نمایشگاه آثار مسعود عربشاهی پس از یک دهه در تهران

حق نشر عکس

مسعود عربشاهی یکی از شاخص ترین چهره های هنرهای تجسمی ایران، پس از یک دهه، منتخبی از آثار خود را در یک نمایشگاه انفرادی در گالری شهریور به نمایش گذاشته است.

در این نمایشگاه تعدادی از آثار دیده نشده و تازه او نیز در معرض دید عموم قرار گرفته است.

امیرحسین زندی مدیر گالری شهریور درباره برپایی مروری بر آثار مسعود عربشاهی گفته است: "این نمایشگاه برای معرفی او نیست ، بلکه برای بررسی دقیق فلسفه کاری، منابع الهام و دوره های کاری هنرمند مهمی است که شصت سال کار کرده و تاثیر گذار بوده است."

مسعود عربشاهی در سال ۱۳۱۴ در تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۵ به هنرستان پسران تهران رفت. او درسال ۱۳۴۱ با یک اثر در سومین بینال تهران برنده جایزه شد و پس از آن در سال چهل و چهار با دو اثر به چهارمین بینال تهران و بینال پاریس راه پیدا کرد.

حق نشر عکس

مسعود عربشاهی از جمله کسانی است که کارهایش را با جریان نقاشی سقاخانه تعریف می کنند. هنرمندان مکتب سقاخانه سعی داشتند با برداشت‌های زیبا‌شناسانه از میراث‌های سنتی در جریان نقاشی معاصر دنیا قرار بگیرند.

حق نشر عکس

مسعود عربشاهی اما خود را چندان متعلق به جریان سقاخانه نمی دانست.

کریم امامی، نویسنده و منتقد، سال ها پیش درباره او نوشت: "مسعود عربشاهی نقاش معاصر فارغ التحصیل هنرکده هنرهای تزیینی از آغاز از راه ترکیب نقش های زینتی کهن، گاه آن قدر کهن که کارش نقش برجسته های آشوری و بابلی را به یاد می آورد پرده های متعادلی به وجود می آورد و هنوز هم کم و بیش به همان کار ادامه می دهد، ولی با پختگی و مهارت بیشتر. در جمع سقاخانه ای ها تنها کسی است که از خطوط و نقش های مذهبی استفاده نکرده است و خویشاوندی او با این گروه از راه روحیه است."

مسعود عربشاهی علاوه بر نقاشی و مجسمه‌سازی، در زمینه معماری داخلی نیز کار کرده است. او از همان آغاز به دنبال ترکیب‌بندی‌های تازه بود و همچون دیگر نقاشانی که جریان نقاشی سقاخانه را ایجاد کردند، در پی آفرینش آثاری با درونمایه‌های سنتی و ایرانی با استفاده از شیوه‌های مدرن بود.

حق نشر عکس

با این همه عربشاهی تفاوت آشکاری با دیگر هنرمندان این جریان دارد. او از خط و هر گونه‌ نشانه‌ آشکار مذهبی و سنتی در آثارش پرهیز می‌کند و از همین رو کار‌هایش انتزاعی‌تر و مفهومی‌تر می‌نمایند.

به این ترتیب، عربشاهی به دلیل نگاه خاصی که به تمدن قدیمی و فرهنگ سنتی ایرانی داشت، روش شخصی و متنوع خودش را پیش گرفت و به کار‌هایش عمق و وسعت بیشتری بخشید.

حق نشر عکس

حمید کشمیرشکن، نویسنده و منتقد، نیز در متن معرفی این نمایشگاه درباره او نوشته است: "عربشاهی در میان این گروه از هنرمندان و دیگر همنسلان خود که هر یک به گونه ای به آرمان تجلیل از میراث فرهنگی و گذشتة خود پایبند بودند، یکی از هنرمندان مستقل نوگرای ایران است که در طی پنج دهة گذشته در عرصة هنر ایران حضور داشته اند. بهره گیری و ظهور آشکار عناصر سنتی و نشانه های آشنای محلی به ندرت در کارهای وی متجلی می شوند؛ درعوض عمدتاً تداعی نشانه های فرهنگی و تاریخی هستند که در قالب های مدرنیستی – غالباً به شکل آبستره – به دقت مفصل بندی می شوند. بنابراین تردیدی نیست که اشکال منتج از این امتزاج، بازخوانی گذشته هستند و نه بازآفرینی صرف آن اشکال، چرا که انجام این امر بازآفرینی اشکال کهن در زمان اکنون بدون زیستن دوباره در آن زمان و ادراک روح آن امری است مطلقاً محال! این بازخوانی جهان کهن روایت تحسین آمیز انسانی امروزی است از گذشته و نه صرفاً بهره جویی شکلی برای نمایشی منریستی(متکلف) از اشکال گذشته برای کسب هویتی متعین."

حق نشر عکس

جایزه اول در نمایشگاه بین‌المللی موناکو در سال ۱۳۵۲، جایزه اول در نمایشگاه تهران به مناسبت روز مادر در سال ۱۳۵۲ و جایزه اول در مسابقه مجسمه‌سازی برای یکی از پارک‌های جنوب تهران در سال ۱۳۵۳ از جمله جوایزی هستند که او تاکنون به‌دست آورده است.

بیشتر آثار او در مجموعه‌های شخصی در ایران و آمریکا و موزه هنرهای معاصر تهران و موزه هنرهای معاصر کرمان نگهداری می‌شود.