واکنش‌ها به سخنان عامرخان، ستاره بالیوود، درباره 'رشد نابردباری' در هند

حق نشر عکس .
Image caption عامرخان، پسرش آزاد و همسرش کیرن راو

اظهارات عامرخان، ستاره سینمای بالیوود در ارتباط با رشد "نابردباری" در جامعه هند، انتقادات شدیدی را به همراه داشته است.

آقای خان گفته بود که از رشد برخوردهای تعصب‌گرایانه مذهبی در هند نگران است. آقای خان همچنین گفته بود که همسرش حتی صحبت از مهاجرت از هند را مطرح کرده است.

خانم کیران راو، فیلمساز و همسر دوم عامرخان، هندو است.

عامرخان، هنرپیشه، کارگردان و تهیه کننده معروف هند روز دوشنبه، (دوم قوس/آذر) در مراسم اهدای جوایز روزنامه "اندین اکسپرس"، از رشد حس "ناامنی" و ترس" در هند سخن گفت.

در ماه‌های اخیر بعد از کشته شدن چند نفر که گفته می‌شود به دلیل باورهای مذهبی و غیر مذهبی آنها اتفاق افتاده است، بحث "نابردباری" در جامعه هند بالا گرفته است.

قبل از اظهارات عامر خان، شمار زیادی از هنرمندان، نویسندگان و دانشوران هندی در خصوص مساله نابردباری در هند اعتراض‌های زیادی کرده‌اند.

حق نشر عکس HOTURE
Image caption شاهرخ خان و همسرش گوری خان. شاهرخ خان نیز علیه آنچه "نابردباری افراطی" خوانده، اعتراض کرد و سخنان او نیز مورد انتقاد شدیدی قرار گرفت.

در آغاز ماه جاری، شاهرخ خان، یکی دیگر از هنرمندان معروف هند نیز علیه آنچه او "نابردباری افراطی" خواند، اعتراض کرد. شاهرخ خان هم مانند عامر خان مورد انتقاد بسیار شدید قرار گرفت.

جنبشی هم از سوی دانشوران، مورخان، نویسندگان و فیلمسازان به منظور اعتراض به "نابردباری" در جامعه هند راه‌ افتاد و جوایز معتبر دولتی به عنوان اعتراض به دولت هند باز پس داده شد.

بیشتر بخوانید: آرونداتی روی، نویسنده رمان 'خدای چیزهای کوچک'، در اعتراض به قتل‌ها در هند جایزه خود را پس داد

هفته گذشته، در آستانه سفر ناندرا مودی، نخست وزیر هند، به بریتانیا نزدیک به ۲۰۰ شخصیت معروف، از جمله سلمان رشدی، نامه سرگشاده‌ای به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نوشتند و از آقای کامرون خواستند تا در خصوص "فضای فزاینده وحشت" در هند با او صحبت کند.

این نویسندگان همچنین تاکید کردند که نخست وزیر بریتانیا از نخست وزیر هند بخواهد تا امنیت بیشتری برای نویسندگان، هنرمندان و سایر صداهای منتقد فراهم کند و آزادی بیان را در هند تامین کند.

آنها به کشته شدن ام‌ام کلبورگی و گوویند پانساری، دو خردگرا و همچنین زجرکشی مردی به ظن خوردن گوشت گاو، به عنوان نمونه هایی از رشد نابردباری در هند اشاره کردند.

اعتراض‌کنندگان از دولت نارندرا مودی می‌خواهد در برابر نابردباری‌های برخاسته از باورهای مذهبی، موضع جدی بگیرد.

انتقاد‌های شدید علیه عامرخان

حزب، بهاراتیا جاناتا، (بی‌جی‌پی) حزب راست افراطی هندوگرا گفته است که عامرخان نباید از یاد ببرد که هندوستان او را به یک ستاره تبدیل کرد و نباید "هند باورنکردنی" را بدنام سازد.

"هند باورنکردنی" شعار سلسله آگهی هایی است که برای جذب گردشگری ساخته شده است.

شهنواز حسین، سخنگوی حزب بی‌جی‌پی با انتقاد از اظهارات عامرخان گفته است: " توطئه سیاسی در جریان است تا هند را بدنام کنند."

کیران ریجی‌جو، یکی از مقام‌های دولت هند گفته است که بعد از روی کار آمدن حزب بی‌جی‌پی، به رهبری نارندرا مودی، اعمال خشونت‌آمیز مذهبی کاهش یافته است.

آقای ریجی‌جو با اشاره به اظهارات روز دوشنبه عامر خان گفته است:" اظهارات آقای خان در مورد "نابردباری" در جامعه هند، بی‌جا بوده. چنین اظهاراتی تنها وجهه هند و نخست وزیر را مخدوش می‌سازد."

سامبت پاترا، یکی دیگر از سخنگویان حزب بی‌جی‌پی گفته است:" عامرخان چهره "هند باورنکردنی" است، او چطور می‌تواند چنین چیزی بگوید؟ من از عامر خان خواهش می‌کنم که هند را ترک نکند، او هرگز ملتی شبیه هند را نخواهد یافت."

روز چهارشنبه، ( ۴ قوس/آذر) دو روز پس از اظهارات نخستین او، عامرخان گفته است که او و همسرش قرار نیست از هند خارج شوند.

منوج تیواری، هنرمند و عضو پارلمان هند، نیز گفته است:" قابل تاسف است که عامرخان گفته "نابردباری" در هند در حال رشد است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption راهول گاندی، معاون حزب کنگره ملی هند و نوه اندرا گاندی، نخست وزیر نامدار هند

این در حالی است که اظهارات آقای خان حمایت حزب مخالف به رهبری معاون این حزب، راهول گاندی را به همراه داشته است.

آقای گاندی گفته است: "به جای اینکه اظهارات آنهایی را که علیه عملکرد دولت صدا بلند می‌کنند، غیروطن‌پرستانه بخوانید، دولت در موقعیت بهتری قرار خواهد گرفت اگر به مردم نزدیک‌تر شود."