در پی اعتراض‌های آی‌وی‌وی٬ لگو سیاست عمده‌فروشی خود را تغییر داد

حق نشر عکس Getty

شرکت اسباب‌بازی لگو اعلام کرده است که سیاست خود را در خصوص خریدهای عمده مشتریان تغییر خواهد داد و از این پس از آنان نخواهد پرسید که از قطعه‌ها چه استفاده ای خواهند کرد.

این تغییر رویه در پی اعتراض ها و اقدام های آی وی وی، هنرمند معترض چینی صورت گرفته است که پیشتر، شرکت لگو را به "سانسور و تبعیض" متهم کرده بود.

اکتبر سال گذشته، این شرکت دانمارکی از فروختن قطعه های لگو به آی وی وی خودداری کرده و گفته بود که اگر بر این باور باشد که از این قطعه ها با هدف صدور بیانیه های سیاسی استفاده شود، امکان فروش آنها را ندارد.

آی وی وی که از سرشناس ترین چهره های هنر معاصر است، از منتقدان دولت چین به شمار می رود.

او قصد استفاده از قطعات لگو برای ساخت یک اثر هنری در خصوص تبعیدیان سیاسی را داشت، ولی پس از خودداری این شرکت دانمارکی از فروش قطعه‌ها، سرانجام از لگوهای افراد فراوانی از گوشه و کنار دنیا استفاده کرد که داوطلبانه قطعه‌های لگوی خود را برای او فرستادند.

حق نشر عکس Instagramaiww

آی وی وی سرانجام موفق شد در ملبورن استرالیا نمایشگاه لگوهای خود را برپا کند.

آی وی وی در واکنش به تصمیم تازه شرکت لگو، در صفحه اینستاگرام خود، عکسی از پسری را منتشر کرده که در حال چسباندن لگوها به سروصورت اوست و زیر آن یک صورتک لبخند گذاشته است.

لگو در بیانیه ای که در وبسایت رسمی خود منتشر کرده، نوشته است که سیاست‌های سابق این شرکت، سبب بروز سوء تفاهم هایی شده و به همین دلیل در آن تغییرات تازه ای ایجاد کرده است.

بر اساس این تصمیم، شرکت لگو از روز اول ژانویه صرفا از مشتریان خود خواهد خواست که در صورت نمایش عمومی آثار خود، به صراحت اعلام کنند که لگو هیچ گونه حمایتی از محتوای پروژه های آنان نمی کند.

لگوسازی و هنرمندان تبعیدی یا زندانی

آی وی وی حدود دو سال پیش، با استفاده از قطعات لگو٬ چهره ۱۷۵ معترض شناخته‌شده جهانی را که تبعید یا زندانی شده بودند٬ به نمایش گذاشت. این تصاویر که در میان آنها پرتره‌هایی از کسانی چون نلسون ماندلا و ادوارد اسنودن دیده می‌شد٬ در زندان سابق آلکاتراز در نزدیکی سان‌فرانسیکو به نمایش در آمد.

او می‌خواست این کار را در ملبورن تکرار کند٬ اما لگو سفارش موزه ملبورن را برای خرید قطعه‌های پلاستیکی‌اش رد کرد.

این شرکت گفته بود که نمی خواهد قطعات لگو در "آثار سیاسی" استفاده شود و تاکنون محصولاتش را به کسی که می‌خواسته آن را برای بیانیه‌ای سیاسی استفاده کند٬ نفروخته است.

حق نشر عکس
Image caption قطعه های لگو که داوطلبان برای آی وی وی می فرستادند، در یک دستگاه بی ام و قدیمی در محوطه ساختمان رویال آکادمی لندن جمع می شد

به گفته آی وی وی، لگو به موزه ملبورن گفته بود که محصولات این شرکت نباید در هیچ اثر هنری که بار "سیاسی٬ مذهبی٬ نژادپرستانه و افتراآمیز" دارد٬ استفاده شود.

آی وی‌وی در واکنش به گفته لگو در توییتر خود نوشته بود: "همه‌چیز معرکه است. لگو به ما می‌گوید که چه کنیم و چه نکنیم. این معرکه‌ است."

"لگو به ما معنی 'سیاسی' را یاد می‌دهد و همه شرکت‌های بزرگ به ما‌ می‌گویند عاشق چه باشیم و از چه متنفر باشیم."

آی وی‌وی که از سرسخت ترین منتقدان دولت چین در بحث حقوق بشر محسوب می شود، چهار سال پیش بازداشت و به مدت دو ماه زندانی شد.

او طی سال ها عکس، چیدمان و هنر اجرا خلق کرد و به شهرت جهانی رسید.

دولت چین آی وی‌وی را در سوم آوریل ۲۰۱۱ پیش از پرواز به هنگ کنگ دستگیر کرد، اما بر اثر فشارهای بین المللی او را در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۱ آزاد کرد.

آی وی‌وی سرانجام در ژوئیه (تیرماه) امسال گذرنامه خود را از دولت چین پس گرفت و برای حضور در نمایشگاهش در لندن، از این کشور خارج شد.

ببینید: آلبوم عکس‌های شماری از آثار آی وی‌وی