مخالفت اسرائیل با گنجاندن رمان عاشقانه یهودی-فسلطینی در متون درسی

حق نشر عکس AP
Image caption هاآرتص از هجوم اسرائیلی‌ها به کتابفروشی‌ها برای خرید کتاب خبر داده است

دولت اسرائیل اجازه نداده است رمانی عاشقانه را که داستان عشق میان یک زن یهودی و یک مرد فلسطینی است، در فهرست متون درسی ادبیات پیشرفته در مقطع دبیرستان گنجانده شود.

خبرگزاری اسوشیتدپرس دلیل تصمیم گیرندگان را واهمه از تشویق خوانندگان به ازدواج میان یهودیان و غیریهودیان گزارش کرده است. همچنین به گزارش روزنامه هاآرتص، تصمیم‌گیرندگان نگران بوده‌اند که این رمان "هویت یهودی" را تهدید کند.

ممنوعیت رمان "زندگی مرزی" که به قلم دوریت رابینیان است و سال گذشته منتشر شده، سبب بروز اعتراضاتی در اسرائیل شده است. منتقدان دولت اسرائیل را به سانسور متهم می کنند.

نفتلی بنت، وزیر آموزش اسرائیل گفته است که در این تصمیم دخیل نبوده است ولی کاملا از آن حمایت می کند. او گفته است: "این تصمیم هیچ ربطی به سانسور ندارد. هر کس بخواهد این کتاب را بخواند، می تواند بخرد."

هاآرتص گزارش کرده است که پس از اعلام این خبر، بسیاری از علاقمندان به کتابفروشی‌ها هجوم بردند تا نسخه ای از این رمان را خریداری کنند.

برخی کارشناسان معتقدند این ممنوعیت، فضای بی‌اعتمادی میان اعراب و یهودیان را که در جریان خشونت‌های اخیر میان اسرائیلی ها و فلسطینیان عمیق‌تر شده، تشدید خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دوریت رابینیان نویسنده کتاب