'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم '۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' ساخته مانیا اکبری به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس 30minto6am2
Image caption نمایی از فیلم 'سی دقیقه مانده به شش صبح'

خشم های آنی عواقبی دارد که ممکن است، نتایجی مصیبت بار برای بسیاری از زندگی ها به همراه داشته باشد. مشاجره ، دعوا ، کتک کاری، بعد از آن هم قتل غیر عمد و بعد هم انتقام . ولی سوالی که همیشه مطرح می شود این است که آیا می شود که قاتل را بخشید؟ در فیلم'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' مانیا اکبری فیلمساز ، با استناد به اعدام یک نوجوان،بهنود شجاعی، این سوال را مطرح کرده که کدام یک از دو گزینه انتقام و بخشش را برای او انتخاب می کنند.

ویژگی فیلم

'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' ساخته مانیا اکبری ، مجموعه گفتگوهایی است که حول محور خشونت و زمینه های اقدام به قتل و نیز بخشش و یا انتقام از مجرم شکل گرفته است. کارگردان با طیف وسیعی از قشرهای مختلف گفتگو کرده و پاسخهای متفاوت و گاه متضادی در زمینه موضوع گرفته است. او با نمایش صحنه های خشن فیلمهای داستانی و مستند ایرانی در فیلمش بخشی از واقعیت موجود و محبوبیت آن را نزد تماشاچیان مطرح می کند. گفتگوها اغلب در زمینه طرح ها و عکسهای چهره ها انجام شده است و در قسمتهایی از فیلم برش سخنان مصاحبه شوندگان به هم به آنها معنایی دیگر بخشیده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس Maniaakabari
Image caption مانیا اکبری ، کارگردان فیلم

مانیا اکبری متولد ۱۳۵۳ در تهران است. وی کار هنری را با نقاشی آغاز کرده است و اولین حضورش در سینما با فیلم 'ده' عباس کیارستمی به عنوان بازیگر بوده است. وی سپس به ارائه آثارش در قالب ویدئو آرت می پردازد و پس از آن با ساخت فیلم های سینمایی متفاوتی مثل 'بیست انگشت' ، ' ده به اضافه چهار' و 'یک دو یک' به فیلمسازی اش ادامه داده است. فیلمهای او در بسیاری از جشنواره های بین المللی معتبر دنیا به نمایش در آمده اند و برای وی جایزه و افتخار به همراه آورده اند. وی هم اکنون در خارج از ایران کار و زندگی می کند و آخرین فیلم هایش 'در کشور من مردها سینه دارند' و 'از تهران تا لندن' را آماده نمایش دارد.

نگاه کارگردان

'۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' مستند تحقیقاتی است که با پرسش و سوال آغاز می گردد، سؤالی انسانی مطرح می کند در مورد درگیری دو نوجوان که در هنگام دعوا و نزاعی شخصی، بهنود شجاعی مرتکب قتلی غیر عمد می شود . او از همان نوجوانی به زندان می رود و با توجه به تلاش بیشمار هنرمند و مردم برای جلب رضایت خانواده مقتول در نهایت در اوایل سن بیست سالگی اعدام می شود . من دچار سوال و پرسشهای عمیقی شدم، که اگر این قانون وجود دارد، چرا مردم و خانواده ها برای دعواها و جدالهای جوانان ناآگاه زیر سن هجده سال آگاهانه دست به انتقام می گیرند و مفهوم قتل در کدام بخش عمیق تر است؟ با دوربین شروع به پرسش و پاسخ کردیم ، اما متاسفانه از آنجایی که اعدام بهنود شجاعی موضوع حقوق بشر و جهانی بود مانند همیشه با ممنوعیت و تهدید ادامه گفتگوها مواجه شدیم و با همان اندک بحث و گفتگوها سعی کردیم یک مستندی نسبی ساخته تا که شاید با دیده شدن آن مردم و خانواده های آسیب دیده اندکی دچار سوال عمیق انسانی از خود بشوند که جبران یک اشتباه با اعدام دیگری بی نتیجه خواهد ماند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۱:۰۰ ۱۱:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار جمعه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط