زیاده‌ای از یک چیز خوب؛ نگاهی به نقاشی‌های امیر دستمردی

آخرین مجموعه آثار امیر دستمردی با عنوان" زیاده ای از یک چیز خوب " در گالری اعتماد در تهران در معرض دید عموم قرار گرفته است. در این نمایشگاه ده اثر نقاشی آکرلیک و رنگ و روغن روی بوم به نمایش در آمده است.

عنوان این مجموعه برگرفته از یکی از مقاله های فرید زکریا در ارتباط با دموکراسی است که در خود معنای آشکاری از زیادگی یک چیز خوب را حمل می کند.

امیر دستمردی خود در باره این مجموعه نوشته است: "دموکراسی در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، سبب تغییرات اجتماعی و فرهنگی گسترده ای شده است و این تحولات منجر به وجود آمدن دو رویکرد کلی شده است. یکی میل به جهانی شدن در عرصه های گوناگون و دیگری میل به محلی شدن و بازگشت به گذشته. برآیند این دو گرایش وضعیتی است که امروزه در ایران شاهد آن هستیم. به وجود آمدن فاصله ای پر نشدنی که حقیقتی در آن نیست. این فاصله در جامعه و نیز در روابط انسانی و حتی درون هر سوژه منفرد هم وجود دارد و این که هیچ چیز دقیقأ منطبق با خودش نیست و اتفاق ناگوار در اینجا پر کردن این فاصله با محتواهای ایدئولوژیک است."

امیر دستمردی متولد سال ۱۳۶۲ فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه هنر است. او در نمایشگاه قبلی اش در سال ۱۳۹۱ با گرایشی رئالیستی در فضایی فانتزی و نمایش دنیای زنانه به عنوان نقاشی جدی مورد توجه قرار گرفت.

امیر دستمردی در آثارش سعی می کند تضاد و شکافی را که در فرهنگ امروز ایران رایج است، به نمایش بگذارد. پس زمینه های رنگی با استفاده از گل ها و نقش و نگارهای فانتزی در مجموعه قبلی و استفاده از مکعب های رنگی در مجموعه حاضر عنصر اصلی و چشمگیر کارهای او هستند.

امیر دستمردی در نقاشی های اخیرش با استفاده بی نهایت از شکل مربع و رابطه بین رنگ ها و تاثیر متقابل آنها بر هم، و نیز حرکت و جابه جایی آنها بیشترین بهره را برای القای مفهوم ساختار منظم مصنوعی و رنگینی که انگار تمامی ندارد گرفته است و با ترکیب این پس زمینه با تصاویری چون فشنگ، پاستیل خرسی و ... و گاه با استفاده از یک خط شعر یا سطری از ترانه ای عامیانه به بحران فرهنگی زندگی امروز طعنه می زند.

امیر دستمردی خود درباره این مجموعه می گوید: "مربع ها برای من نمادی از یک کثرت هستند و در این جا اشاره است به تکثر گرایی که از ارکان اصلی دموکراسی است. این مربع ها در عین حال که به ظاهر شبیه به هم هستند در جزئیات و رنگ و محل قرار گیریشان و ارتباط هر مربع با مربع های اطرافش با هم تفاوت دارند و ساختار موزاییکی و متکثر جامعه امروزی را به طور نمادین و مینیمالیستی بیان می کنند."

امیر دستمردی در متنی که برای معرفی این نمایشگاه نوشته تاکید کرده است که منظور از "چیز خوب" در عنوان این نمایشگاه دموکراسی است.

امیر دستمردی در این سری از کارهایش با استفاده از تصاویر مختلف، مفاهیم مختلفی مانند نظام سرمایه داری، رفتارهای سیاسی و گفتمان های اجتماعی و جنگ را به چالش کشیده است و برای بازتاب هنری این چالش اجازه داده هر تصویری آزدانه وارد کارش شود: از تصاویر پر زرق و برق و جذابی چون رژ لب گرفته تا تصاویری چون فشنگ و تفنگ که نماد جنگ و خشونت اند.

او درباره این مجموعه نوشته است: "بعضی از فرم ها هستند که به طور نمادین انتخاب شده اند تا به زیاده بودن بعضی مسائل در این بستر اشاره کنند و به این دلیل، این فرم ها با محتوایشان با آن بستر دموکراتیک و متکثر نمادین مربع ها، همخوانی ندارند و از بستر هندسی، موزاییکی و متکثر خود بیرون زده اند."