جنتی: کارگردان رستاخیز نمی‌پذیرد که چهره ابوالفضل نمایش داده نشود

حق نشر عکس

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران می‌گوید که دلیل عدم نمایش عمومی فیلم رستاخیز این است که کارگردان فیلم همچنان مخالف است که چهره ابوالفضل، فرزند امام علی نمایش داده نشود.

آقای جنتی به خبرنگاران گفت: "به دلیل رعایت نظرات فقهی برخی از مراجع تقلید به تهیه‌کننده و کارگردان اعلام کردیم که چهره حضرت ابوالفضل العباس (ع) را مشخصا نباید ارائه کنند‌، اما کارگردان تاکنون زیر بار این موضوع نرفته است."

نمایش چهره ابوالفضل در فیلم رستاخیر، ساخته احمدرضا درویش که نخستین بار در جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۲ اکران شد، با انتقاد تعدادی از مراجع تقلید رو به رو شد.

آقای جنتی گفت: "فیلم رستاخیز از نظر ما هیچ مشکلی ندارد، مگر اینکه ما به خاطر رعایت نظرات فقهی برخی از مراجع تقلید به تهیه‌کننده و کارگردان اعلام کردیم که چهره حضرت ابوالفضل العباس(ع) را مشخصا نباید ارائه کنند. می‌توانند یک هاله نور بیاندازند و البته لزومی هم ندارد که چهره حذف شود."

به گفته او آقای درویش "هیچ منطقی" برای نپذیرفتن پیشنهاد وزارت ارشاد ندارد.

با این حال آقای درویش پیشتر گفته بود که با بهره گیری از مشاوره شخصیت های مذهبی و مراجع تقلید به این نتیجه رسیده است که چون عباس بن علی جزو چهارده معصوم نیست، بنابراین نشان دادن چهره او در فیلم از لحاظ شرعی مانعی ندارد.

اما تعدادی از مراجع تقلید شیعیان از جمله آیت‌الله وحید خراسانی و آیت‌الله علوی گرگانی نمایش چهره فرزند امام علی را جایز ندانستند.

رستاخیز نخستین فیلم ایرانی پس از انقلاب ایران است که چهره یکی از شخصیت های مقدس شیعیان را به تصویر می کشد.

مطالب مرتبط