وزارت ارشاد ایران: ممنوع شدن فعالیت خوانندگان صحت ندارد

حق نشر عکس isna
Image caption علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر ارشاد ایران

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد ایران خبر ممنوع شدن فعالیت بیش از ۲۰ خواننده ایرانی به دلیل همکاری با "رادیو جوان" را تکذیب کرده است.

آقای مرادخانی گفته است: "من به هیچ‌وجه دنبال ممنوع الکاری هنرمندان نبوده و نیستم و همیشه سعی کرده ایم، شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که آن ها بتوانند داخل کشور فعالیت کنند و مشکلی نداشته باشند. بنابراین چنین خبری نمی تواند صحت داشته باشد".

حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد ایران هم از رسانه هایی که این خبر را منتشر کرده بودند، انتقاد کرد و گفت که آنها به دنبال حاشیه سازی هستند و "وزارت ارشاد هیچ گاه ممنوع الکاری هنرمندان را به صورت لیست، رسانه‌ای نمی کند."

در روزهای گذشته، بعضی از رسانه‌های داخل ایران خبری را منتشر کردند که حاکی از ممنوع شدن فعالیت ۲۴ خواننده به دلیل همکاری با شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی و ماهواره‌ای خارجی از جمله سایت رادیو جوان است.

آقای نوش آبادی گفت: "این مطلب که کلیپ های صوتی و آثار هنری هنرمندان داخلی در شبکه های تلویزیونی، رادیویی و ماهواره‌ای خارجی پخش شود، امری بدیهی است که نیازی به همکاری هنرمندان مربوطه با این شبکه ها ندارد."

"تنها آنجایی خلاف ضوابط قانونی امری صورت می پذیرد که هنرمندی به صورت عامدانه و آگاهانه با شبکه های خارجی همکاری کند."

گزارش هایی هم منتشر شده بود بعضی از دست اندر کاران سایت رادیو جوان در تهران بازداشت شده‌اند.

اما یکی از کارمندان رادیو جوان که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن تکذیب این خبر گفت: "ما یک شرکت کاملا هنری هستیم و مقر ما در آمریکاست. ما هیچ کارمندی در داخل ایران نداریم. این اخبار شایعه است."

'دائمی نیست'

این در حالی است خبرگزاری مهر به نقل از فرزاد طالب، سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته است: "متاسفانه اخیرا تعدادی از خوانندگان موسیقی کشورمان خواسته یا ناخواسته همکاری‌هایی با سایت رادیو جوان داشته اند. همانطور که می دانیم ماهیت این سایت متعلق به دولت آمریکاست در نتیجه حضور خوانندگان ایرانی دارای مجوز در این سایت امری غیرقانونی است."

آقای طالبی سایت رادیو جوان را رسانه "معاند" توصیف کرد و گفت که وزارت ارشاد مخالف "حضور بین‌المللی هنرمندان موسیقی کشورمان در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی و با حفظ شئونات نیست".

او در ادامه گفت: "اگر هم ممنوع الکاری در این فضا به وجود آمده باشد قطعا دائمی نیست و راه حل قانونی نیز در این زمینه وجود دارد."

آقای طالبی افزود: "ما بارها به این خوانندگان اعلام کردیم که اگر آثارشان به صورت غیر قانونی و بدون مجوز در این سایت ها منتشر شده می توانند از طریق مراجع قانونی نسبت به طرح شکایت و پیگیری های قضایی از این اتفاق اعلام برائت کنند."

طی روزهای اخیر بسیاری از خوانندگانی که ظاهرا نامشان در این فهرست ذکر شده است نیز در مورد انتشار این اخبار واکنش نشان داده‌اند.

از جمله فرزاد فرزین و علی اصحابی خوانندگان فعال در زمینه موسیقی پاپ در صفحه اینستاگرام خود از مسئولان سایت‌های "غیر قانونی" درخواست کرده‌اند تا از انتشار آثار آنها خودداری کنند.