'دختر خوب یعنی آنچه مردان تعیین می‌کنند'

حق نشر عکس f
Image caption عکس آرشیوی است

'چه دختر خوبی'، اصطلاحی کلیشه‌ای که همیشه شنیده می‌شود اما در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف می‌تواند مفهومی کاملا متفاوت داشته باشد. در چارچوب برنامه ۱۰۰ زن بی‌بی‌سی از مخاطبان خود این سئوال را پرسیده‌ایم که از نظرشان دختر خوب چه ویژگی‎هایی باید داشته باشد.

یادداشت زیر را رها ابراهیمی از افغانستان برای بی‌بی‌سی فرستاده است.

_____________________________________________________________

" چه دختر خوبی!" کلیشه ای‌ترین واژه ای که من در بیست سال از عمرم در افغانستان می‌شنوم.

اولا باید بگویم این کلمه هم میتواند مفهوم مثبتی را انتقال کند و هم مفهوم منفی. در جامعه من بیشتر بیانگر دیدگاه منفی بوده برای من. اینجا وقتی "چه دختر خوبی" می گویند یعنی؛ تو سر به زیر هستی، در تمام حرف هایی‌که بر خلاف تو هست هم سر خم می‌کنی و بله می‌گویی. گرچه از ته دل همیشه با آن مخالفی ولی چون میخواهی جامعه تو را دختر خوب بشناسد طبق ایده های این جامعه زندگی می‌کنی.

دختر خوب در اینجا یعنی خدمتکار خوب، آشپز خوب، صفا کار مناسب. اینجا بنا بر همین تعابیر که از دختر خوب دارند به انواع ظلم را بر دخترها روا می دارند.

اینجا دختر خوب یعنی که کلا حجاب بپوشی، سر به زیر در جاده ها راه بروی، بلند نخندی، رنگ های روشن بر تن نکنی، شاد نباشی، لذت زندگی را جز چهار دیواری تنهایی ات در جمع نداشته باشی، به مردم نا محرمی نگاه نکنی، با مرد بیگانه صحبت عادی و بگو و بخند نکنی.

در اینجا دختر خوب یعنی زنانه زندگی کنی؛ آنگونه که این جامعه و مردان این جامعه آن را تعیین و تعریف کرده اند.

و بالاخره "چه دختر خوبی!" یعنی پا فراتر از زنانه بودن سنتی ات نگذاری. زندگی ات را طبق خوشی های جامعه عیار کنی و خودت و آروزهایت را به باد فراموشی بسپاری.

________________________________________________________

شما هم اگر می‎خواهید نظرتان را درباره 'چه دختر خوبی' با دیگران هم‌رسان کنید. دیدگاه‌تان را از این راه ها برای ما بفرستید:

به ما ایمیل بزنید

shoma@bbc.co.uk

یا در فیس‌بوک بی‌بی‌سی فارسی به ما پیام دهید، همینطور می‌توانید در تلگرام با @bbcshoma نظرتان را برای ما بفرستید.