقع، این فقط اسم یک سبک هنری سنت شکن است که توسط طراحان مستقل تولید می‌شود.

این طراحان با خلاقیت، هنر و مد سر و کار دارند، به خاطر محدودیت‌های موجود در ایران با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند.

مثلا با اینکه طراحان ساکن ایران این امکان را دارند که از طریق وبسایت‌های اینترنتی کارهای خود را به نمایش بگذارند، ولی تصاویر مورد استفاده آنها باید با قوانین مذهبی همخوانی داشته باشد.

مشکل دیگر بحث تحریم‌های بین المللی علیه ایران است که گلشید مولا، برگزار کننده این نمایشگاه، به خوبی با آن آشناست.

Image caption گلشید مولا، برگزارکننده نمایشگاه

خانم مولا که بنیانگذار و مدیر وبسات "النگو" است در این باره می‌گوید: "النگو یک شرکت تجاری اینترنتی آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد. هدف اصلی النگو، ایجاد سکویی برای طراحان زیرزمینی ایرانی است تا بتوانند کارهای خود را در سراسر دنیا به نمایش بگذارند."

اما به گفته او، در حال حاضر، شمار زیادی از طراحان با استعداد در ایران زندگی می‌کنند که النگو به عنوان یک کمپانی آمریکایی به خاطر تحریمها، اجازه همکاری با آنها را ندارد.

خانم مولا اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را با دقت دنبال می‌کند و امیدوار است که با برداشته شدن تحریم‌ها، شرکت‌هایی مثل النگو سرانجام بتوانند با طراحان ساکن ایران همکاری کنند.

او می‌گوید: "هنوز هیچ چیز قطعی نیست، ولی ما قسمت تقاضای همکاری وبسایتمان را به روی متقاضیان ساکن ایران باز کرده‌ایم. البته اینکه با متقاضیان همکاری کنیم یا نه بستگی به نتیجه مذاکرات دارد."

شاید آثاری که در زیرزمین‌های کوچک خانه‌هایی در دورافتاده‌ترین نقاط ایران، توسط هنرمندانی با استعداد اما گمنام خلق می‌شود، روزی در دنیا به نمایش گذاشته شوند، آثاری که چهره‌ای جدید از فرهنگ و هنر ایران ارائه می‌کنند.

Image caption فریش البرزکوه در این انگشتر از برج آزادی به عنوان نماد تهران استفاده کرده. البرزکوه تلاش می‌کند بین مجسمه‌سازی و طراحی زیورآلات پلی ایجاد کند
Image caption البرزکوه از اشیاء روزمره هم در آثار خود استفاده می‌کند
Image caption غزاله شالچی دانش‌آموخته رشته معماری داخلی از کشور فرانسه طراح این گوشواره‌هاست. او می‌گوید: "کارهای من از مد دهه بیست میلادی الهام می‌گیرد، ولی از نظر رنگ‌آمیزی به شدت متاثر از فرهنگ و هنر ایرانی است."
Image caption این کیف و کفش را غزاله از گروه سلوت بوتیک طراحی کرده. روش کار، نقاشی با رنگ مخصوص روی چرم است
Image caption فرید سروش‌زاده طراح زیورآلات مقیم لندن، قاعده‌های سنتی خطاطی را در کارهای خود می‌شکند
Image caption نازیلا برخورداری این گوشواره را از نمادهای مذهبی الهام گرفته و آن را با ابزارهایی مثل چکش و اره ساخته است
Image caption نسل نوی طراحان ایرانی در طراحی لباس هم از نمادهای فرهنگ و تاریخ ایران استفاده می‌کنند
Image caption کارهای معین زنگار از ابزارهای قدیمی از جمله قفل الهام گرفته است. این گردنبند تنها با مرتب کردن اجزای شعری که روی آن نوشته شده باز می‌شود
حق نشر عکس
Image caption کار دیگری از البرزکوه. طرحی از پلاک قدیمی ماشین در ایران بر روی دستبند