گرافیتی نمایی از سریال هوم‌لند: 'هوم‌لند نژادپرست است'

حق نشر عکس Courtesy of the artists
Image caption شعار روی دیوار صحنه‌ای در سریال: "هوم‌لند نژادپرست است"

چند هنرمند گرافیتی که سازندگان سریال آمریکایی "هوم‌لند" برای شعارنویسی استخدام کرده بودند، روی دیوار صحنه ای از این سریال، شعارهایی در انتقاد از آنچه 'کلیشه سازی این سریال از اعراب و مسلمانان خوانده اند'، نوشتند.

این هنرمندان روی دیوارهای صحنه‌ای در سریال هوم‌لند (وطن، Homeland) به عربی نوشتند "هوم لند نژادپرست است" و "هوم‌لند مزخرف است".

آنها می گویند که در ماه ژوئن از آنان خواسته شده بوده که برای صحنه ای از سریال که داستانش در یک اردوگاه مهاجران اتفاق می افتد، شعارنویسی کنند تا صحنه ها "واقعی‌تر" به نظر برسد.

این قسمت از سریال، روز یکشنبه در آمریکا پخش شده است.

حق نشر عکس Courtesy of the artists
Image caption "هوم‌لند سریال نیست"

برخی از این دیوارنگاری‌ها به مدتی کوتاه در پس‌زمینه صحنه‌هایی که یک اردوگاه سوری‌ها در لبنان را نشان می دهد دیده می شود.

این هنرمندان در بیانیه‌ای گفته‌اند که "ابتدا تمایلی به پذیرفتن این سفارش نداشتیم، ولی فکر کردیم فرصتی خواهد بود برای ابراز نارضایتی خودمان و بسیاری دیگر از دیدگاه‌های سیاسی این سریال."

آنها نوشته اند: "فرصتی بود که از خود این سریال استفاده کنیم و نظر خود را با خرابکاری و نوشتن برخی شعارها ابراز کنیم."

به گفته این هنرمندان "هیچ کس از عوامل سریال، بررسی نکرد که ما چه نوشته‌ایم"، چون "درگیرتر از این بودند که به ما توجه کنند" و "نوشته‌های عربی صرفا یک مکمل تصویری برای آنها بود."

حق نشر عکس Courtesy of the artists
Image caption "هوم‌لند هندوانه است"

در فصل دوم این سریال، شیوه به تصویر کشیدن بیروت،‌ پایتخت لبنان، نیز با انتقادهایی مواجه شد. منتقدان می‌گفتند آنچه در این سریال از مرکز شهر بیروت به تصویر کشیده شده، از واقعیت فاصله زیادی دارد.

همچنین برخی از بینندگان پاکستانی از شیوه نمایش اسلام آباد و همچنین از اینکه یک شخصیت تروریست در این سریال نامی شبیه نام یکی از سفرای سابق پاکستان در آمریکا داشته است، انتقاد داشتند.

حق نشر عکس Getty
Image caption کلر دینز و دیمین لویس، دو بازیگر هوم‌لند، برای بازی در این سریال برنده جایزه امی شده اند