هالی وودلان هنرمند جنجالی دهه ۷۰ در اثر سرطان درگذشت

حق نشر عکس s

هالی وودلان، بازیگر ترنس‌جندر که در دهه ۷۰ میلادی با بازی در فیلم‌های "اندی وارهول" جنجال آفرید، در سن ۶۹ سالگی و در پی سالها ابتلا به سرطان مغز و کبد درگذشت.

ماریلا هرتا، دوست او در بیانیه‌ای گفت که هالی وودلان دیروز، یکشنبه ۷ دسامبر (۱۵ آذر) در لس‌آنجلس درگذشت. او گفت که هالی خانواده‌ای نداشت.

هالی وودلان، اهل پورتو ریکو و نام اصلی‌اش هرالدو سانتیاگو فرانچسکی رودریگز داناکل بود. او در سن ۱۵ سالگی با اتو استاپ زدن خود را به نیویورک رساند و نامش را تغییر داد.

زندگی او الهام بخش ترانه مشهور Walk on the wild side (به دیوانگی بزن) از ساخته‌های لو رید، آهنگساز موسیقی راک بود.

این ترانه با این متن شروع می‌شود: "هالی از میامی آمد، همه عرض آمریکا را اتو استاپ زد، سر راه ابروهایش را برداشت، موهای پایش را با تیغ زد و بعد زن شد."

وودلان در گفتگویی که در ۲۰۰۷ با روزنامه گاردین چاپ بریتانیا انجام داد درباره شهرت کوتاه‌مدت خود بعد از بازی در فیلم‌های اندی وارهول گفت: "من خیلی خوشحال بودم که به تدریج به یکی از ستاره‎های وارهول تبدیل شدم. حس می‌کردم الیزابت تیلور شدم."

حق نشر عکس d
Image caption هالی وودلان در 1993

"اما نمی‌دانستم که هیچ پولی در این کار نخواهد بود و درخشش ستاره هم چند ثانیه بیشتر دوام ندارد. اما ارزشش را داشت، مهمانی‌ها، مواد مخدر، نشئگی.....همه‌اش عالی بود."

او همچنین گفت که تنها بعد از انتشار آهنگ "والد ساید" در ۱۹۷۲، با لو رید از نزدیک آشنا شد.

با آنکه بازیگری او با استقبال شدید منتقدان روبرو شد، هیچوقت نتوانست راه خود را در جریان اصلی سینما باز کند.

اما در دهه ۹۰ با بازی در چند فیلم مستقل از جمله تویین فالز آیداهو (Twin Falls Idaho)و بوسه سینمایی بیلی هالیوود (Billy's Hollywood Screen Kiss) و همچنین در مجموعه تلویزیونی آشکار (Transparent) که برنده جایزه گلدن گلوب شد، به شهرت نسبتا بیشتری دست یافت.

هالی وودلان در این سریال نقش یک پدر را بازی می‌کرد که تصمیم می‌گیرد به خانواده خود اعتراف کند ترنس‌جندر است.